12 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med bureaustempel Vojens - Gramby - Arnum T.45 d. 21.12.1926 til Tønder.

1926 - Slesvig6500 - Brev - DAKA 280.03

Lot: 314789

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel 42 og på bagsiden sidestemplet antiqua Middelfart d. 4.4.1859 til Odense.

1859 - Danmark5500 - Brev - 7

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "42" og på bagsiden sidestemplet antiqua Middelfart d. 4.4.1859 til Odense.
Lot: 316471

60 øre Chr. X i parstykke på luftpostbrev fra København d. 13.10.1947 til Chicago, USA.

1947 - Danmark1000 - Brev - 284

Lot: 314316

20+5/15+5 øre Frihedsfonden provisorium og 60 øre 1000 års udg. på retur Indkasserings-Indbetalingskort fra Odense d. 19.2.1955 til Egernsund.

1955 - Danmark5000 - Brev - 358, 350

Lot: 314606

Postbevis - formular F.Form. Nr. 1 (1/3 23) - dateret d. 15.7.1925 for afsendelse af en postanvisning. Violet liniestempel Bovrup.

1925 - Danmark6224 - Brev

Postbevis - formular F.Form. Nr. 1 (1/3 23) - dateret d. 15.7.1925 for afsendelse af en postanvisning. Violet liniestempel "Bovrup".
Lot: 314771

1 øre, 4 øre (par) og 7 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med brotype IIb Allinge d. 12.7.1929 til Tyskland.

1929 - Danmark3770 - Brev - 77, 80, 167

Lot: 314892

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel 78 og sidestemplet antiqua Vordingborg d. 28.12.18xx til kjøbenhavn. På bagsiden laksegl: Östifternes Helbredelses-Anstalt for Sindsyge.

Danmark4760 - Brev - 13

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel "78" og sidestemplet antiqua Vordingborg d. 28.12.18xx til kjøbenhavn. På bagsiden laksegl: Östifternes Helbredelses-Anstalt for Sindsyge.
Lot: 316476

15 pfg. Germania Postgebiet Ob. Ost provisorium på brev fra Riga d. 12.11.1917 til Berlin, Tyskland. Tysk censur i Königsberg.

1917 - TysklandBrev

15 pfg. Germania "Postgebiet Ob. Ost" provisorium på brev fra Riga d. 12.11.1917 til Berlin, Tyskland. Tysk censur i Königsberg.
Lot: 316746

10 pfg. Germania på brevkort (Gruss vom Postdampfer Kiel-Korsör) annulleret med skibsstempel Korsør - Kiel DPSK:POSTKT: No. 4 d. 3.12.190x til Paris, Frankrig.

Danmark4220 - Brev

Lot: 316928

15 øre Karavel på brevkort annulleret med udslebet stjernestempel BØJDEN og sidestemplet Faaborg d. 23.11.1940 til Odense.

1940 - Danmark5641 - Brev - SK 0212

Lot: 314202

Komplet sæt Dybbøl Mølle velgørenheds udg. på uadresseret brevkort annulleret med særstempel Danmark * Det Rullende Postkontor * d. 11.7.1937. Anvendt i Sønderborg i dagene 11.-13.7.1937 i forbindelse med Ringriderstævne.

1937 - Danmark6400 - Brev - 236-238

Lot: 316690

5 öre Gustaf på brevkort dateret Petrograd d. 4.12.1915 stemplet Stockholm d. 27.12.1915 til København, Danmark. Sendt med kurérpost fra Petrograd til Stockholm.

1915 - SverigeBrev

Lot: 316332

5 pfg. helsagsbrevkort annulleret med enringsstempel Hvidding ** d. 20.6.1900 til Friedrichstadt.

1900 - Slesvig6772 - Brev - DAKA 74.01

Lot: 314734

10 pfg. Germania på brev annulleret med enringsstempel Fjelstrup d. 29.9.1905 til Haderslev.

1905 - Slesvig6140 - Brev - DAKA 44.02

Lot: 314758

Ufrankeret krigsfangebrev med indhold fra sønderjysk fange, Peter Petersen,  i særlejr Aurillac d. 7.7.1918 til Damkobbel, Rinkenis pr. Schauby, Als. Både fransk lejrcensur og tysk censur.

1918 - Slesvig6383 - Brev

Lot: 316355

2 øre (par) og 8 øre Bølgelinie på filatelistisk tryksag annulleret med turiststempel Hasle d. 7.7.1959 og sidestemplet Fra København til København.

1959 - Danmark3790 - Brev - 197, 256

2 øre (par) og 8 øre Bølgelinie på filatelistisk tryksag annulleret med turiststempel Hasle d. 7.7.1959 og sidestemplet "Fra København" til København.
Lot: 317466

80 øre Dansk Fredning og 1 kr. Rigsvåben i parstykke på ekspres luftpostbrev fra Brøndby d. 7.2.1967 via München til Ingolstadt, Tyskland.

1967 - Danmark2605 - Brev - 293, 446

Lot: 316756

Ufrankeret feltpostbrev stemplet Ballum (Schleswig) d. 22.9.1917 til soldat i Hannover - eftersendt. Rødt censurstempel Ü.-K. Tondern.

1917 - Slesvig6262 - Brev - DAKA 13.06

Lot: 314772

Ufrankeret brev påskrevet Befalet Indsendelse fra Knebel d. 13.8.1941 til Politimesteren i Grenaa. Udtakseret i enkeltporto med 20 øre Portomærke stemplet Grenaa d. 14.8.1941.

1941 - Danmark8420 - Brev - P 29

Ufrankeret brev påskrevet "Befalet Indsendelse" fra Knebel d. 13.8.1941 til Politimesteren i Grenaa. Udtakseret i enkeltporto med 20 øre Portomærke stemplet Grenaa d. 14.8.1941.
Lot: 313065

Vikingen - Organ for alle vikinge-ætlinger i Midt-Östen ved DANOR BN, UNEF Hospital, UNEF HQ og UNTSO. No. 11 - 2.4.1965. 10 sider soldater avis for de nordiske FN-styrker i mellemøsten.

1965 - DanmarkDiverse

"Vikingen" - Organ for alle vikinge-ætlinger i Midt-Östen ved DANOR BN, UNEF Hospital, UNEF HQ og UNTSO. No. 11 - 2.4.1965. 10 sider soldater avis for de nordiske FN-styrker i mellemøsten.
Lot: 311788

5 öre helsagsbrevkort fra Helsingborg annulleret med bureau Kjøbenhavn - Helsingør T.16 d. 23.12.1897 og sidestemplet Fra Sverige til Kjøbenhavn, Danmark.

1897 - Danmark3000 - Brev

5 öre helsagsbrevkort fra Helsingborg annulleret med bureau Kjøbenhavn - Helsingør T.16 d. 23.12.1897 og sidestemplet "Fra Sverige" til Kjøbenhavn, Danmark.
Lot: 317649