10 øre Våben med matricefejl Åben venstre 0 på brevkort (Søpavillonen og rutebåd) fra Kjøbenhavn d. 23.3.1902 til Aachen, Tyskland.

1902 - Danmark1000 - Brev - 35Bz

10 øre Våben med matricefejl "Åben venstre 0" på brevkort (Søpavillonen og rutebåd) fra Kjøbenhavn d. 23.3.1902 til Aachen, Tyskland.
Lot: 318443

5 pfg. Ciffer helsagsbrevkort annulleret med enringsstempel Rödding ** d. 7.6.1887 til Friedrichstadt.

1887 - Slesvig6630 - Brev - DAKA 142.02

Lot: 314715

Ufrankeret feltpost med indhold dateret Kiel d. 5.10.1915 til Nürnberg. Afs.-stempel fra Hilfstreuminendampfer Prinz Adalbert - tidligere postdamper på Korsør-Kiel ruten.

1915 - TysklandBrev

Ufrankeret feltpost med indhold dateret Kiel d. 5.10.1915 til Nürnberg. Afs.-stempel fra Hilfstreuminendampfer "Prinz Adalbert" - tidligere postdamper på Korsør-Kiel ruten.
Lot: 316951

5 øre Chr. X (defekt) på brevkort (Hotel Finnedalen) annulleret med stjernestempel VANG og sidestemplet brotype IIb Hasle d. 20.5.1918 til København.

1918 - Danmark3790 - Brev - SK 1472

Lot: 318152

5 øre Bølgelinie med perfin H.B. på lokal tryksag fra Haderslev Bank stemplet Haderslev d. 21.3.1928.

1928 - Danmark6100 - Brev - Perf. H17

5 øre Bølgelinie med perfin "H.B." på lokal tryksag fra Haderslev Bank stemplet Haderslev d. 21.3.1928.
Lot: 314748

2½d George V på anbefalet brev fra London d. 30.7.1914 til Riva, Østrig. Sendt umiddelbart inden krigsudbruddet og passéret München med sjældent stempel: Freigegeben! / Auslandstelle des Bahnpostamtes 1 / München.

1914 - EnglandBrev

Lot: 318520

10 öre helsagsbrevkort fra Malmö annulleret med skibsstempel Fra Sverige og sidestemplet K. OMB. 5 d. 14.11.1882 til Warmbrunn, Tyskland.

1882 - Sverige1000 - Brev

10 öre helsagsbrevkort fra Malmö annulleret med skibsstempel "Fra Sverige" og sidestemplet K. OMB. 5 d. 14.11.1882 til Warmbrunn, Tyskland.
Lot: 316975

10 øre Våben (3) på 30 øre frankeret 2. vægtkl. brev fra Kjøbenhavn d. 26.11.1898 til Mjóifjord, Island. Påskrevet: pr. S.S. Egil.

1898 - Danmark1000 - Brev - 34B

10 øre Våben (3) på 30 øre frankeret 2. vægtkl. brev fra Kjøbenhavn d. 26.11.1898 til Mjóifjord, Island. Påskrevet: "pr. S.S. Egil".
Lot: 318458

25 kr. Rigsvåben (20) og 2310 øre posthusfranko fra Rønne Postkontor på for- og bagside af adressekort for luftpost værdipakke fra Østermarie d. 4.6.1984 til Frederikshåb, Grønland. Folder.

1984 - Danmark3751 - Brev - 402

Lot: 318157

5 øre Våben helsagsbrevkort dateret Tingsted Skole annulleret med stjernestempel AARSBALLE og sidestemplet lapidar Rønne d. 21.11.1891 til Kjøbenhavn. Tidligst registrerede dato jf. Skilling.

1891 - Danmark3700 - Brev - SK 0048

Lot: 318139

5 pfg. Germania på brevkort dateret Taarup annulleret med bureaustempel Sonderburg - Norburg Bahnpost Zug 9 d. 3.12.1913 til Guderup.

1913 - Slesvig6400 - Brev - DAKA 272.01

Lot: 313134

20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel ASSENS og sidestemplet Mariager d. 12.7.1946 til Viborg.

1946 - Danmark9550 - Brev - SK 0105

Lot: 314204

15 øre og 30 øre Chr. X på retur Indkasserings-Postanvisning fra Odense d. 13.8.1924 til Aalborg.

1924 - Danmark5000 - Brev - 70, 127

Lot: 313002

5 s. Pernau 100 år på julekort fra Viljandi d. 29.12.1939 til Seruküla.

1939 - EstlandBrev

Lot: 316091

1 kr. Rigsvåben i parstykke på anbefalet luftpostbrev fra Randers d. 27.7.1950 via New York til Sidney, Ohio, USA.

1950 - Danmark8900 - Brev - 293

Lot: 314317

15 øre Karavel (defekt) på brevkort annulleret med brotype IIb Allinge JB.P.E. d. 6.3.1927 til København.

1927 - Danmark3770 - Brev - 169

Lot: 318170

5 øre Fr. VIII i parstykke på brevkort (Ostseebad Warnemünde. Fährschiff Alexandrine) annulleret med sjældent brotype Ia Gjedser Færgehal d. 17.6.1910 til Utrecht, Holland.

1910 - Danmark4874 - Brev - 54

Lot: 318451

5 øre Bølgelinie og 25 øre Frimærkejubilæum på brev fra Rø d. x.11.1951 til sømand ombord på norsk tankskib M/T Thorsheimer c/o A/S Thor Dahl, Sandefjord, Norge. Eftersendt til Séte, Frankrig med norsk 25 øre rederiopfrankering med firmafranko stempel i Sandefjord d. 12.11.1951. På bagsiden stemplet: Tillegsfrankert av rederiet. Trekkes i hyren 25 øre. Slidt i takkerne.

1951 - Danmark3783 - Brev - 246, 332

5 øre Bølgelinie og 25 øre Frimærkejubilæum på brev fra Rø d. x.11.1951 til sømand ombord på norsk tankskib M/T "Thorsheimer" c/o A/S Thor Dahl, Sandefjord, Norge. Eftersendt til Séte, Frankrig med norsk 25 øre rederiopfrankering med firmafranko stempel i Sandefjord d. 12.11.1951. På bagsiden stemplet: "Tillegsfrankert av rederiet. Trekkes i hyren 25 øre". Slidt i takkerne.
Lot: 318159

10 pfg. Germania på brevkort (Krigergraven ved Bøffelkobbel) annulleret med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 506 d. 8.6.1907 til Struer, Danmark.

1907 - Slesvig6580 - Brev - DAKA 265.xx

Lot: 314669

Stor kuvert med div. portomærker og stålstik udg., samt 20 øre Genforening (markeret ugyldig) sendt anbefalet fra Rudkøbing og annulleret med særstempel Danmark * Det rullende Postkontor * d. 16.7.1937 til Nykøbing S.  Det rullende postkontor modtog i 1937 ca. 30.000 forsendelser - heraf kun 95 anbefalede breve.

1937 - Danmark5900 - Brev

Lot: 318559

20 øre Chr. X på brev fra firma Hafnia i Kjøbenhavn d. 31.3.1917 til Berlin, Tyskland. Åbnet af tysk censur i Berlin og returneret med 2-sproget returetiket Unbekannt. / inconnu og ank.stemplet i Kjøbenhavn d. 9.4.1917.

1917 - Danmark1000 - Brev - 71

20 øre Chr. X på brev fra firma Hafnia i Kjøbenhavn d. 31.3.1917 til Berlin, Tyskland. Åbnet af tysk censur i Berlin og returneret med 2-sproget returetiket "Unbekannt. / inconnu" og ank.stemplet i Kjøbenhavn d. 9.4.1917.
Lot: 318488