1942 - TysklandBrev
5 pfg. (4) og 30 pfg. "Ostland" Hitler provisorium på 2-sproget adressekort stemplet Saldus Latvia d. 23.4.1942 til Irlava.
Lot: 319976
Lot: 319976
5 pfg. Germania på brevkort (Mølle i Munkmarsch, Sylt) annulleret med skibsstempel Hoyerschleuse - Munkmarsch Seepost No. 3 d. 7.9.1903 til Kützschenbroda. Knæk.
Lot: 321274
Ufrankeret korsbånd mærket "Certified Official" med rødt stempel United Nations Emergency Force d. 31.3.1961 til København, Danmark. Fra Public Information Officer HQ UNEF Gaza.
Lot: 321250
10 pen helsagsbrevkort sendt som skærgårdspost med med 2-sproget stempel i Oravais d. 5.7.1909 via Åbo og med ångbåten "Skärgården" til Villa Tröjdböle.
Lot: 321665
5 pfg. helsagsbrevkort opfrankeret med 10 pfg., 20 pfg., 40 pfg. og 1 g. Luftpost sendt som luftpost og annulleret med ovalt luftpost stempel Danzig 5 Luftpost d. 27.6.1930 til Berlin.
Lot: 321332
20/15 øre Provisorium på brev annulleret med udslebet stjernestempel SKOPEN og sidestemplet Thorshavn d. 14.11.1940 til Thorshavn.
Lot: 321181
15 pfg. Fælles udg. (2) på fortrykt kuvert fra Vojens annulleret med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 753 d. 29.1.1920 til Kolding, Danmark. Lodret fold.
Lot: 321643
3 pfg. Ciffer på tryksagskort annulleret med bureaustempel Hamburg - Tondern Bahnpost Zug 1017 d. 11.1.1895 til Woyens.
Lot: 321224
15 øre bogtryk Luftpost og 20 øre stålstik Luftpost på filatelistisk flyvningskuvert annulleret med særstempel Nakskov NAFILA d. 26.8.1935 via København Luftpost til Odense. Første luftpost Nakskov-København.
Lot: 321724
"1 piatser"/20 pfg. Germania provisorium single på brev stemplet Smyrna * Deutsche Post * d. 18.3.1905 til Chemnitz, Tyskland.
Lot: 319889
Natal 4d Victoria anbefalet helsagskuvert opfrankeret med Sydafrika ½d, 1d og 6d George V fra Johannesburg d. 22.10.1914 via London til København, Danmark.
Lot: 321737
70+5 c. Dr. Astrid sørgeudg. (3) på brev fra Bruxelles med uklar dato til Örebro, Sverige. Den belgiske dronning Astrid (svensk født) omkom ved en bilulykke i Schweiz d. 29.8.1935.
Lot: 321116
2 mills og 10 mills Provisorium på sørgekuvert fra Alexandria 1953 til Borbas, Schweiz.
Lot: 321738
10 pfg. Germania på illustreret brevkort fra frimærkehandler "Gebrüder Michel" i Apolda d. 23.8.1913 til Reykjavik, Island.
Lot: 321117
60 øre Havets Moder og 2 kr. Ishavsskib (par) på adressekort for luftpostpakke fra Egedesminde d. 15.10.1960 til København.
Lot: 321110
15 øre Fr. IX på brevkort (Parti fra Slettestrand) annulleret med pr.-stempel Hjortdal pr. Fjerritslev d. 29.7.1950 til soldaterlejren Næsby, Sjælland. Påskrevet: "Ej Næsbystrand K/S" og pr.-stemplet Kirke-Stilling pr. Slagelse. Eftersendt til Glumsø.
Lot: 321464
1 kr. Tre Kroner i 3-stribe på internationalt adressekort for eksprespakke fra Stockholm d. 20.1.1949 via København til Hillerød, Danmark.
Lot: 321721
Ufrankeret soldaterbrev med bureaustempel Sonderburg - Schauby Bahnpost Zug 23 d. 8.3.1913 til grenadier i Berlin.
Lot: 321300
10 cts. på brevkort fra Gran Canaria dateret i Las Palmas d. 18.1.1907 annulleret med britisk stempel London F.S.20 d. 1.2.1907 og sidestemplet "Paquebot" til Schwarzenberg, Tyskland.
Lot: 319497
5 pfg. Ciffer på brevkort fra Neumünster annulleret med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 54 d. 16.6.1889 til Friedrichstadt.
Lot: 321650
5 øre Fr. VIII i parstykke på brevkort fra Odense JB.P.E. d. 31.10.1910 til Funchal, Madeira. Ank.stemplet d. 6.11.1910.
Lot: 319659