1938 - TysklandBrev
6+4 pfg. Winterhilfswerk illustreret helsagsbrevkort fra Leipzig d. 17.12.1938 til Halle. Lille rift.
Lot: 322361
Lot: 322361
1,30 kr. Europa udg. på brev annulleret Rønne d. 30.8.1977 og sidestemplet "Fra Sverige" til Lüneburg, Tyskland.
Lot: 322368
3 mk./60 c. "Memel" provisorium single på brev fra Standesamt Memel stemplet Memel d. 9.9.1922 til Apenrade, Danmark. På bagsiden ank.stemplet brotype IVb Aabenraa sn1 d. 11.9.1933 (Fejlindstillet årstal).
Lot: 321137
1d George V på brevkort (Queenstown) skrevet ombord på S/S "Caronia" med amerikansk skibsstempel N.Y.P.O. Hud. Term. Sta. Paquebot d. 7.12.1913 til England. Frimærke annulleret med ankomst til England med sjældent skibsstempel Birmingham / Ship d. 18.12.1913.
Lot: 321900
5 c. og 12 c. "1915" provisorium på brev fra San Salvador d. 25.4.1916 til London, England. Blåt stempel: "Via Zacapa, Puerto Barrios, New Orleans y New York", samt åbnet af britisk censur no. 1813.
Lot: 322124
8 f. Katange aug. på luftpostbrev fra Elizabetville d. 13.8.1962 til København. Sendt fra dansk FN-soldat ved ONUC Kommando i Kongo.
Lot: 322111
80 pfg. Germania med perfin "A.V." (Arthur Vrancken) single på internationalt adressekort for pakke fra Cöln d. 17.12.1909 til København, Danmark.
Lot: 321184
4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.-stempel "18" og sidestemplet antiqua Frederiksborg d. 2.7.1857 til Kjøbenhavn.
Lot: 322318
10 øre Våben svardel af dobbelt helsagsbrevkort annulleret med 2-sproget finsk stempel Heinjoki d. 9.3.1895 til Hellerup, Danmark. Ank.stemplet lapidar Hellerup d. 13.3.1895.
Lot: 322070
Falklandskrigen 1982. 12½d Elizabeth på brev annulleret London / Maritime Mail d. 18.5.1982 til Düsseldorf, Tyskland. Sidestemplet: "Commanding Officer HMS Dumbarton Castle". Britisk fiskeriinspektionsskib benyttet som forbindelsesskib mellem Falklands Øerne, South Georgia og St. Helena under Falklandskrigen.
Lot: 321751
8 pfg. helsagsbrevkort opfrankeret med 7 pfg. annulleret med skibsstempel "Fra Rønne" og sidestemplet København d. 8.10.1964 til København.
Lot: 322365
5 øre Bølgelinie i parstykke på underfrankeret brev fra Lyngby d. 29.12.1930 til Birkerød. Udtakseret i porto med 1 øre (3) og 7 øre Portomærke stemplet Birkerød d. 29.12.1930.
Lot: 321934
5 øre Bølgelinie i parstykke på brevkort fra Rønne annulleret Kjøbenhavn d. 25.11.1912 og sidestemplet "Fra Bornholm" til Beograd, Serbien. Usædvanlig destination.
Lot: 318172
3½ c., 4 c. Landbrug og 15 c. Wilhelmina på luftpostbrev fra Bandoeng d. 30.11.1937 påskrevet "Per Luchtpost n/ Medan van daar gewoon mail" til København, Danmark. Luftpostetiket overstreget.
Lot: 322375
Ufrankeret feltpostkort stemplet Bayer.-Feld-Postexped. * des Alpenkorps a d. 19.9.1916 fra soldat ved 188 inf. Rgt. til Bredebro i Sønderjylland.
Lot: 322387
50 øre helsagskuvert (fabr. 83a) annulleret brotype IIc Bur d. 22.6.1967 til København. Afs.-stempel "Danske Statsbaner Bur station".
Lot: 322357
2 cents Washington og 3 cents Lincoln på brev stemplet Saint Thomas V.I. d. 2.12.193? til København, Danmark.
Lot: 322092
3,75 kr. Danmark-ekspeditionen på brevkort (M/F "Jens Kofoed") annulleret med særligt skibsstempel Rønne / Rønne-Ystad d. 26.8.1994 til Göteborg, Sverige. Privat illustreret purser-stempel fra M/F "Jens Kofoed".
Lot: 322062
5 pfg. Germania på brevkort dateret Döstrup annulleret med bureaustempel Tondern - Hvidding Bahnpost Zug 1225 d. 4.2.1903 til Brendstrup pr. Gram. Kortet transit-stemplet Woyens - Rödding Bahnpost Zug 16 d. 5.2.1903.
Lot: 321293
Tysk post i Belgien. 8 c./7½ pfg. "Belgien" provisorisk helsagsbrevkort opfrankeret med 8 c./7½ pfg. fra Herk-de-Stad (Belgien) d. 14.6.1918 til Vejle, Danmark.
Lot: 321954
20 øre Karavel på brev annulleret med TMS Rønne / "Besøg Bornholm Bornh. Turistforen. Rønne" d. 22.4.1941 til Odense. Kuvert beskadiget i stempelmaskine og påsat etiket: Lukket af Postvæsenet A.61 (3-36).
Lot: 318117