10 pfg. Ebert og 15 pfg. Hindenburg på brev annulleret med skibsstempel Monte Sarmiento H.-S. D.-G./Deutsche Schiffspost Hamburg - Südamerika d. 5.11.1933 via Montevideo d. 6.11.1933 til Wien, Østrig. Fejldirigeret med dansk bureaustempel: Kjøbenhavn - Warnemünde T.92 d. 25.11.1933.

1933 - TysklandBrev

10 pfg. Ebert og 15 pfg. Hindenburg på brev annulleret med skibsstempel "Monte Sarmiento H.-S. D.-G."/Deutsche Schiffspost Hamburg - Südamerika d. 5.11.1933 via Montevideo d. 6.11.1933 til Wien, Østrig. Fejldirigeret med dansk bureaustempel: Kjøbenhavn - Warnemünde T.92 d. 25.11.1933.
Lot: 323857

10 øre Bølgelinie på brevkort (Chr. d. IX bro, Nykøbing F.) annulleret med bureaustempel København - Warnemünde T.100 d. 2.9.1935 til Hyllinge.

1935 - Danmark4800 - Brev - 202

Lot: 323801

15 øre Chr. X på brevkort fra Nakskov d. 28.2.1943 til Kolsberg, Sandviken, Norge. Dansk censur fra København og stempel Forsinket paa Grund af manglende Afsenderangivelse.

1943 - Danmark4900 - Brev - 275

15 øre Chr. X på brevkort fra Nakskov d. 28.2.1943 til Kolsberg, Sandviken, Norge. Dansk censur fra København og stempel "Forsinket paa Grund af manglende Afsenderangivelse".
Lot: 323894

10 øre Chr. X i 6-blok på 3. vægtkl. brev stemplet Kjøbenhavn d. 31.7.1914 til Bad Elster, Tyskland. Sendt umiddelbart inden krigsudbruddet og returneret med tysk stempel Auf Befehl der Militär-behörde zurück. Ank.stemplet i Kjøbenhavn d. 13.8.1914.

1914 - Danmark1000 - Brev - 69

10 øre Chr. X i 6-blok på 3. vægtkl. brev stemplet Kjøbenhavn d. 31.7.1914 til Bad Elster, Tyskland. Sendt umiddelbart inden krigsudbruddet og returneret med tysk stempel "Auf Befehl der Militär-behörde zurück". Ank.stemplet i Kjøbenhavn d. 13.8.1914.
Lot: 323889

10 øre Bølgelinie helsagsbrevkort (fabr. 106-H) annulleret med brotype IIc Fæmø d. 31.8.191934 til Masnedsund.

1934 - Danmark4945 - Brev - EB 84

Lot: 323842

Internationale Luftfarts Udstilling i København 1934. Illustreret brochure fra Unionen af socialistiske Sovjet Republikkers Stand.  8 sider.

1934 - Danmark1000 - Diverse

Lot: 323900

5 øre SF soldaterfrimærke på brevkort fra Odense d. 6.9.1918 til København.

1918 - Danmark5000 - Brev - SF 1

Lot: 323809

15 øre Fr. IX og Sydslesvig Julemærke 1951 på brevkort fra Aarhus d. 21.12.1951 til Vodskov.

1951 - Danmark8000 - Brev - 319

Lot: 323803

10 pfg. Adler helsagsbrevkort fra Hamburg annulleret med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 4 d. 19.5.1888 til Hjørring, Danmark.

1888 - Slesvig6580 - Brev - DAKA 265.xx

Lot: 321657

5 pfg. Germanis på brevkort (Gravenstein) annulleret med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 574 d. 22.12.1903 til Brendstrup pr. Gramm.

1903 - Slesvig6300 - Brev - DAKA 265.xx

Lot: 321645

2 øre og 10 øre Bølgelinie på brevkort dateret d. 21.12.1926 annulleret med stjernestempel DAMSHOLTE til Næstved.

1926 - Danmark4780 - Brev - SK 0228

Lot: 323746

50 pen Løve på brev annulleret med udslebet 3-sproget stempel Åbo F.II d. 31.3.1919 til Lund, Sverige. Rødt 2-sproget borgerkrigscensur stempel: Öpnnad av Krigssensuren.

1919 - FinlandBrev

Lot: 323876

15 øre rød karavel på brev fra Thisted d. 29.10.1937 til Aalborg. Brevet omadresseret til Maribo og returneret. På bagsiden stemplet: ubekendt i Aalborg Postvagtmester

1937 - Danmark7700 - Brev - 203a

15 øre rød karavel på brev fra Thisted d. 29.10.1937 til Aalborg. Brevet omadresseret til Maribo og returneret. På bagsiden stemplet: "ubekendt i Aalborg Postvagtmester"
Lot: 321451

20 øre Landesausstellung på brevkort fra Zürich d. 15.8.1939 til København, Danmark.

1939 - Schweiz1000 - Brev

Lot: 323502

10 cts. helsagsbrevkort fra Santa Cruz, Tenerife med svag dato via Southampton Ship-Letter d. 13.3.1892 til Malvern, England. Hj.knæk.

1892 - SpanienBrev

Lot: 319852

3,50 kr. Brugskunst og Julemærke 1991 på brevkort fra København d. 15.12.1991 til Köln, Tyskland.

1991 - Danmark1000 - Brev - 996

Lot: 323191

4 øre Bølgelinie og Julemærke 1908 på håndtegnet julekort (Sys Hansen (?)) sendt som lokalt brevkort i Kjøbenhavn d. 24.12.1908. Påskrevet Juleaften.

1908 - Danmark1000 - Brev - 45

4 øre Bølgelinie og Julemærke 1908 på håndtegnet julekort (Sys Hansen (?)) sendt som lokalt brevkort i Kjøbenhavn d. 24.12.1908. Påskrevet "Juleaften".
Lot: 323178

50 øre Fr. IX og Sydslesvig Julemærke 1968 på julekort fra Birkerød d. 22.12.1968 til Kastrup.

1968 - Danmark3460 - Brev - 460

Lot: 323867

5 øre Våben på brevkort annulleret med bureaustempel Masnedsund - Kallehave T.1 d. 14.8.1903 til Taastrup.

1903 - Danmark4760 - Brev - 34C

Lot: 323480

10 øre Bølgelinie og 50 øre Chr. X i 3-stribe på internationalt adressekort med 10 øre Gebyr provisorium stemplet Kjøbenhavn Ø d. 30.7.1926 til Belgien. 10 øre gebyr sandsynligvis betalt for afhjælpning af mangler ved pakken.

1926 - Danmark1000 - Brev - Gebyr 1, 124, 129

Lot: 323728

5 øre Fr. VIII på brevkort dateret d. 4.2.1909 med stjernestempel MØLBY til Haslev.

1909 - Danmark6800 - Brev - SK 0900

Lot: 323223