5 øre Chr. IX på brevkort (parti fra Gjedsted) stemplet Gjedsted d. 24.12.1906 til Brovst - eftersendt til Randers. Transit stemplet med stjernestempel BROUST og bureau Aalborg - Fjerritslev T.6 d. 26.12.1906.

1906 - Danmark9460 - Brev - SK 0189

Lot: 323471

10 øre helsagskuvert (fabr. Kl.-34) opfrankeret med stålstik 1 øre og bogtryk 2 øre (par) Bølgelinie annulleret brotype IIc Døstrup Himmerland d. 7.3.1934 til Struer.

1934 - Danmark9500 - Brev - KV 40, 78, 196

Lot: 324143

5 pfg. Germania på brevkort (Gruss aus Woyens med mølle) annulleret med bureaustempel Hadersleben - Woyens Bahnpost Zug 892 d. 9.11.1900 til Haderslev.

1900 - Slesvig6500 - Brev - DAKA 261.01

5 pfg. Germania på brevkort ("Gruss aus" Woyens med mølle) annulleret med bureaustempel Hadersleben - Woyens Bahnpost Zug 892 d. 9.11.1900 til Haderslev.
Lot: 321246

5 øre Chr. X helsagsbrevkort annulleret med brotype IIIb Tureby d. 9.3.1918 til København. Fold.

1918 - Danmark4682 - Brev - EB 36

Lot: 323441

3 øre Bølgelinie på lokalt nytårskort (Årstalskort 1910) annulleret med stjernestempel AARE og sidestemplet Varde d. 25.12.1909 til Varde.

1909 - Danmark6800 - Brev - SK 0046

Lot: 323467

½d George V Tangier provisorium single på tryksag fra British Post Office Tangier d. 14-4-1948 til Grenaa, Danmark.

1948 - Morocco Agencies8500 - Brev

½d George V "Tangier" provisorium single på tryksag fra British Post Office Tangier d. 14-4-1948 til Grenaa, Danmark.
Lot: 322611

4 sk. (slidt) 1858 udg.på brev med fuldt indhold dateret Valsømagle d. 11.2.1859 annulleret med nr.stempel 57 og sidestemplet antiqua Ringsted d. 12.2.1859 til Strøbye Kro. Strøby havde brevsamlingssted og var selvstændig postadresse i årene 1852-1879.

1859 - Danmark4672 - Brev - 7

4 sk. (slidt) 1858 udg.på brev med fuldt indhold dateret Valsømagle d. 11.2.1859 annulleret med nr.stempel "57" og sidestemplet antiqua Ringsted d. 12.2.1859 til Strøbye Kro. Strøby havde brevsamlingssted og var selvstændig postadresse i årene 1852-1879.
Lot: 324170

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel 117 og sidestemplet antiqua Heide d. 17.5.1861 til Husum. Trods kun ca. 30 km. mellem Heide og Husum, har brevet jf. transitstempler rejst omkring 230 km via Itzehoe, Elmshorn og Rendsburg for at nå til Husum. Skitse vedlagt.

1861 - DanmarkBrev - 7

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "117" og sidestemplet antiqua Heide d. 17.5.1861 til Husum. Trods kun ca. 30 km. mellem Heide og Husum, har brevet jf. transitstempler rejst omkring 230 km via Itzehoe, Elmshorn og Rendsburg for at nå til Husum. Skitse vedlagt.
Lot: 324209

10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med brotype IIIc Søllested d. 19.2.1935 til Bursø.

1935 - Danmark4920 - Brev - 202

Lot: 323800

5 øre Chr. X på brevkort (Sanatoriet, Nakkebølle fjord) dateret Nakkebølle og annulleret med bureaustempel Nyborg - Faaborg T.35 d. 4.5.1915 til København.

1915 - Danmark5600 - Brev - 68

Lot: 324109

10 øre Chr. X på brev annulleret med brotype IIIb Klampenborg d. 15.7.1914 til Hillerød.

1914 - Danmark2930 - Brev - 69

Lot: 324112

4 R.B.S. Thiele I på brev annulleret med uldent stumt stempel og sidestemplet antiqua Kiøbenhavn d. 30.8.1852 til Kronborg Amtstue, Esrom Kloster pr. Helsingør eller Fredensborg.

1852 - Danmark1000 - Brev - 1 I

Lot: 322502

20 øre Fr. IX på brevkort (Havneparti fra Bogø med færge) annulleret Nykøbing F. d. 6.8.1952 og sidestemplet med posthornstempel BOGØ BY - LINDEBRO pr. BOGØ BY til København. Fold.

1952 - Danmark4793 - Brev - SK 14.3

Lot: 324051

15 øre Chr. X helsagsbrevkort annulleret med brotype IIIb Tørring d. 13.2.1922 til København.

1922 - Danmark7160 - Brev - EB 54

Lot: 323440

10 øre Bølgelinie i parstykke på brevkort annulleret med pr.-stempel Strandby pr. Farsø d. 5.11.1958 til Ranum.

1958 - Danmark9640 - Brev - 318

Lot: 324035

5 øre Chr. X og Julemærke 1916 på julekort annulleret med stjernestempel SØRBYMAGLE til Slagelse.

1916 - Danmark4200 - Brev - 68

Lot: 324038

50 pfg. Ciffer på brev fra Chemnitz d. 13.1.1948 til menig ved 7. Batl.s Stabskomp. Danske Brigade, 23 Upjever über Jever. Interessant indgående post til de danske styrker i Tyskland 1948.

1948 - DanmarkBrev

Lot: 323830

30 øre Fr. IX på brev fra Hasle annulleret i København d. 11.2.1954 og sidestemplet Fra Bornholm til København.

1954 - Danmark3790 - Brev - 337

30 øre Fr. IX på brev fra Hasle annulleret i København d. 11.2.1954 og sidestemplet "Fra Bornholm" til København.
Lot: 322364

5 pfg. Germania i parstykke på brevkort fra Leipzig d. 23.8.1912 til København, Danmark. Transit stemplet med dansk sejlende bureaustempel Kjøbenhavn - Malmø d. 24.8.1912 Post 2. Fold.

1912 - Tyskland1000 - Brev

Lot: 324146

50 fils blandingsfrankeret luftpostbrev fra Jerusalem d. 17.11.1962 til København, Danmark.

1962 - JordanBrev

Lot: 324196

2 øre Bølgelinie (par) og 8/12 øre Provisorium (par) på brev fra Nibe annulleret med bureaustempel Aalborg - Hvalpsund T.47 d. 8.7.1925 til Orehoved.

1925 - Danmark9240 - Brev - 78, 119

Lot: 323794