5 øre Bølgelinie i 3-stribe på underfrankeret brev fra København d. 18.8.1939 til Uglsbøl i Mellemslesvig - forsøgt i Flensburg d. 20.8.1939 og eftersendt til Støvring. Udtakseret i 25 øre Porto med 5 øre Portomærke (5) annulleret Støvring d. 22.8.1939.

1939 - Danmark1000 - Brev - 246, P27

Lot: 324167

35 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.-stempel Porkeri pr. Vágur d. 3.10.1964 til København.

1964 - Færøerne3890 - Brev - 415

Lot: 324484

Knippelsbro - Sydhavnsfærge. Takstoversigt for forskellige ruter.

Danmark1000 - Brev

Lot: 324538

Rejsepas med foto af kvinde udstedt i Helsingør 1948. Mange stempler og 2 stempelmærker fra rejser til Sverige. Fængselsvæsenets Trykkeri, Nyborg.

1948 - Danmark3000 - Brev

Lot: 323394

4 sk. 1854 (hj. skade) på brev annulleret med nr.stempel 62 og sidestemplet antiqua Saxkjøbing d. 9.4.1858 til Kancelliraad, By og Herredsfoged Smidth i Rødby. Rødt kryds af ukendt betydning.

1858 - Danmark4990 - Brev - 4

4 sk. 1854 (hj. skade) på brev annulleret med nr.stempel "62" og sidestemplet antiqua Saxkjøbing d. 9.4.1858 til Kancelliraad, By og Herredsfoged Smidth i Rødby. Rødt kryds af ukendt betydning.
Lot: 322287

1,30 kr. Oehlenschläger og Julemærke 1979 i parstykke på brev fra Lyngby d. 18.12.1979 til Millinge - liniestempel 5600 Fåborg.

1979 - Danmark5600 - Brev - 690

1,30 kr. Oehlenschläger og Julemærke 1979 i parstykke på brev fra Lyngby d. 18.12.1979 til Millinge - liniestempel "5600 Fåborg".
Lot: 323494

5 øre SF Soldaterfrimærke på brevkort (Gilleleje, havnemole) stemplet Helsingør d. 14.7.1918 til København.

1918 - Danmark3000 - Brev - SF 1

Lot: 324089

7 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 56-H) sendt lokalt i Frederikshavn d. 20.9.1920. Valgagitation for den konservative politiker Aage Krohn i forbindelse med folketingsvalget d. 21.9.1920.

1920 - Danmark9900 - Brev - EB 42

Lot: 324527

5 øre Chr. X single på lokalbrev annulleret med brotype Ia Kastrup d. 7.1.1915 til København.

1915 - Danmark2770 - Brev - 68

Lot: 324501

Rejsepas med foto af styrmand udstedt i Nyborg 1945. Stempel fra Jamaica, B.W.I. Fængselsvæsenets Trykkeri, Nyborg.

1945 - Danmark5800 - Brev

Lot: 323397

7 øre Chr. X på brevkort (Landejendom) dateret i Sløsse og annulleret med stjernestempel ØSTER-ULSTED og sidestemplet Nysted d. 11.3.1920 til Nysted.

1920 - Danmark4880 - Brev - SK 1633

Lot: 324548

7 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel MANDEMARK til Gentofte.

Danmark4791 - Brev - SK 0867

Lot: 324522

20 øre Fr. IX og Julemærke 1955 på julekort fra Kollund sendt som GRÆNSEPORTO og annulleret med bureaustempel Fredericia - Padborg T.993 d. 20.12.1955 til Stiglund pr. Flensburg, Tyskland.

1955 - Danmark6350 - Brev - 320

Lot: 323486

Italiensk 15 l. på brevkort fra Elba d. 23.12.1960 til Sandager, Udenrigsministeriet, Christiansborg, Danmark. Antagelig videresendt i lukket diplomatsæk til generalkonsul Svend Aage Sandager Jeppesen - dansk generalkonsul i Leopoldville & Brazzaville, Congo 1957-1961. Violet liniestempel Porto ikke modtaget fra Udenrigsministeriet.

1960 - Danmark1000 - Brev

Italiensk 15 l. på brevkort fra Elba d. 23.12.1960 til Sandager, Udenrigsministeriet, Christiansborg, Danmark. Antagelig videresendt i lukket diplomatsæk til generalkonsul Svend Aage Sandager Jeppesen - dansk generalkonsul i Leopoldville & Brazzaville, Congo 1957-1961. Violet liniestempel "Porto ikke modtaget" fra Udenrigsministeriet.
Lot: 323256

10 øre Bølgelinie i parstykke på brevkort annulleret med håndrullestempel Tønder d. 4.7.1961 til Taastrup.

1961 - Danmark6270 - Brev - 318

Lot: 323195

14 kr. Rigsvåben single på adressekort for pakke annulleret med parentes stempel Tølløse (Undløse) d. 3.1.1983 til Næstved.

1983 - Danmark4340 - Brev - 753

Lot: 323498

6 øre Bølgelinie på tryksagskort annulleret med brotype Vc Tørring B. d. 8.9.1945 til Risskov.

1945 - Danmark7160 - Brev - 254

Lot: 324152

Rejsepas med fjernet foto udstedt i København 1945. Mange viseringer og stempelmærker fra britiske konsulat i København og Allied Permit Office i København. Engelsen & Schrøder.

1945 - Danmark1000 - Brev

Lot: 323390

4/8 øre Provisorium i 3-stribe på brevkort (Kong Chr. IX spiller whist med sine døtre) fra Kjøbenhavn d. 9.6.1907 til Kiessingen, Tyskland. Overfrankeret med 2 øre.

1907 - Danmark1000 - Brev - 40

Lot: 323793

5 øre Fr. VIII i parstykke på brevkort fra Kjøbenhavn d. 4.3.1909 til dansk missionær i Anchung, Manchuriet. Påskrevet via Sibiria med transit stemplet fra det japanske postkontor Changchun-S I.J.P.O. d. 18.3.1909.

1909 - Danmark1000 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII i parstykke på brevkort fra Kjøbenhavn d. 4.3.1909 til dansk missionær i Anchung, Manchuriet. Påskrevet "via Sibiria" med transit stemplet fra det japanske postkontor Changchun-S I.J.P.O. d. 18.3.1909.
Lot: 323710

12 øre Posthorn single på fortrykt kuvert fra Morris Packing Company i Kristiania d. 15.1.1919 til København, Danmark.

1919 - NorgeBrev

Lot: 324091