3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med ombæringsstempel brotype Ii Odense * 3. OMB. d. 14.9.1915 til Lumby pr. Beldringe. Stempel anvendt et år senere end registreret af Vagn Jensen. Mærke yderligt placeret.

1915 - Danmark5000 - Brev - 79

Lot: 323479

5 øre Bølgelinie i lodret parstykke med tydelig automatafskæring på brevkort fra Aarhus d. 29.5.1937 til Tolne.

1937 - Danmark8000 - Brev - 199

Lot: 323183

20 øre Posthorn på brev ned indhold dateret ombord på S/S Hera ud for Molde annulleret med sejlende bureaustempel Åndalsnesruten d. 27.6.1921 og sidestemplet Nordlands Postexp. H d. 27.6.1921 til Vennerslund pr. Nr. Alslev, Danmark.

1921 - NorgeBrev

20 øre Posthorn på brev ned indhold dateret ombord på S/S "Hera" ud for Molde annulleret med sejlende bureaustempel Åndalsnesruten d. 27.6.1921 og sidestemplet Nordlands Postexp. H d. 27.6.1921 til Vennerslund pr. Nr. Alslev, Danmark.
Lot: 324753

Rejsepas uden foto (bortklippet) udstedt i Faaborg 1946 med stempler og stempelmærker fra både England, Schweiz, Italien og Military Permit Office i København. Fængselsvæsenets Trykkeri, Nyborg.

1946 - Danmark5600 - Brev

Lot: 323393

20 øre Genforening og 50 øre Chr. X på 70 øre frankeret anbefalet brev fra Nibe d. 26.7.1924 til Wien, Østrig.

1924 - Danmark9240 - Brev - 106, 113

Lot: 324711

10 pfg. Germania på brevkort fra Berlin d. 23.7.1912 til København. Transit stemplet med dansk sejlende bureaustempel Kjøbenhavn - Malmø d. 24.7.1912 2. POST.

1912 - Tyskland1000 - Brev

Lot: 324145

Komplet sæt Vinterolympiade 1952 udg. på illustreret FDC annulleret med TMS VI Olympiske Vinterleker/Oslo d. 1.10.1951 til København, Danmark.

1951 - NorgeBrev

Komplet sæt Vinterolympiade 1952 udg. på illustreret FDC annulleret med TMS "VI Olympiske Vinterleker"/Oslo d. 1.10.1951 til København, Danmark.
Lot: 324754

10 pfg. Germania på brevkort (Las Palmas, Kanariske øer) dateret ombord på S/S Windhuk d. 5.10.1913 og annulleret med tysk skibsstempel Deutsche Seepost Ost-Afrikanische Hauptlinie e d. 5.10.1913 til Deezbüll, Kr. Tondern, Tyskland. Svagt stempel.

1913 - TysklandBrev

10 pfg. Germania på brevkort (Las Palmas, Kanariske øer) dateret ombord på S/S "Windhuk" d. 5.10.1913 og annulleret med tysk skibsstempel Deutsche Seepost Ost-Afrikanische Hauptlinie e d. 5.10.1913 til Deezbüll, Kr. Tondern, Tyskland. Svagt stempel.
Lot: 323245

2 kr. og 5 kr. Vandfald på adressebrev for indenrigs pakke fra Reykjavik d. 24.7.1956 til Patreksfjördur.

1956 - IslandBrev

Lot: 324756

10 aur Skrifter, 25 aur Hekla og 60 aur UPU (5) på anbefalet luftpostbrev fra Reykjavik d. 20.12.1954 til Geodætisk Institut i København.

1954 - IslandBrev

Lot: 324757

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel RØDDING og sidestemplet Skive d. 4.8.1911 til Roslev.

1911 - Danmark7800 - Brev - SK 1069

Lot: 322398

20 øre Chr. X og Julemærke 1947 på fortrykt firmakuvert fra Mejeriet Tivoli, Gudumholm stemplet Aalborg d. 24.11.1947 til Hadsund.

1947 - Danmark9000 - Brev - 276

20 øre Chr. X og Julemærke 1947 på fortrykt firmakuvert fra Mejeriet "Tivoli", Gudumholm stemplet Aalborg d. 24.11.1947 til Hadsund.
Lot: 324076

5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel FARUM og sidestemplet bureau Kjøbenhavn - Slangerup T.3 d. 10.8.1906 til København. Nusset.

1906 - Danmark3520 - Brev - SK 0304

Lot: 324127

50 aur Torsk på skibsbrev annulleret med TMS København OMK. / Fra Island d. 1.10.1946 til Ærøskøbing, Danmark.

1946 - Island1000 - Brev

50 aur Torsk på skibsbrev annulleret med TMS København OMK. / "Fra Island" d. 1.10.1946 til Ærøskøbing, Danmark.
Lot: 324759

Hjemsendelsespas for frivillig lærling med tjeneste på Kaserneskibet Sjælland og krydseren Gejser dateret Orlogsværftet d. 24.9.1909.

1909 - Danmark1000 - Diverse

Hjemsendelsespas for frivillig lærling med tjeneste på Kaserneskibet "Sjælland" og krydseren "Gejser" dateret Orlogsværftet d. 24.9.1909.
Lot: 324532

5 øre Chr. X i 4-stribe på adressebrev for pakke fra St. Ryde Mølle annulleret med brotype IIIb Vinderup d. 29.11.1917 til Gammelby pr. Handbjerg.

1917 - Danmark7830 - Brev - 68

Lot: 324709

5 øre Våben på brevkort (Vennerslund) annulleret med stjernestempel GULDBORG p.F. og sidestemplet Nørre-Alslev d. 24.12.1905 til Jægerspris - eftersendt flere gange.

1905 - Danmark4862 - Brev - SK 0441

Lot: 324736

5 øre Posthorn helsagsbrevkort annulleret med bureaustempel Jæderbanen E d. 30.4.1918 til Kristiania.

NorgeBrev

Lot: 324752

20 øre helsagskuvert (fabr. 72) annulleret med brotype IIIc Varde *** d. 10.2.1950 til Fredericia.

1950 - Danmark6800 - Brev - KV 57

Lot: 324550

5 øre, 10 øre Bølgelinie og Julemærke 1922 på julekort annulleret med stjernestempel AARSDALE til Solvang pr. Svaneke.

1922 - Danmark3740 - Brev - SK 0052

Lot: 323745

10 øre Chr. X på lokalbrev fra Skodsborg d. 23.10.1945 til København. Sendt fra polsk flygtning på Dansk Røde Kors lazaret Hotel Øresund i Skodsborg.

1945 - Danmark2942 - Brev - 274

Lot: 324546