5 øre Bølgelinie i parstykke på brevkort annulleret med udslebet stjernestempel VANG og sidestemplet Thisted d. 15.10.1936 til Randers.

1936 - Danmark7700 - Brev - SK 1474

Lot: 326436

7 øre Bølgelinie og Indre Mission mærkat på lokalt brevkort dateret julen 1940 annulleret med udslebet stjernestempel FAAREVEJLE til Ny Faarevejle pr. Faarevejle St.

1940 - Danmark4540 - Brev - SK 0289

Lot: 326441

5 øre Bølgelinie, 20 øre 1000 års udg., samt både Julemærke 1963 og Sydslesvig julemærke 1963 på julekort fra København d. 24.12.1963 til København.

1963 - Danmark1000 - Brev - 246, 348

Lot: 326426

10 øre og 25 øre Fr. IX på brevkort (Narsak med polarskibet Kista Dan) stemplet Christianshåb d. 1.7.1958 til Baltimore, USA.

1958 - Grønland3951 - Brev - 30, 32

10 øre og 25 øre Fr. IX på brevkort (Narsak med polarskibet "Kista Dan") stemplet Christianshåb d. 1.7.1958 til Baltimore, USA.
Lot: 326736

5 øre Fr. VIII på brevkort fra Svaneke d. 25.12.1912 til København - eftersendt til Hellerup. Violet stempel Flyttet hvorhen vides ikke / N. Distr. Nr..

1913 - Danmark3740 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII på brevkort fra Svaneke d. 25.12.1912 til København - eftersendt til Hellerup. Violet stempel "Flyttet hvorhen vides ikke / N. Distr. Nr.".
Lot: 326595

København, henrettelsespæle i Ryvangen. Foto 6x8½ cm.

1945 - Danmark1000 - Diverse - Ubrugt

Lot: 326645

10 øre helsagskuvert (fabr. 52-R) opfrankeret med 1 øre og 2 øre (par) Bølgelinie annulleret brotype IIc Tornled d. 12.11.1936 til Esbjerg.

1936 - Danmark8500 - Brev - KV 48, 196, 197

Lot: 326450

30 øre Fr. IX på brevkort (Nedkørsel til Svinkløv Badehotel) annulleret med pr.-stempel Hjortdal pr. Fjerritslev d. 8.6.1957 til Virum.

1957 - Danmark9690 - Brev - 337

Lot: 326048

15 øre Karavel på brev annulleret med brotype Ic Marstal d. 20.7.1932 til Horsens.

1932 - Danmark5960 - Brev - 169

Lot: 326770

10 pfg. Germania på reliefkort dateret Hagenberg annulleret med bureaustempel Sonderburg - Norburg Bahnpost Zug 5 d. 30.6.1903 til Frederiksborg Højskole pr. Hillerød, Danmark.

1903 - Slesvig6440 - Brev - DAKA 272.01

Lot: 321629

Rejsepas med foto udstedt i København 1949. Flere stempler og stempelmærke stemplet Allied Permit Office i Stockholm. Fængselsvæsenets Trykkeri, Nyborg.

1949 - Danmark1000 - Brev

Lot: 326777

6 øre Bølgelinie på lokalt tryksagskort annulleret med pr.stempel Udby pr. Holbæk d. 24.6.1949 til Holbæk.

1949 - Danmark4300 - Brev - 254

Lot: 326405

30 öre Nobel single på luftpostbrev fra Stockholm d. 21.3.1947 til Prag, Tjekkoslovakiet.

1947 - SverigeBrev

Lot: 326815

3,50 kr. Rigsvåben med perfin (Københavns Kommune) på lokalt anbefalet brev i København d. 11.12.1975.

1975 - Danmark1000 - Brev - Perf. Fig04a

Lot: 326454

5 øre Fr. VIII på brevkort (Slagelse, Hans Tavsens Mindesten) annulleret med skibsstempel Fra Kjøbenhavn og sidestemplet Rønne d. 11.9.1910 til Rønne, Bornholm.

1910 - Danmark3700 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII på brevkort (Slagelse, Hans Tavsens Mindesten) annulleret med skibsstempel "Fra Kjøbenhavn" og sidestemplet Rønne d. 11.9.1910 til Rønne, Bornholm.
Lot: 326340

2 kr. Jökul og 5 kr. Hallgrimsson på indenrigs adressekort for pakke fra Hafnarfjördur d. 2.8.1958 via Reykjavik til Patreksfjördur.

1958 - IslandBrev

Lot: 326750

5 øre Fr. VIII på julekort dateret Højrupgaard og annulleret med brotype Ia Eistrup Holdepl. d. 23.12.1908 til Rörth pr. Odder. Påskrevet Juleaften.

1908 - Danmark6000 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII på julekort dateret Højrupgaard og annulleret med brotype Ia Eistrup Holdepl. d. 23.12.1908 til Rörth pr. Odder. Påskrevet "Juleaften".
Lot: 326718

7 øre helsagsbrevkort (fabr. 136) med fortrykt meddelelse: Mødebefaling for deltagelse i øvelse og uddannelse i Civilbeskyttelsestjeneste sendt lokalt i Lyngby d. 13.5.1942. Stempel C. B. Politistationen Lyngby. 2 arkivhuller.

1942 - Danmark2800 - Brev - EB 95

7 øre helsagsbrevkort (fabr. 136) med fortrykt meddelelse: Mødebefaling for deltagelse i øvelse og uddannelse i Civilbeskyttelsestjeneste sendt lokalt i Lyngby d. 13.5.1942. Stempel "C. B. Politistationen Lyngby". 2 arkivhuller.
Lot: 326453

10 øre Bølgelinie på brevkort (Uffe stenen, Jellinge) dateret i Rusbo og annulleret med bureaustempel Fredericia - Vejle - Struer T.1196 d. 5.5.1932 til Frederikshavn.

1932 - Danmark7300 - Brev - 185

Lot: 326347

20 øre Fr. IX og Julemærke 1953 på julekort annulleret med pr.-stempel Timring pr. Vildbjerg d. 23.12.1953 til Hammerum.

1953 - Danmark7480 - Brev - 320

Lot: 326714

Takkekort fra Arveprins Knud i anledning af opmærksomhed til fødselsdag. Skrevet på Sorgenfri Slot, Lyngby. Uden kuvert.

Danmark2800 - Brev

Lot: 326745