1936 - Denmark7700 - Cover - SK 1474
5 øre Bølgelinie i parstykke på brevkort annulleret med udslebet stjernestempel VANG og sidestemplet Thisted d. 15.10.1936 til Randers.
Lot: 326436
Lot: 326436
7 øre Bølgelinie og Indre Mission mærkat på lokalt brevkort dateret julen 1940 annulleret med udslebet stjernestempel FAAREVEJLE til Ny Faarevejle pr. Faarevejle St.
Lot: 326441
5 øre Bølgelinie, 20 øre 1000 års udg., samt både Julemærke 1963 og Sydslesvig julemærke 1963 på julekort fra København d. 24.12.1963 til København.
Lot: 326426
10 øre og 25 øre Fr. IX på brevkort (Narsak med polarskibet "Kista Dan") stemplet Christianshåb d. 1.7.1958 til Baltimore, USA.
Lot: 326736
5 øre Fr. VIII på brevkort fra Svaneke d. 25.12.1912 til København - eftersendt til Hellerup. Violet stempel "Flyttet hvorhen vides ikke / N. Distr. Nr.".
Lot: 326595
København, henrettelsespæle i Ryvangen. Foto 6x8½ cm.
Lot: 326645
10 øre helsagskuvert (fabr. 52-R) opfrankeret med 1 øre og 2 øre (par) Bølgelinie annulleret brotype IIc Tornled d. 12.11.1936 til Esbjerg.
Lot: 326450
30 øre Fr. IX på brevkort (Nedkørsel til Svinkløv Badehotel) annulleret med pr.-stempel Hjortdal pr. Fjerritslev d. 8.6.1957 til Virum.
Lot: 326048
15 øre Karavel på brev annulleret med brotype Ic Marstal d. 20.7.1932 til Horsens.
Lot: 326770
10 pfg. Germania på reliefkort dateret Hagenberg annulleret med bureaustempel Sonderburg - Norburg Bahnpost Zug 5 d. 30.6.1903 til Frederiksborg Højskole pr. Hillerød, Danmark.
Lot: 321629
Rejsepas med foto udstedt i København 1949. Flere stempler og stempelmærke stemplet Allied Permit Office i Stockholm. Fængselsvæsenets Trykkeri, Nyborg.
Lot: 326777
6 øre Bølgelinie på lokalt tryksagskort annulleret med pr.stempel Udby pr. Holbæk d. 24.6.1949 til Holbæk.
Lot: 326405
30 öre Nobel single på luftpostbrev fra Stockholm d. 21.3.1947 til Prag, Tjekkoslovakiet.
Lot: 326815
3,50 kr. Rigsvåben med perfin (Københavns Kommune) på lokalt anbefalet brev i København d. 11.12.1975.
Lot: 326454
5 øre Fr. VIII på brevkort (Slagelse, Hans Tavsens Mindesten) annulleret med skibsstempel "Fra Kjøbenhavn" og sidestemplet Rønne d. 11.9.1910 til Rønne, Bornholm.
Lot: 326340
2 kr. Jökul og 5 kr. Hallgrimsson på indenrigs adressekort for pakke fra Hafnarfjördur d. 2.8.1958 via Reykjavik til Patreksfjördur.
Lot: 326750
5 øre Fr. VIII på julekort dateret Højrupgaard og annulleret med brotype Ia Eistrup Holdepl. d. 23.12.1908 til Rörth pr. Odder. Påskrevet "Juleaften".
Lot: 326718
7 øre helsagsbrevkort (fabr. 136) med fortrykt meddelelse: Mødebefaling for deltagelse i øvelse og uddannelse i Civilbeskyttelsestjeneste sendt lokalt i Lyngby d. 13.5.1942. Stempel "C. B. Politistationen Lyngby". 2 arkivhuller.
Lot: 326453
10 øre Bølgelinie på brevkort (Uffe stenen, Jellinge) dateret i Rusbo og annulleret med bureaustempel Fredericia - Vejle - Struer T.1196 d. 5.5.1932 til Frederikshavn.
Lot: 326347
20 øre Fr. IX og Julemærke 1953 på julekort annulleret med pr.-stempel Timring pr. Vildbjerg d. 23.12.1953 til Hammerum.
Lot: 326714
Takkekort fra Arveprins Knud i anledning af opmærksomhed til fødselsdag. Skrevet på Sorgenfri Slot, Lyngby. Uden kuvert.
Lot: 326745