Svensk pas med foto for kvinde udstedt i Stockholm d. 21.8.1920. Viseringer og både 50 öre og 2 kr. stempelmærker.

1920 - SverigeBrev

Lot: 329975

1863. Ufrankeret tjenestebrev mærket Befalet Indberetning fra Vrøndum-Hvidbjerg Commune med indhold dateret d. 18.6.1863 og stemplet antiqua Skive JB.P.E. d. 20.6.1863 til Viborg.

1863 - Danmark7790 - Brev

1863. Ufrankeret tjenestebrev mærket "Befalet Indberetning fra Vrøndum-Hvidbjerg Commune" med indhold dateret d. 18.6.1863 og stemplet antiqua Skive JB.P.E. d. 20.6.1863 til Viborg.
Lot: 329928

30 øre og 50 øre Sturlason på luftpost ekspresbrev fra Trondheim d. 22.11.1943 til København, Danmark. Fra dansk OT-arbejder ved Postboks 149 i Strinda. Åbnet af tysk censur i Oslo.

1943 - Norge1000 - Brev

Lot: 329971

5 øre Chr. X yderligt placeret på brevkort annulleret med stjernestempel BLAAVAND og sidestemplet Oxbøl d. 11.8.1917 til Ejstrup.

1917 - Danmark6857 - Brev - SK 0148

Lot: 329367

30 øre Finsen på brev annulleret med pr.-stempel Øster-Uttrup pr. Ålborg d. 16.12.1960 til Holte.

1960 - Danmark9000 - Brev - 387

Lot: 329804

30 øre Fr. IX i parstykke på privat aerogram annulleret med TMNS NATO forsvar for frihed og fred/København OMK. 30 d. 9.4.1954 til Paris, Franskrig.

1954 - Danmark1000 - Brev - TMS 189.1

30 øre Fr. IX i parstykke på privat aerogram annulleret med TMNS "NATO forsvar for frihed og fred"/København OMK. 30 d. 9.4.1954 til Paris, Franskrig.
Lot: 329568

10 pfg. Germania på brev med indhold annulleret Osterlinnet *(Schleswig)* d. 9.7.1914 til Bramdrup. På bagsiden Fædrejord og Fædrearv mærkat.

1914 - Slesvig6533 - Brev - DAKA 205.01

10 pfg. Germania på brev med indhold annulleret Osterlinnet *(Schleswig)* d. 9.7.1914 til Bramdrup. På bagsiden "Fædrejord og Fædrearv" mærkat.
Lot: 329290

5 öre Scheele single på tryksag fra Skövde d. 17.4.1943 til København, Danmark. Dansk censur og rødt stempel P-B. fra Udenrigsministeriets Pressebureau.

1943 - Sverige1000 - Brev

5 öre Scheele single på tryksag fra Skövde d. 17.4.1943 til København, Danmark. Dansk censur og rødt stempel "P-B." fra Udenrigsministeriets Pressebureau.
Lot: 329251

4 sk. Løve på brev med indhold dateret i Lervanger d. 23.11.1871 til Trondhjem. Annulleret ved ankomsten i Trondhjem d. 23.11.1871.

1871 - NorgeBrev

Lot: 328782

10 øre Fr. VIII på brevkort fra Kjøbenhavn d. 23.1.1911 til Wynberg by Cape Town, South Africa. Ank.stemplet Wynberg Cape d. 14.2.1911. Nålehul.

1911 - Danmark1000 - Brev - 55

Lot: 329859

Kong Albert på filatelistisk anbefalet brev stemplet Ste Adressse * Poste Belge - Belgische Post * d. 21.9.1916 til Paris, Frankrig. Belgisk exilpost i Frankrig under 1. verdenskrig.

1916 - BelgienBrev

Lot: 329316

Københavns Sporveje 25 øre Omstigningsbillet.

Danmark1000 - Diverse

Lot: 329930

12½ c. på brevkort dateret i Colombo, Ceylon annulleret med violet skibsstempel Postagent Amsterdam - Batavia d. 18.11.1921 til København, Danmark.

1921 - Holland1000 - Brev

Lot: 329860

15 øre Løve på brevkort annulleret med dansk stempel i Frederikshavn d. 7.8.1951 og sidestemplet Fra Norge til Ulbølle, Danmark.

1951 - Norge9900 - Brev

15 øre Løve på brevkort annulleret med dansk stempel i Frederikshavn d. 7.8.1951 og sidestemplet "Fra Norge" til Ulbølle, Danmark.
Lot: 329402

20 øre helsagskuvert (Fabr. Kl.-34) opfrankeret med 5 øre Bølgelinie (par) og 20 øre Chr. X sendt anbefalet fra Ribe d. 16.2.1923 til Varde.

1923 - Danmark6760 - Brev - KV 41, 122, 125

Lot: 329947

1 øre (par) og 5 øre Tjenestemærke på korrespondancekort mærket Befalet Indberetning annulleret brotype Ia Espe d. 30.4.1919 til Ringe.

1919 - Danmark5781 - Brev - Tj 11, Tj 14

1 øre (par) og 5 øre Tjenestemærke på korrespondancekort mærket "Befalet Indberetning" annulleret brotype Ia Espe d. 30.4.1919 til Ringe.
Lot: 329925

5 øre Posthorn og 10 øre Løve på brevkort (Hardanger) annulleret med bureau maskinstempel Bergensbanens Nattog I d. 20.7.1932 til Drammen.

1932 - NorgeBrev

Lot: 329940

HB (Hovedstatens Brugsforening) 12 kr. rabathæfte med 30 røde rabatmærker.

Danmark1000 - Diverse

Lot: 329600

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype IIIb Nørre-Aaby d. 21.10.1916 til København.

1916 - Danmark5580 - Brev - 68

Lot: 329937

25 pen. Løve på brevkort annulleret med udslebet 3-sproget stempel i Brahestad d. 16.10.1918 til Kolding, Danmark. Finsk 2-sproget borgerkrigscensur.

1918 - Finland6000 - Brev

Lot: 329967

10 øre Bølgelinie og 50 øre Fr. IX på privat aerogram annulleret med pr.-stempel Jerlev pr. Vejle d. 17.7.1953 til poste restante i Madrid, Spanien. På bagsiden spansk 5 cts. stemplet Lista SEc. Manana d. 19.7.1953.

1953 - Danmark7100 - Brev - 318, 338

Lot: 329808