8 øre Bølgelinie og 12 øre Chr. X på korrespondancekort fra Helsingør d. 2.9.1924 til Rønne.

1924 - Danmark3000 - Brev - 100, 123

Lot: 329816

Ufrankeret brev mærket En befalet Indberetning fra Sognefoged Martin Christensen i Sahl med lapidar Bjerringbro d. 15.2.18xx via Viborg til Lysgaard mfl. Herreds Kontor i Kjellerup. Udtakseret i 8 øre enkeltporto.

Danmark8850 - Brev

Ufrankeret brev mærket "En befalet Indberetning fra Sognefoged Martin Christensen i Sahl" med lapidar Bjerringbro d. 15.2.18xx via Viborg til Lysgaard mfl. Herreds Kontor i Kjellerup. Udtakseret i "8" øre enkeltporto.
Lot: 329924

5 øre Fr. VIII på brevkort dateret i Tim og annulleret med bureaustempel Fredericia - Struer. A. 1907 til Holsted Station. Transit stemplet med to forskellige bureaustempler Skanderborg - Skjern T.84 og Fredericia - Struer T.1031, samt ank.stemplet med stjernestempel HOLSTED STATION.

1907 - Danmark6980 - Brev - SK 0561

Lot: 329956

1,20 kr. Margrethe, 5 kr. Isbjørn og 10 kr. Hvalrosser på postopkrævningsadressekort for indenrigspakke annulleret med julestempel i Sdr. Strømfjord d. 18.12.1976 til Marmorilik.

1976 - Grønland3910 - Brev - 60, 91, 83

Lot: 329346

7 øre helsagsbrevkort (fabr. 97-H) opfrankeret med 1 øre, 5 øre og 7 øre Bølgelinie fra København d. 7.11.1933 til London, England.

1933 - Danmark1000 - Brev - EB 85, 77, 183, 184

Lot: 329950

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype IIIb Asaa d. 26.5.1915 til Ulsted.

1915 - Danmark9340 - Brev - 68

Lot: 329640

5 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 44-H) annulleret med brotype IIIb Havrebjerg d. 3.12.1918 til Krænkerrup pr. Havrebjerg.

1918 - Danmark4283 - Brev - EB 40

Lot: 329562

5 øre Posthorn og 10 øre Løve på brevkort (sæler i isen) fra Longyearbyen d. 28.7.1934 til Gammel Skagen, Højen St., Danmark.

1934 - NorgeBrev

Lot: 328805

5 pfg. firmafranko fra Metro Goldwyn Mayer Greta Garbo - Anna Karenina på tryksag fra Berlin d. 27.12.1935 til Stockholm, Sverige.

1935 - TysklandBrev

5 pfg. firmafranko fra Metro Goldwyn Mayer "Greta Garbo - Anna Karenina" på tryksag fra Berlin d. 27.12.1935 til Stockholm, Sverige.
Lot: 329941

5 øre helsagsbrevkort annulleret med antiqua Laurvig d. 14.3.1879 til Christiania.

1879 - NorgeBrev

Lot: 329133

30/20 øre Provisorium med kort bjælke på brev annulleret med brotype Vc Aalborg 5. d. 29.2.1956 (skuddag) til København.

1956 - Danmark9000 - Brev - 363ax

Lot: 329592

35 øre Fr. IX på Indbetalingskort stemplet København d. 7.10.1963 til Lyngby. Trodat stempel med sorteringskode 7400 fra Lyngby postkontor d. 8.8.1963.

1963 - Danmark2800 - Brev - 415

35 øre Fr. IX på Indbetalingskort stemplet København d. 7.10.1963 til Lyngby. Trodat stempel med sorteringskode "7400" fra Lyngby postkontor d. 8.8.1963.
Lot: 329848

5 pen Våben på brev fra Tavastehus d. 8.4.1896 til Lappenranta.

1896 - FinlandBrev

Lot: 329418

3,50 kr. Margrethe på luftpostbrev stemplet København d. 26.1.1991 til Slagelse. Sendt fra korvetten Olfert Fischer i Golfen under Operation Desert Storm og befordret med lukket marinepost-sæk til København.

1991 - Danmark1000 - Brev - 962

3,50 kr. Margrethe på luftpostbrev stemplet København d. 26.1.1991 til Slagelse. Sendt fra korvetten "Olfert Fischer" i Golfen under Operation Desert Storm og befordret med lukket marinepost-sæk til København.
Lot: 329969

280 øre Hafnia 87 udg. og Elleore Julemærke 1987 på brevkort fra Roskilde d. 16.12.1987 til Holbæk.

1987 - Danmark4000 - Brev - 888

Lot: 329818

5 øre Chr. X på brevkort (Hirtshals fyr) annulleret med stjernestempel BØRGLUM og sidestemplet Vraa d. 15.12.1913 til Odense.

1913 - Danmark9760 - Brev - SK 0214

Lot: 329527

5 øre Fr. VIII på brevkort (Silkeborg set fra Viborgbroen) annulleret med stjernestempel SALTEN og sidestemplet Brædstrup d. 18.10.1910 til Randbøldal pr. Vejle.

1910 - Danmark8600 - Brev - SK 1093

Lot: 329491

5 øre Fr. VIII på brevkort (fotokort med strandparti) annulleret med stjernestempel BØVLINGBJERG og sidestemplet bureau Vemb - Thyborøn T.? d. 20.5.1908 til København.

1908 - Danmark7650 - Brev - SK 0216

Lot: 329526

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort i Kjøbenhavn d. 5.6.1907. Retur som ubekendt til Vedbæk og udtakseret i 2 øre enkeltporto til landsporto. Usædvanlig at se portoopkrævning i forbindelse med returnering.

1907 - Danmark1000 - Brev - 44

Lot: 329840

5 øre Våben helsagsbrevkort (Harald Slott-Møller Atlas) annulleret med særstempel Velgjørenhedsbazaren i Kjøbenhavn d. 10.4.1901 til Nykøbing F.

1901 - Danmark1000 - Brev - EB 17

5 øre Våben helsagsbrevkort (Harald Slott-Møller "Atlas") annulleret med særstempel Velgjørenhedsbazaren i Kjøbenhavn d. 10.4.1901 til Nykøbing F.
Lot: 329938

3 øre Bølgelinie og Julemærke 1918 på lokalt julekort annulleret med stjernestempel HORNE til Egehøj, Bjerne Mark.

1918 - Danmark5641 - Brev - SK 0654

Lot: 329512