1,50 kr. Postbefordring og 25 kr. Moskusokse (7) på adressekort for indenrigs luftpostpakke fra Holsteinsborg d. 1.11.1979 til Marmorilik.

1979 - Grønland3911 - Brev - 87, 74

Lot: 329345

15 øre Karavel på illustreret firmakuvert fra Kjøng Fabrik i København d. 24.4.1940 til Helsingfors, Finland. Åbnet af tysk censur i Hamburg og passér stemplet ved den finske censur.

1940 - Danmark1000 - Brev - 203

Lot: 329273

10 øre Bølgelinie i parstykke og tysk Berlin 2 pfg. Notopfer i parstykke på mystisk brev fra København d. 8.2.1950 til Stockholm, Sverige.

1950 - Danmark1000 - Brev - 248

Lot: 329380

70 øre Nordens Hus med prægetryk FØROYAR og stemplet Tórshavn d. 14.9.1974 på propagandakort fra Fremskridtspartiet underskrevet: Mogens Glistrup.

1974 - Færøerne3800 - Brev - 547

70 øre Nordens Hus med prægetryk "FØROYAR" og stemplet Tórshavn d. 14.9.1974 på propagandakort fra Fremskridtspartiet underskrevet: Mogens Glistrup.
Lot: 329821

Tjaldur Apotek. 6 forskellige illustrerede receptkuverter med papirklip af William Heinesen.

1979 - FærøerneDiverse

Lot: 329634

25+5 øre Børneforsorg og 25+5 øre Jutlandia på brevkort annulleret med særstempel Danmark * Det rullende Postkontor * d. 13.7.1952 til København. Det rullende postkontor var opstillet i Skagen i dagene 13.-14.7.1952 i forbindelse med folkefest.

1952 - Danmark9990 - Brev - 333, 325

Lot: 329635

5 øre Chr. X på brevkort dateret i Lejrskov annulleret med stjernestempel RØJSKOVHUS og sidestemplet Lunderskov d. 31.7.1915 til Jordrup pr. Kolding.

1915 - Danmark6640 - Brev - SK 1076

Lot: 329368

Böhmen-Mähren 60 h. Hitler markeret ugyldig på brevkort sendt fra Marienthal (Ostsudetenl.) d. 8.8.1944 til Düsseldorf. Udtakseret i 9 pfg. porto. To arkivhuller.

1944 - TysklandBrev

Lot: 329617

Aktieselskabet De Københavnske Sporveje. 10 øre Omstigningsbillet.

Danmark1000 - Diverse

Lot: 329603

60 øre Fr. IX helsags aerogram (fabr. 10) med Julemærke 1954 fra Bagsværd d. 13.12.1954 til kaptajn ombord på M/S Jytte Skov via rederiet Ove Skov i København. På bagsiden stemplet Indgået og videreexpederet d. 14.12.1954.

1954 - Danmark2860 - Brev - AE 9

60 øre Fr. IX helsags aerogram (fabr. 10) med Julemærke 1954 fra Bagsværd d. 13.12.1954 til kaptajn ombord på M/S "Jytte Skov" via rederiet Ove Skov i København. På bagsiden stemplet Indgået og videreexpederet d. 14.12.1954.
Lot: 329934

7½ pfg. Fælles udg. helsagsbrevkort sendt som tryksag fra Flensburg d. 26.3.1920 til London, England.

1920 - SlesvigBrev

Lot: 329845

6 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 4 øre Tofarvet fra Kristine Dampmølle annulleret med nr.stempel 24 og sidestemplet lapidar Helsingør d. 8.2.1884 via Kjøbenhavn til Dundee, Scotland.

1884 - Danmark3000 - Brev - EB9a, 23

6 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 4 øre Tofarvet fra Kristine Dampmølle annulleret med nr.stempel "24" og sidestemplet lapidar Helsingør d. 8.2.1884 via Kjøbenhavn til Dundee, Scotland.
Lot: 329357

5 øre og 20 øre Chr. X på værdibrev annulleret brotype Ia Bellinge d. 8.5.1915 til København. Del af bagside mangler.

1915 - Danmark5270 - Brev - 68, 71

Lot: 329321

4 øre helsagskorsbånd annulleret med stjernestempel NØRRE-NISSUM og sidestemplet med svagt bureaustempel Struer - Thisted T.1166 d. 13.7.1904 til Sæby. Stjernestempel kun benyttet i ca. 1 år.

1904 - Danmark7620 - Brev - SK 0947

Lot: 329366

12 öre Våben på brev fra Helsingborg d. 24.6.1866 til Engelholm.

1866 - SverigeBrev

Lot: 329972

10 pfg. og 20 pfg. Fælles udg. på brev annulleret Hoptrup *** d. 9.2.1920 til Skanderup Efterskole ved Lunderskov, Danmark.

1920 - Slesvig6170 - Brev - DAKA 72.02

Lot: 329404

20 øre Fr. IX på brevkort (Udsigt fra Himmelbjerget) fra Silkeborg d. 9.7.1953 og sidestemplet Silkeborg - Himmelbjerget * A/S Hjejlen * til Værløse.

1953 - Danmark8600 - Brev - 320

20 øre Fr. IX på brevkort (Udsigt fra Himmelbjerget) fra Silkeborg d. 9.7.1953 og sidestemplet "Silkeborg - Himmelbjerget * A/S Hjejlen * til Værløse.
Lot: 329588

6 öre Tre Kroner helsagsbrevkort annulleret med dansk antiqua skibsstempel Fra Sverrig d. 6.3.1878 til København, Danmark.

1878 - Sverige1000 - Brev

6 öre Tre Kroner helsagsbrevkort annulleret med dansk antiqua skibsstempel "Fra Sverrig" d. 6.3.1878 til København, Danmark.
Lot: 329394

Komplet sæt Uafhængighed 20 år på anbefalet brev med postopkrævning fra Reykjavik d. 15.12.1938 til Stockholm, Sverige.

1938 - IslandBrev - 202-204

Lot: 329963

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med brotype IIIb Askeby d. 23.8.1917.

1917 - Danmark4792 - Brev - 79

Lot: 329573

½d George V (5) på brev med langt indhold annulleret med skibsstempel Southampton Paquebot / London defended Stadium Wembley 6th-27th May 8-30 P.M. d. 5.5.1925 til Mannheim.

1925 - EnglandBrev

½d George V (5) på brev med langt indhold annulleret med skibsstempel Southampton Paquebot / "London defended" Stadium Wembley 6th-27th May 8-30 P.M." d. 5.5.1925 til Mannheim.
Lot: 329076