10 øre Våben med variant Åbent 0 helsagsbrevkort fra Kjøbenhavn annulleret lapidar bureaustempel Kjøbenhavn - Gjedser d. 28.5.1891 til Zabrze, Oberschlesien, Tyskland.

1891 - Danmark1000 - Brev - EB 15y

10 øre Våben med variant "Åbent 0" helsagsbrevkort fra Kjøbenhavn annulleret lapidar bureaustempel Kjøbenhavn - Gjedser d. 28.5.1891 til Zabrze, Oberschlesien, Tyskland.
Lot: 332258

10 øre Chr. X helsags korrespondancekort opfrankeret med 20 øre Chr. X sendt som ekspres fra Kjøbenhavn d. 18.4.1916 til Sundsvall, Sverige. Både Expres-stempel, samt hvid og rød ekspres-etiket. Mindre skade på bagsiden.

1916 - Danmark1000 - Brev - KK 23, 71

Lot: 332299

5 øre Fr. VIII på brevkort dateret i København d. 3.12.1909 annulleret med islandsk skibsstempel Skipsbrjef til Reykjavik, Island.

1909 - Danmark1000 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII på brevkort dateret i København d. 3.12.1909 annulleret med islandsk skibsstempel "Skipsbrjef" til Reykjavik, Island.
Lot: 332234

50 aur/5 Kr. Provisorium single på anbefalet brev fra Reykjavik d. 23.10.1925 til København.

1925 - Island1000 - Brev - 113

Lot: 332278

5 øre Chr. X på underfrankeret brevkort (Thorshavn Vestrevaag) annulleret Thorshavn d. 9.10.1919 til Svendborg. Udtakseret i 4 øre porto. Porto fra landsporto brevkort steg pr. 1.10.1919 fra 7 til 10 øre således at kortet skulle have været udtakseret i 10 øre porto, men da portostigningen først trådte i kraft på Færøerne pr. 15.10.1919 er porto kun beregnet til 4 øre for manglende 2 øre frankering.

1919 - Færøerne3800 - Brev - 68

5 øre Chr. X på underfrankeret brevkort (Thorshavn "Vestrevaag") annulleret Thorshavn d. 9.10.1919 til Svendborg. Udtakseret i "4" øre porto. Porto fra landsporto brevkort steg pr. 1.10.1919 fra 7 til 10 øre således at kortet skulle have været udtakseret i "10" øre porto, men da portostigningen først trådte i kraft på Færøerne pr. 15.10.1919 er porto kun beregnet til "4" øre for manglende 2 øre frankering.
Lot: 331927

2 mk. Zeppelin single på luftpostkort stemplet Friedrichshafen * Luftpost * d. 10.10.1928 via New York d. 16.10.1928 til Springfield, USA. Ovalt flyvningsstempel: Mit Luftschiff LZ 127 befördert. Uden meddelelse på bagsiden.

1928 - TysklandBrev

2 mk. Zeppelin single på luftpostkort stemplet Friedrichshafen * Luftpost * d. 10.10.1928 via New York d. 16.10.1928 til Springfield, USA. Ovalt flyvningsstempel: "Mit Luftschiff LZ 127 befördert". Uden meddelelse på bagsiden.
Lot: 331600

1857. Ufrankeret portobrev med fuldt indhold fra St. Petersburg 2.3.1857 via Paris til La Villette, Frankrig. Rammestempel Aus Russland og fransk grænsestempel 3 Prusse 3 Valenciennes d. 21.3.1857.

1857 - RuslandBrev

1857. Ufrankeret portobrev med fuldt indhold fra St. Petersburg 2.3.1857 via Paris til La Villette, Frankrig. Rammestempel "Aus Russland" og fransk grænsestempel 3 Prusse 3 Valenciennes d. 21.3.1857.
Lot: 332226

5 øre Bølgelinie på fortrykt kuvert fra Dansk Røde Kors sendt som lokal tryksag d. 2.5.1945. Indeholder skrivelse fra Dansk Røde Kors som oplyser at KZ-fange John Ludvig Ernst er med transport (De hvide Busser) fra interneringslejr i Jylland til Sverige. Vedl. kopi af dokumentation vedr. John Ernst's fangenskab 1944-45.

1945 - Danmark1000 - Brev - 246

Lot: 332015

35 aur Landskab på skibsbrev annulleret med britisk stempel i Edinburgh d. 29.7.1929 og sidestemplet Paquebot til Ehingen, Tyskland.

1929 - IslandBrev

35 aur Landskab på skibsbrev annulleret med britisk stempel i Edinburgh d. 29.7.1929 og sidestemplet "Paquebot" til Ehingen, Tyskland.
Lot: 332243

3 kop. helsagsbrevkort annulleret med stumt sikkerhedsstempel til Orel. Ank.stemplet d. 26.8.1914. Svag lodret fold.

1914 - RuslandBrev

Lot: 332232

20 øre Chr. X i parstykke på 40 øre frankeret anbefalet brev annulleret brotype IIIb Thorshavn d. 17.2.1921 til maskinmester ombord på torpedobåden Havkatten, Købmagergades Postkontor, København K. - eftersendt til privatadresse i Haregade og derefter til Orlogsværftet.

1921 - Færøerne3800 - Brev - 71

20 øre Chr. X i parstykke på 40 øre frankeret anbefalet brev annulleret brotype IIIb Thorshavn d. 17.2.1921 til maskinmester ombord på torpedobåden "Havkatten", Købmagergades Postkontor, København K. - eftersendt til privatadresse i Haregade og derefter til Orlogsværftet.
Lot: 331983

Ufrankeret feltpostbrev stemplet Kenttiapostia Konttori N.1 d. 18.9.1943 til Stockholm, Sverige. Sendt fra svensk frivillig v-serg. Gundersen ved KpK 1/706 (= 13 Infanteri Regiment). Violet stempel Fältpost F og åbnet af finsk censur. Fuldt indhold.

1943 - FinlandBrev

Ufrankeret feltpostbrev stemplet Kenttiapostia Konttori N.1 d. 18.9.1943 til Stockholm, Sverige. Sendt fra svensk frivillig v-serg. Gundersen ved KpK 1/706 (= 13 Infanteri Regiment). Violet stempel "Fältpost F" og åbnet af finsk censur. Fuldt indhold.
Lot: 332220

4 øre helsagskuvert opfrankeret med 20 øre Våben sendt anbefalet og annulleret lapidar Nykjøbing p.F. d. 25.5.1889 til Kjøbenhavn.

1889 - Danmark4800 - Brev - KV 7, 36

Lot: 331529

3 øre Bølgelinie på julekort dateret i Tørring d. 24.12.1913 annulleret med lapidar Lemvig d. 23.12.1913 til Klinkby St. Lapidar stempel benyttet som reservestempel i juleperioden - 2 år senere end registreret af Bendix.

1913 - Danmark7620 - Brev - 44

Lot: 329976

80 øre og 1 kr. Chr. X på internationalt adressekort for pakke fra Kjøbenhavn IX d. 22.2.1916 til Ekenäs, Finland. Russisk censur. Transit stemplet PKP Malmö Transit d. 26.2.1916, det svenske stempel blev benyttet ved den svenske pakkepost ekspedition i København.

1916 - Danmark1000 - Brev - 84, 75

Lot: 331564

10 øre Rundetårn (4) på 40 øre frankeret lokalt anbefalet brev annulleret med brotype IIIc Thorshavn d. 10.2.1943.

1943 - Færøerne3800 - Brev - 273

Lot: 331928

5 pfg., 25 pfg. og 2 mk. Fælles udg. på anbefalet brev fra Flensburg d. 26.1.1920 til København. Lille kommissionsstempel: Commission Internationale Slesvig (30 mm) med skævt I.

1920 - Slesvig1000 - Brev - 16, 21, 26

5 pfg., 25 pfg. og 2 mk. Fælles udg. på anbefalet brev fra Flensburg d. 26.1.1920 til København. Lille kommissionsstempel: Commission Internationale Slesvig (30 mm) med skævt "I".
Lot: 332281

10 øre Bølgelinie i vandret 4-stribe og 10 øre Gebyrmærke i parstykke på anbefalet lokalbrev stemplet København 21 d. 16.11.1931.

1931 - Danmark1000 - Brev - Gebyr 3, 185

Lot: 331577

20 pen. og 25 pen. på anbefalet brev fra Selänpää d. 2.3.1896 til Helsinki.

1895 - FinlandBrev

Lot: 332198

Russisk 4 kop. helsagsbrevkort med ringe dateret i Mariehamn på Ålandsøerne annulleret med svensk stempel i Stockholm d. 21.10.1902 og sidestemplet Från Finland til Skive, Danmark.

1902 - Åland7800 - Brev

Russisk 4 kop. helsagsbrevkort med ringe dateret i Mariehamn på Ålandsøerne annulleret med svensk stempel i Stockholm d. 21.10.1902 og sidestemplet "Från Finland" til Skive, Danmark.
Lot: 332196

5 s., 25 s. og 50 s. Våben, samt trekantet 20 s. Luftpost udg, på postanvisning fra Riga d. 5.11.1927 til Jaunlatgale.

1927 - LetlandBrev

Lot: 332312