1891 - Denmark1000 - Cover - EB 15y
10 øre Våben med variant "Åbent 0" helsagsbrevkort fra Kjøbenhavn annulleret lapidar bureaustempel Kjøbenhavn - Gjedser d. 28.5.1891 til Zabrze, Oberschlesien, Tyskland.
Lot: 332258
Lot: 332258
10 øre Chr. X helsags korrespondancekort opfrankeret med 20 øre Chr. X sendt som ekspres fra Kjøbenhavn d. 18.4.1916 til Sundsvall, Sverige. Både Expres-stempel, samt hvid og rød ekspres-etiket. Mindre skade på bagsiden.
Lot: 332299
5 øre Fr. VIII på brevkort dateret i København d. 3.12.1909 annulleret med islandsk skibsstempel "Skipsbrjef" til Reykjavik, Island.
Lot: 332234
50 aur/5 Kr. Provisorium single på anbefalet brev fra Reykjavik d. 23.10.1925 til København.
Lot: 332278
5 øre Chr. X på underfrankeret brevkort (Thorshavn "Vestrevaag") annulleret Thorshavn d. 9.10.1919 til Svendborg. Udtakseret i "4" øre porto. Porto fra landsporto brevkort steg pr. 1.10.1919 fra 7 til 10 øre således at kortet skulle have været udtakseret i "10" øre porto, men da portostigningen først trådte i kraft på Færøerne pr. 15.10.1919 er porto kun beregnet til "4" øre for manglende 2 øre frankering.
Lot: 331927
2 mk. Zeppelin single på luftpostkort stemplet Friedrichshafen * Luftpost * d. 10.10.1928 via New York d. 16.10.1928 til Springfield, USA. Ovalt flyvningsstempel: "Mit Luftschiff LZ 127 befördert". Uden meddelelse på bagsiden.
Lot: 331600
1857. Ufrankeret portobrev med fuldt indhold fra St. Petersburg 2.3.1857 via Paris til La Villette, Frankrig. Rammestempel "Aus Russland" og fransk grænsestempel 3 Prusse 3 Valenciennes d. 21.3.1857.
Lot: 332226
5 øre Bølgelinie på fortrykt kuvert fra Dansk Røde Kors sendt som lokal tryksag d. 2.5.1945. Indeholder skrivelse fra Dansk Røde Kors som oplyser at KZ-fange John Ludvig Ernst er med transport (De hvide Busser) fra interneringslejr i Jylland til Sverige. Vedl. kopi af dokumentation vedr. John Ernst's fangenskab 1944-45.
Lot: 332015
35 aur Landskab på skibsbrev annulleret med britisk stempel i Edinburgh d. 29.7.1929 og sidestemplet "Paquebot" til Ehingen, Tyskland.
Lot: 332243
3 kop. helsagsbrevkort annulleret med stumt sikkerhedsstempel til Orel. Ank.stemplet d. 26.8.1914. Svag lodret fold.
Lot: 332232
20 øre Chr. X i parstykke på 40 øre frankeret anbefalet brev annulleret brotype IIIb Thorshavn d. 17.2.1921 til maskinmester ombord på torpedobåden "Havkatten", Købmagergades Postkontor, København K. - eftersendt til privatadresse i Haregade og derefter til Orlogsværftet.
Lot: 331983
Ufrankeret feltpostbrev stemplet Kenttiapostia Konttori N.1 d. 18.9.1943 til Stockholm, Sverige. Sendt fra svensk frivillig v-serg. Gundersen ved KpK 1/706 (= 13 Infanteri Regiment). Violet stempel "Fältpost F" og åbnet af finsk censur. Fuldt indhold.
Lot: 332220
4 øre helsagskuvert opfrankeret med 20 øre Våben sendt anbefalet og annulleret lapidar Nykjøbing p.F. d. 25.5.1889 til Kjøbenhavn.
Lot: 331529
3 øre Bølgelinie på julekort dateret i Tørring d. 24.12.1913 annulleret med lapidar Lemvig d. 23.12.1913 til Klinkby St. Lapidar stempel benyttet som reservestempel i juleperioden - 2 år senere end registreret af Bendix.
Lot: 329976
80 øre og 1 kr. Chr. X på internationalt adressekort for pakke fra Kjøbenhavn IX d. 22.2.1916 til Ekenäs, Finland. Russisk censur. Transit stemplet PKP Malmö Transit d. 26.2.1916, det svenske stempel blev benyttet ved den svenske pakkepost ekspedition i København.
Lot: 331564
10 øre Rundetårn (4) på 40 øre frankeret lokalt anbefalet brev annulleret med brotype IIIc Thorshavn d. 10.2.1943.
Lot: 331928
5 pfg., 25 pfg. og 2 mk. Fælles udg. på anbefalet brev fra Flensburg d. 26.1.1920 til København. Lille kommissionsstempel: Commission Internationale Slesvig (30 mm) med skævt "I".
Lot: 332281
10 øre Bølgelinie i vandret 4-stribe og 10 øre Gebyrmærke i parstykke på anbefalet lokalbrev stemplet København 21 d. 16.11.1931.
Lot: 331577
20 pen. og 25 pen. på anbefalet brev fra Selänpää d. 2.3.1896 til Helsinki.
Lot: 332198
Russisk 4 kop. helsagsbrevkort med ringe dateret i Mariehamn på Ålandsøerne annulleret med svensk stempel i Stockholm d. 21.10.1902 og sidestemplet "Från Finland" til Skive, Danmark.
Lot: 332196
5 s., 25 s. og 50 s. Våben, samt trekantet 20 s. Luftpost udg, på postanvisning fra Riga d. 5.11.1927 til Jaunlatgale.
Lot: 332312