2½d George V på skibsbrev fra Leith annulleret med færøsk klipfiskstempel Vaag d. 20.5.1936 til Vaag, Færøerne.

1936 - Færøerne3890 - Brev

Lot: 331965

10 öre Oscar II på skærgårdsbrev fra Helsingborg d. 25.8.1905 til Brevik pr. ångf. Lidingön, Stockholm.

1905 - SverigeBrev

10 öre Oscar II på skærgårdsbrev fra Helsingborg d. 25.8.1905 til Brevik pr. ångf. "Lidingön", Stockholm.
Lot: 331630

2,80 øre Farøbroerne på brevkort annuller annulleret med særstempel Bogø By Farø Broerne 1. juni 1985 Røde Kors åbner broerne og sidestemplet befordret med kugleposten til København.

1985 - Danmark4793 - Brev - 833

2,80 øre Farøbroerne på brevkort annuller annulleret med særstempel Bogø By Farø Broerne 1. juni 1985 Røde Kors åbner broerne og sidestemplet "befordret med kugleposten" til København.
Lot: 329801

5 øre Våben på Julemærke helsagskort 1905 dateret i Vaalse og annulleret Nørre-Alslev d. 21.12.1905 til Brandelev, Sydsjælland.

1905 - Danmark4840 - Brev - 34C

Lot: 331161

5 øre Chr. X helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel HODDE og sidestemplet bureaustempel Fredericia - Struer T.1034 d. 8.7.1914 til Kolding. Arkivhul.

1914 - Danmark6800 - Brev - SK 0551

Lot: 331722

10 cts. på brevkort fra Tenerife sendt fra S/S Bloemfontein og annulleret OR London d. 23.9.1903 og sidestemplet Paquebot til Hastings, England.

1903 - SpanienBrev

10 cts. på brevkort fra Tenerife sendt fra S/S "Bloemfontein" og annulleret OR London d. 23.9.1903 og sidestemplet "Paquebot" til Hastings, England.
Lot: 332274

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 146) fra Skærbæk annulleret med bureaustempel Bramminge - Tønder sn2 T.498 d. 2.8.1943 til Kolding.

1943 - Danmark6780 - Brev - EB 102

Lot: 331754

15 øre Fr. IX på brevkort (Strib mølle, Samsø) annulleret med brotype Vd skibsstempel Kolby Kaas H. d. 15.8.1950 til Bjerregrav. Frimærke med skjolder.

1950 - Danmark8792 - Brev - 306

Lot: 331583

6 øre Bølgelinie på tryksag annulleret med klipfiskstempel i Thorshavn d. 15.3.1941 til Kvivik.

1941 - Færøerne3800 - Brev - 254

Lot: 331882

5 øre Bølgelinie i parstykke på tryksagskort Hilsen fra Scala Teater annulleret med brotype IIIb Charlottenlund d. 1.8.1922 til Wernigerode, Tyskland.

1922 - Danmark2920 - Brev - 122

5 øre Bølgelinie i parstykke på tryksagskort "Hilsen fra Scala Teater" annulleret med brotype IIIb Charlottenlund d. 1.8.1922 til Wernigerode, Tyskland.
Lot: 332322

5 øre Fr. VIII på brevkort fra Hobro annulleret med bureaustempel Fredericia - Aalborg T.942 d. 23.1.1911 til Aarhus.

1911 - Danmark9500 - Brev - 54

Lot: 331743

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med bureaustempel Fredericia - Vamdrup T.975 d. 4.5.1910 til Brørup.

1910 - Danmark7000 - Brev - 54

Lot: 331714

10 aur Chr. X på brevkort (Fra Langjökli) dateret d. 4.10.1934 og annulleret med norsk stempel i Bergen d. 8.10.1934 og sidestemplet violet Paquebot til Skåne, Sverige.

1934 - IslandBrev

10 aur Chr. X på brevkort (Fra Langjökli) dateret d. 4.10.1934 og annulleret med norsk stempel i Bergen d. 8.10.1934 og sidestemplet violet "Paquebot" til Skåne, Sverige.
Lot: 332241

10 pfg. helsagsbrevkort fra Kreutznach annulleret med bureaustempel Deutz - Osnabrück d. 19.5.1887 til Göteborg, Sverige. Påskrevet: Via Hamburg - Frederikshavn.

1887 - TysklandBrev

10 pfg. helsagsbrevkort fra Kreutznach annulleret med bureaustempel Deutz - Osnabrück d. 19.5.1887 til Göteborg, Sverige. Påskrevet: "Via Hamburg - Frederikshavn".
Lot: 331651

25 pfg. og 35 pfg. Fælles udg. på adresseseddel for stor tryksag sendt anbefalet fra Flensburg d. ?.5.1920 til København, Danmark.

1920 - Slesvig1000 - Brev - 21, 22

Lot: 332280

5 øre Chr. X - meget højt mærke - på brevkort fra Kjøbenhavn B. d. 9.8.1915 til Høng.

1915 - Danmark1000 - Brev - 68

Lot: 331985

20 øre Løve (3) på luftpost brev fra Drøbak d. 13.8.1944 til Baldersnæs pr. Stockholm via skærgårds-damper D/S Prins Gustaf. Åbnet af tysk censur i Oslo.

1944 - NorgeBrev

20 øre Løve (3) på luftpost brev fra Drøbak d. 13.8.1944 til Baldersnæs pr. Stockholm via skærgårds-damper D/S "Prins Gustaf". Åbnet af tysk censur i Oslo.
Lot: 331236

12/15 øre provisorisk helsagsbrevkort (fabr. 80-H) fra Tarm annulleret med bureaustempel Fredericia - Struer T.1029 d. 3.6.1926 til Randers.

1926 - Danmark6880 - Brev - EB 69

Lot: 331752

6 kr. 1000 års udg. og 50 kr. Skællaks på adressekort for pakke fra Sukkertoppen d. 29.1.1985 til Virum.

1985 - Grønland3912 - Brev - 140, 158

Lot: 331980

10 pen. Våben helsagsbrevkort stemplet Willmanstrand d. 20.9.1880 via bureau Finska Jernvägens Postkupeexped. no. 17 til Åbo.

1880 - FinlandBrev

Lot: 332186

1867. Ufrankeret tjenestebrev med indhold dateret i Aastrup med enringsstempel Hadersleben d. 3.6.1867 til Haderslev.

1867 - Slesvig6100 - Brev - DAKA 58.12

Lot: 331327