5 øre Chr. X i parstykke på brev annulleret brotype IIb Hjørring * d. 15.4.1915 til Taastrup.

1915 - Danmark9800 - Brev - 68

Lot: 336416

1 øre og 2 øre (2) Bølgelinie på brevkort (Jonstrup Vang, Skovløberhus) fra Ballerup d. 16.10.1906 til Klippinge. Transit stemplet med bureaustempel Haarlev - Rødvig T.18 d. 16.10.1906.

1906 - Danmark2750 - Brev - 42, 43

Lot: 335778

10 øre helsagskuvert annulleret med bureaustempel Høng - Tølløse T.5 d. 12.11.1906 til København.

1906 - Danmark4270 - Brev - KV 24

Lot: 335811

20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjerne-stempel BOLLER og sidestemplet Horsens d. 17.4.1946 til Aarhus. Vanskeligt stempel. Skilling 1500,-

1946 - Danmark8700 - Brev - SK 0158

Lot: 334810

1798. Portobrev med indhold dateret Sonderburg d. 22.6.1798 til Captain Jens P. Holst i Apenrade. Påskrevet 3 med rødkridt.

1798 - Slesvig6400 - Brev

1798. Portobrev med indhold dateret Sonderburg d. 22.6.1798 til Captain Jens P. Holst i Apenrade. Påskrevet "3" med rødkridt.
Lot: 335189

5 c. Tell Knabe på brevkort (Eismeer togstation på Jungfraubahn) annulleret med særstempel Eismeer 3161 M ü/M d. 15.9.1910 til København, Danmark.

1910 - SchweizBrev

Lot: 335633

60 øre Fr. IX Sølvbryllup single på fortrykt 5 gram kuvert annulleret med svagt stempel d. 2.8.1960 til Lausanne, Schweiz.

1960 - Danmark1000 - Brev - 385

60 øre Fr. IX Sølvbryllup single på fortrykt "5 gram" kuvert annulleret med svagt stempel d. 2.8.1960 til Lausanne, Schweiz.
Lot: 335706

10 øre Chr. IX helsagsbrevkort fra Nakskov annulleret med bureaustempel Nykjøbing - Nakskov T.8 d. 22.5.1906 til Lübeck, Tyskland.

Danmark4900 - Brev - EB 20

Lot: 335800

5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort fra Viborg annulleret med bureaustempel Langaa - Struer T.1021 d. 8.4.1913 til Kolding.

1913 - Danmark8800 - Brev - EB 30

Lot: 335836

90 øre Margrethe på Photo Letter annulleret Sdr. Strømfjord / Legoland Grønlandsudstilling d. 23.6.1975 til Gilleleje. Under frimærke sort stempel Postage Paid / Porto betalt.

1975 - Grønland3910 - Brev - 90

90 øre Margrethe på Photo Letter annulleret Sdr. Strømfjord / Legoland Grønlandsudstilling d. 23.6.1975 til Gilleleje. Under frimærke sort stempel "Postage Paid / Porto betalt".
Lot: 335731

5 øre Fr. VIII på brevkort fra Frederiksværk annulleret med bureaustempel Hillerød - Frederiksværk T.7 d. 14.2.1912 til Hillerød.

1912 - Danmark3300 - Brev - 54

Lot: 335784

60 øre Fr. IX Sølvbryllup single på fortrykt 5 gram kuvert annulleret med TMS V. International Poliomyelitis Conference Copenhagen July 26-28 1960/København OMK. 23 d. 16.7.1960 til Lausanne, Schweiz.

1960 - Danmark1000 - Brev - TMS 264

60 øre Fr. IX Sølvbryllup single på fortrykt "5 gram" kuvert annulleret med TMS "V. International Poliomyelitis Conference Copenhagen July 26-28 1960"/København OMK. 23 d. 16.7.1960 til Lausanne, Schweiz.
Lot: 335705

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel 229 og sidestemplet antiqua bureaustempel Nordsj. Bur.S.R. d. 12.12.186x til Søborg pr. Fredensborg.

Danmark3480 - Brev - 13

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel "229" og sidestemplet antiqua bureaustempel Nordsj. Bur.S.R. d. 12.12.186x til Søborg pr. Fredensborg.
Lot: 335786

35 øre Haakon (3) og 35 øre Svalbard på luftpostbrev fra Oslo d. 17.12.1957 til New York, USA.

1957 - NorgeBrev

Lot: 335480

20+10 øre Redningsselskapet single på brev fra Oslo d. 20.9.1945 til Skive, Danmark.

1945 - Norge7800 - Brev

Lot: 335474

Kjøbenhavns Telefon Kiosker. Illustreret Lykønskningstelegram tegnet af Rasmus Christiansen. Anvendt d. 27.5.1904. L. Levison Junr. no. 27467.

1904 - Danmark1000 - Brev

Lot: 335270

30 øre Bølgelinie på filatelistisk tryksag annulleret med bureaustempel Fredericia - Padborg T.950 d. 26.9.1967 til Roskilde.

1967 - Danmark7000 - Brev - 459

Lot: 335981

4 øre Tofarvet i parstykke på brev annulleret med stjernestempel SKAMBY og sidestemplet bureau Odense - Bogense T.7 d. 30.9.1902 til København.

1902 - Danmark5485 - Brev - SK 1157

Lot: 335956

80 øre Axel Heiberg single på illustreret Aalesund 100 år kuvert med jubilæums mærkater sendt anbefalet fra Ålesund d. 9.9.1948 til Skive, Danmark.

1948 - NorgeBrev

Lot: 335477

1½d George V på brev annulleret med skibsstempel Plymouth Devon / Paquebot posted at Sea d. 22.12.1935 til Bristol.

1935 - EnglandBrev

1½d George V på brev annulleret med skibsstempel Plymouth Devon / "Paquebot posted at Sea" d. 22.12.1935 til Bristol.
Lot: 335375

8 øre Tofarvet på brev med indhold dateret i Lemvig annulleret med nr.stempel 184 og sidestemplet lapidar Vestjydske J:PK: d. 12.7.1879 til Ringkjøbing.

1879 - Danmark7620 - Brev - 25

8 øre Tofarvet på brev med indhold dateret i Lemvig annulleret med nr.stempel "184" og sidestemplet lapidar Vestjydske J:PK: d. 12.7.1879 til Ringkjøbing.
Lot: 335827