1915 - Danmark9800 - Brev - 68
5 øre Chr. X i parstykke på brev annulleret brotype IIb Hjørring * d. 15.4.1915 til Taastrup.
Lot: 336416
Lot: 336416
1 øre og 2 øre (2) Bølgelinie på brevkort (Jonstrup Vang, Skovløberhus) fra Ballerup d. 16.10.1906 til Klippinge. Transit stemplet med bureaustempel Haarlev - Rødvig T.18 d. 16.10.1906.
Lot: 335778
10 øre helsagskuvert annulleret med bureaustempel Høng - Tølløse T.5 d. 12.11.1906 til København.
Lot: 335811
20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjerne-stempel BOLLER og sidestemplet Horsens d. 17.4.1946 til Aarhus. Vanskeligt stempel. Skilling 1500,-
Lot: 334810
1798. Portobrev med indhold dateret Sonderburg d. 22.6.1798 til Captain Jens P. Holst i Apenrade. Påskrevet "3" med rødkridt.
Lot: 335189
5 c. Tell Knabe på brevkort (Eismeer togstation på Jungfraubahn) annulleret med særstempel Eismeer 3161 M ü/M d. 15.9.1910 til København, Danmark.
Lot: 335633
60 øre Fr. IX Sølvbryllup single på fortrykt "5 gram" kuvert annulleret med svagt stempel d. 2.8.1960 til Lausanne, Schweiz.
Lot: 335706
10 øre Chr. IX helsagsbrevkort fra Nakskov annulleret med bureaustempel Nykjøbing - Nakskov T.8 d. 22.5.1906 til Lübeck, Tyskland.
Lot: 335800
5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort fra Viborg annulleret med bureaustempel Langaa - Struer T.1021 d. 8.4.1913 til Kolding.
Lot: 335836
90 øre Margrethe på Photo Letter annulleret Sdr. Strømfjord / Legoland Grønlandsudstilling d. 23.6.1975 til Gilleleje. Under frimærke sort stempel "Postage Paid / Porto betalt".
Lot: 335731
5 øre Fr. VIII på brevkort fra Frederiksværk annulleret med bureaustempel Hillerød - Frederiksværk T.7 d. 14.2.1912 til Hillerød.
Lot: 335784
60 øre Fr. IX Sølvbryllup single på fortrykt "5 gram" kuvert annulleret med TMS "V. International Poliomyelitis Conference Copenhagen July 26-28 1960"/København OMK. 23 d. 16.7.1960 til Lausanne, Schweiz.
Lot: 335705
4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel "229" og sidestemplet antiqua bureaustempel Nordsj. Bur.S.R. d. 12.12.186x til Søborg pr. Fredensborg.
Lot: 335786
35 øre Haakon (3) og 35 øre Svalbard på luftpostbrev fra Oslo d. 17.12.1957 til New York, USA.
Lot: 335480
20+10 øre Redningsselskapet single på brev fra Oslo d. 20.9.1945 til Skive, Danmark.
Lot: 335474
Kjøbenhavns Telefon Kiosker. Illustreret Lykønskningstelegram tegnet af Rasmus Christiansen. Anvendt d. 27.5.1904. L. Levison Junr. no. 27467.
Lot: 335270
30 øre Bølgelinie på filatelistisk tryksag annulleret med bureaustempel Fredericia - Padborg T.950 d. 26.9.1967 til Roskilde.
Lot: 335981
4 øre Tofarvet i parstykke på brev annulleret med stjernestempel SKAMBY og sidestemplet bureau Odense - Bogense T.7 d. 30.9.1902 til København.
Lot: 335956
80 øre Axel Heiberg single på illustreret Aalesund 100 år kuvert med jubilæums mærkater sendt anbefalet fra Ålesund d. 9.9.1948 til Skive, Danmark.
Lot: 335477
1½d George V på brev annulleret med skibsstempel Plymouth Devon / "Paquebot posted at Sea" d. 22.12.1935 til Bristol.
Lot: 335375
8 øre Tofarvet på brev med indhold dateret i Lemvig annulleret med nr.stempel "184" og sidestemplet lapidar Vestjydske J:PK: d. 12.7.1879 til Ringkjøbing.
Lot: 335827