1871. Ufrankeret tjenestebrev fra Husum d. 20.11.1871 til Ahrenviöl pr. Oster Ohrstedt. Ank.stemplet Oster-Ohrstedt d. 20.11.1871.

1871 - SlesvigBrev

Lot: 335311

25/20 øre provisorisk helsagsbrevkort (fabr. 133) annulleret med bureaustempel Fredericia - Padborg T.942 til Rotterdam, Holland.

1956 - Danmark7000 - Brev - EB 98

Lot: 335992

20+10 øre Røde Kors single på brev fra Farsund d. 8.12.1945 til Skive, Danmark. På bagsiden Norges Røde Kors julemærke i fireblok.

1945 - Norge7800 - Brev

Lot: 335479

Fragtbrev for gods sendt fra Trondhjem d. 8.4.1892 med dampskibet S/S Jupiter til Namsos. Beskadiget i venstre side.

1892 - NorgeBrev

Fragtbrev for gods sendt fra Trondhjem d. 8.4.1892 med dampskibet S/S "Jupiter" til Namsos. Beskadiget i venstre side.
Lot: 335465

5 pfg. Germania helsagsbrevkort annulleret med bureaustempel Sommerstedt - Schottburg Bahnpost Zug 61 d. 25.2.1910 til Gravenstein.

1910 - Slesvig6560 - Brev - DAKA 270.01

Lot: 335948

Ufrankeret feltpostkort stemplet Sonderburg d. 9.6.1916 til Füchersfeld, Bayern. Briefstempel: Kaiserlische Marine / Kommando S.M.Tpdbt. “V.105”. Hollandsk torpedobåd beslaglagt på tysk værft inden levering og overtaget af den tyske marine.

1916 - Danmark6400 - Brev - DAKA 179.19

Lot: 334813

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med kombineret nr.stempel 181/Sjæll.P.B. d. 11.2.1870 til Kalundborg.

1870 - Danmark4400 - Brev - 13

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med kombineret nr.stempel "181"/Sjæll.P.B. d. 11.2.1870 til Kalundborg.
Lot: 335787

25 øre og 1 kr. Haakon på luftpostbrev fra Narvik d. 6.12.1955 til New York, USA.

1955 - NorgeBrev

Lot: 335471

10 øre Tavsen og Julemærke 1936 (defekt) på julekort annulleret med klipfiskstempel i Thorshavn d. 18.12.1936 til København.

1936 - Færøerne3800 - Brev - 231

Lot: 335495

5 øre Våben helsagsbrevkort dateret i Mogenstrup og annulleret med fejlgraveret lapidar bureaustemepel Skive - Glyngøre JB. (spejlvendt Ø) d. 21.1.1897 til Skive.

1897 - Danmark7800 - Brev - EB 17

Lot: 335832

5 øre Bølgelinie på brevkort (Grænsen ved Skodborg) annulleret med stjernestempel AALE og sidestemplet bureau Horsens - Tørring T.7 d. 11.8.1913 til Horsens.

1913 - Danmark8764 - Brev - SK 0018

Lot: 335965

5 øre Fr. VIII på brevkort fra Kjøbenhavn d. 26.11.1908 til Seydisfjördur, Island - eftersendt til Vopnafjördur med ank.stempel d. 22.12.1908.

1908 - Danmark1000 - Brev - 54

Lot: 335716

20 c. franko frankeret brevkort fra Zürich d. 8.9.1931 til København, Danmark.

1931 - Schweiz1000 - Brev

Lot: 335450

5 øre Våben helsagsbrevkort fra Kjøbenhavn annulleret med lapidar bureaustempel Sjæll.JB.PKT. d. 16.9.1893 til Hobro.

1893 - Danmark1000 - Brev - EB 17

Lot: 335804

8 øre helsagsbrevkort fra Stenstrup annulleret med lapidar bureaustempel Odense - Svendborg d. 16.7.1885 til Svendborg.

1885 - Danmark5771 - Brev - EB 8

Lot: 335774

Østrig 5 kr. single på brev fra Pesth i Ungarn d. 16.8.1866 til Wien.

1866 - UngarnBrev

Lot: 335757

5 øre Våben helsagsbrevkort med lapidar Tranebjerg d. 18.12.1889 til Kjøbenhavn. Meddelelse om at returgods er afsendt med dampskibet S/S St. Knud.

1889 - Danmark8791 - Brev - EB 17

5 øre Våben helsagsbrevkort med lapidar Tranebjerg d. 18.12.1889 til Kjøbenhavn. Meddelelse om at returgods er afsendt med dampskibet S/S "St. Knud".
Lot: 335529

20 pen. Våben på skærgårdsbrev fra Pori d. 6.8.1903 til befordring med Ångfart Skärgården ved Åbo.

1903 - FinlandBrev

Lot: 335417

10 øre Bølgelinie på julekort annulleret med brotype IIIg Thorshavn d. 18.12.1938 (= Søndag) til København, Danmark.

1938 - Færøerne3800 - Brev - 235

Lot: 335496

8 øre Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel 215 og sidestemplet Jydske Tverb:P:K: d. 7.10.187x til Viborg.

Danmark8800 - Brev - 25

8 øre Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel "215" og sidestemplet Jydske Tverb:P:K: d. 7.10.187x til Viborg.
Lot: 335828

15 øre Karavel på brev fra Næstved annulleret med bureaustempel København - Nykøbing F. T.102 d. 29.9.1931 til København.

1931 - Danmark4700 - Brev - 169

Lot: 335794