1871 - SlesvigCover
1871. Ufrankeret tjenestebrev fra Husum d. 20.11.1871 til Ahrenviöl pr. Oster Ohrstedt. Ank.stemplet Oster-Ohrstedt d. 20.11.1871.
Lot: 335311
Lot: 335311
25/20 øre provisorisk helsagsbrevkort (fabr. 133) annulleret med bureaustempel Fredericia - Padborg T.942 til Rotterdam, Holland.
Lot: 335992
20+10 øre Røde Kors single på brev fra Farsund d. 8.12.1945 til Skive, Danmark. På bagsiden Norges Røde Kors julemærke i fireblok.
Lot: 335479
Fragtbrev for gods sendt fra Trondhjem d. 8.4.1892 med dampskibet S/S "Jupiter" til Namsos. Beskadiget i venstre side.
Lot: 335465
5 pfg. Germania helsagsbrevkort annulleret med bureaustempel Sommerstedt - Schottburg Bahnpost Zug 61 d. 25.2.1910 til Gravenstein.
Lot: 335948
Ufrankeret feltpostkort stemplet Sonderburg d. 9.6.1916 til Füchersfeld, Bayern. Briefstempel: Kaiserlische Marine / Kommando S.M.Tpdbt. “V.105”. Hollandsk torpedobåd beslaglagt på tysk værft inden levering og overtaget af den tyske marine.
Lot: 334813
4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med kombineret nr.stempel "181"/Sjæll.P.B. d. 11.2.1870 til Kalundborg.
Lot: 335787
25 øre og 1 kr. Haakon på luftpostbrev fra Narvik d. 6.12.1955 til New York, USA.
Lot: 335471
10 øre Tavsen og Julemærke 1936 (defekt) på julekort annulleret med klipfiskstempel i Thorshavn d. 18.12.1936 til København.
Lot: 335495
5 øre Våben helsagsbrevkort dateret i Mogenstrup og annulleret med fejlgraveret lapidar bureaustemepel Skive - Glyngøre JB. (spejlvendt Ø) d. 21.1.1897 til Skive.
Lot: 335832
5 øre Bølgelinie på brevkort (Grænsen ved Skodborg) annulleret med stjernestempel AALE og sidestemplet bureau Horsens - Tørring T.7 d. 11.8.1913 til Horsens.
Lot: 335965
5 øre Fr. VIII på brevkort fra Kjøbenhavn d. 26.11.1908 til Seydisfjördur, Island - eftersendt til Vopnafjördur med ank.stempel d. 22.12.1908.
Lot: 335716
20 c. franko frankeret brevkort fra Zürich d. 8.9.1931 til København, Danmark.
Lot: 335450
5 øre Våben helsagsbrevkort fra Kjøbenhavn annulleret med lapidar bureaustempel Sjæll.JB.PKT. d. 16.9.1893 til Hobro.
Lot: 335804
8 øre helsagsbrevkort fra Stenstrup annulleret med lapidar bureaustempel Odense - Svendborg d. 16.7.1885 til Svendborg.
Lot: 335774
Østrig 5 kr. single på brev fra Pesth i Ungarn d. 16.8.1866 til Wien.
Lot: 335757
5 øre Våben helsagsbrevkort med lapidar Tranebjerg d. 18.12.1889 til Kjøbenhavn. Meddelelse om at returgods er afsendt med dampskibet S/S "St. Knud".
Lot: 335529
20 pen. Våben på skærgårdsbrev fra Pori d. 6.8.1903 til befordring med Ångfart Skärgården ved Åbo.
Lot: 335417
10 øre Bølgelinie på julekort annulleret med brotype IIIg Thorshavn d. 18.12.1938 (= Søndag) til København, Danmark.
Lot: 335496
8 øre Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel "215" og sidestemplet Jydske Tverb:P:K: d. 7.10.187x til Viborg.
Lot: 335828
15 øre Karavel på brev fra Næstved annulleret med bureaustempel København - Nykøbing F. T.102 d. 29.9.1931 til København.
Lot: 335794