1965 - Danmark3600 - Brev - 400
80 øre Fr. IX single på privat aerogram annulleret med TMS "Besøg Willumsen Museet i Frederikssund"/Frederikssund d. 17.7.1965 til Cairo, Egypten.
Lot: 336441
Lot: 336441
5 øre Fr. VIII på brevkort fra Rønne d. 30.6.1907 til København. Opfrankeret med yderligere 5 øre Fr. VIII og sendt fra Kjøbenhavn d. 6.7.1907 til Haarby pr. Assens.
Lot: 336810
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort (Blidstrup) dateret Sødalgaard annulleret med brotype Ia Eistrup Holdepl. d. 25.12.1912 til Bølling pr. Kolding.
Lot: 336952
30 pfg. Röntgen på brev fra M. Gladbach d. 2.2.1952 til København, Danmark.
Lot: 338080
25 øre Fr. VIII single på adressebrev for værdipakke fra Rudkjøbing d. 15.11.1907 til Kjøbenhavn.
Lot: 336841
5 øre (2) og 15 øre Våben på anbefalet brev fra Kjøbenhavn I d. 12.2.1903 til Helsingør.
Lot: 336722
Ufrankeret feltpostbrevkort fra den finske borgerkrig dateret i Villmanstrand d. 19.7.1918 til Helsingfors. Blåt afdelingsstempel "Etelä-Savon Rykmentin. * 3 pataljoona". Meddelelse skrevet på svensk om fortæller at afsenderen er blevet overflyttet til den finske artilleriskoles stab, hvor han skal være tolk for skolens tyske chef. Lodret fold.
Lot: 338508
4 sk. helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel "24" og sidestemplet lapidar Helsingør d. 21.12.1871 til København.
Lot: 338076
5 øre Våben på brevkort fra København annulleret med svensk stempel i Malmö d. 5.7.1904 til Sverige. Retur med 2-sproget returetiket "Okänd".
Lot: 336816
1 mm (2), 2 mms (4) og 10 mms (4) på 50 mms frankeret anbefalet luftpostbrev fra Khartoum d. 18.9.1951 til Manchester, England. Bagklap mgl.
Lot: 338434
Komplet sæt polar udg. på brev annulleret ved den chilenske polarstation President Pedro Aguirre Cerda Station d. 1.12.1967 til Longuich, Tyskland.
Lot: 336759
20 aur Luftpost single på firmakuvert fra Reykjavik d. ?.12.193? til Vestmannaeyjar.
Lot: 338048
27/65 öre provisorium og 10 öre Gustaf regentjubilæum på lille filatelistisk anbefalet skibsbrev annulleret SJP 7 Göteborg - New York d. 15.11.1950 til Trelleborg, Sverige. Interessant fortrykt skibspost rec.-etiket "Sjp 7 Stockholm" og 2-sproget privat skibsstempel fra M/S "Stockholm".
Lot: 338428
20 øre Karavel single på landsportobrev fra Brandts Klædefabrik i Odense d. 1.7.1940 til København. Sendt på 1. dagen for den nye portotakst.
Lot: 338382
5 øre Våben i parstykke på brevkort annulleret med lapidar Kolding JB.P.E. d. 28.7.1904 via Stockholm til Mariehamn på Ålandsøerne. Ank.stemplet d. 30.7.1904.
Lot: 336817
International Postanvisning formular Nr. 15 a fra 1890'erne. Ubrugt.
Lot: 338467
1 Sgr. stukken kant i vandret 3-stribe på BREVFORSIDE annulleret med rammestempel Aschersleben d. 9.8.18xx til Reichenau bei Zittau.
Lot: 338419
20 øre Våben single på brev fra Kjøbenhavn d. 15.6.1900 til Paris, Frankrig.
Lot: 336968
1,31 Rub. blandingsfrankeret anbefalet brev fra Tiflis i Georgien d. 18.2.1937 til København, Danmark.
Lot: 338424
M/S "Transilvania", menukort fra overdragelse fra Burmeister & Wain d. 11.6.1938 til rederiet.
Lot: 338159
10 c., 45 c. (par) og 1 l. Umberto I på 2 lire frankeret anbefalet brev fra Lonigo d. 27.10.1895 til Wien, Østrig.
Lot: 338438