80 øre Fr. IX single på privat aerogram annulleret med TMS Besøg Willumsen Museet i Frederikssund/Frederikssund d. 17.7.1965 til Cairo, Egypten.

1965 - Denmark3600 - Cover - 400

80 øre Fr. IX single på privat aerogram annulleret med TMS "Besøg Willumsen Museet i Frederikssund"/Frederikssund d. 17.7.1965 til Cairo, Egypten.
Lot: 336441

5 øre Fr. VIII på brevkort fra Rønne d. 30.6.1907 til København. Opfrankeret med yderligere 5 øre Fr. VIII og sendt fra Kjøbenhavn d. 6.7.1907 til Haarby pr. Assens.

1907 - Denmark3700 - Cover - 54

Lot: 336810

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort (Blidstrup) dateret Sødalgaard annulleret med brotype Ia Eistrup Holdepl. d. 25.12.1912 til Bølling pr. Kolding.

1912 - Denmark6000 - Cover - 44

Lot: 336952

30 pfg. Röntgen på brev fra M. Gladbach d. 2.2.1952 til København, Danmark.

1952 - Germany1000 - Cover

Lot: 338080

25 øre Fr. VIII single på adressebrev for værdipakke fra Rudkjøbing d. 15.11.1907 til Kjøbenhavn.

1907 - Denmark5900 - Cover - 57

Lot: 336841

5 øre (2) og 15 øre Våben på anbefalet brev fra Kjøbenhavn I d. 12.2.1903 til Helsingør.

1903 - Denmark1000 - Cover - 34C, 38

Lot: 336722

Ufrankeret feltpostbrevkort fra den finske borgerkrig dateret i Villmanstrand d. 19.7.1918 til Helsingfors. Blåt afdelingsstempel Etelä-Savon Rykmentin. * 3 pataljoona. Meddelelse skrevet på svensk om fortæller at afsenderen er blevet overflyttet til den finske artilleriskoles stab, hvor han skal være tolk for skolens tyske chef. Lodret fold.

1918 - FinlandCover

Ufrankeret feltpostbrevkort fra den finske borgerkrig dateret i Villmanstrand d. 19.7.1918 til Helsingfors. Blåt afdelingsstempel "Etelä-Savon Rykmentin. * 3 pataljoona". Meddelelse skrevet på svensk om fortæller at afsenderen er blevet overflyttet til den finske artilleriskoles stab, hvor han skal være tolk for skolens tyske chef. Lodret fold.
Lot: 338508

4 sk. helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel 24 og sidestemplet lapidar Helsingør d. 21.12.1871 til København.

1871 - Denmark3000 - Cover - EB 2

4 sk. helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel "24" og sidestemplet lapidar Helsingør d. 21.12.1871 til København.
Lot: 338076

5 øre Våben på brevkort fra København annulleret med svensk stempel i Malmö d. 5.7.1904 til Sverige. Retur med 2-sproget returetiket Okänd.

1904 - Denmark1000 - Cover - 34C

5 øre Våben på brevkort fra København annulleret med svensk stempel i Malmö d. 5.7.1904 til Sverige. Retur med 2-sproget returetiket "Okänd".
Lot: 336816

1 mm (2), 2 mms (4) og 10 mms (4) på 50 mms frankeret anbefalet luftpostbrev fra Khartoum d. 18.9.1951 til Manchester, England. Bagklap mgl.

1951 - SudanCover

Lot: 338434

Komplet sæt polar udg. på brev annulleret ved den chilenske polarstation President Pedro Aguirre Cerda Station d. 1.12.1967 til Longuich, Tyskland.

1967 - ChileCover

Lot: 336759

20 aur Luftpost single på firmakuvert fra Reykjavik d. ?.12.193? til Vestmannaeyjar.

1934 - IcelandCover

Lot: 338048

27/65 öre provisorium og 10 öre Gustaf regentjubilæum på lille filatelistisk anbefalet skibsbrev annulleret SJP 7 Göteborg - New York d. 15.11.1950 til Trelleborg, Sverige. Interessant fortrykt skibspost rec.-etiket Sjp 7 Stockholm og 2-sproget privat skibsstempel fra M/S Stockholm.

1950 - SwedenCover

27/65 öre provisorium og 10 öre Gustaf regentjubilæum på lille filatelistisk anbefalet skibsbrev annulleret SJP 7 Göteborg - New York d. 15.11.1950 til Trelleborg, Sverige. Interessant fortrykt skibspost rec.-etiket "Sjp 7 Stockholm" og 2-sproget privat skibsstempel fra M/S "Stockholm".
Lot: 338428

20 øre Karavel single på landsportobrev fra Brandts Klædefabrik i Odense d. 1.7.1940 til København. Sendt på 1. dagen for den nye portotakst.

1940 - Denmark5000 - Cover - 204

Lot: 338382

5 øre Våben i parstykke på brevkort annulleret med lapidar Kolding JB.P.E. d. 28.7.1904 via Stockholm til Mariehamn på Ålandsøerne. Ank.stemplet d. 30.7.1904.

1904 - Denmark6000 - Cover - 34C

Lot: 336817

International Postanvisning formular Nr. 15 a fra 1890'erne. Ubrugt.

DenmarkCover

Lot: 338467

1 Sgr. stukken kant i vandret 3-stribe på BREVFORSIDE annulleret med rammestempel Aschersleben d. 9.8.18xx til Reichenau bei Zittau.

German StatesCover

Lot: 338419

20 øre Våben single på brev fra Kjøbenhavn d. 15.6.1900 til Paris, Frankrig.

1900 - Denmark1000 - Cover - 36B

Lot: 336968

1,31 Rub. blandingsfrankeret anbefalet brev fra Tiflis i Georgien d. 18.2.1937 til København, Danmark.

1937 - Russia1000 - Cover

Lot: 338424

M/S Transilvania, menukort fra overdragelse fra Burmeister & Wain d. 11.6.1938 til rederiet.

1938 - Denmark1000 - Misc

M/S "Transilvania", menukort fra overdragelse fra Burmeister & Wain d. 11.6.1938 til rederiet.
Lot: 338159

10 c., 45 c. (par) og 1 l. Umberto I på 2 lire frankeret anbefalet brev fra Lonigo d. 27.10.1895 til Wien, Østrig.

1895 - ItalienCover

Lot: 338438