1889 - Slesvig6100 - Brev - DAKA 59.02
10 pfg. Adler på brev annulleret Hadersleben 2. (Schleswig) d. 1.1.1889 til Vojens.
Lot: 335229
Lot: 335229
4+2 pfg. von Paul og 6 pfg. Ciffer på tryksag fra Hamburg d. 9.5.1952 til Daugaard, Danmark.
Lot: 338416
20 øre Fr. IX på brev annulleret Mariager d. 22.10.1952 og sidestemplet "Assens pr. Mariager" til Hadsund.
Lot: 338378
Københavns Telefon Aktieselskab (K.T.A.S.) illustreret Lykønsknings-Telegram anvendt d. 20.4.1903. William C. no. F.2
Lot: 335274
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort dateret Helberskov annulleret med stjernestempel ALS ØSTJYLL. og sidestemplet Hadsund d. 24.1.1912 til Veddum.
Lot: 336791
25 øre Søofficersskolen på brev annulleret med TMS "Husk SOLGAVEN til de blinde GIRO nr. 337"/ København OMK.8 d. 1.6.1951 til Neksø.
Lot: 336471
10 øre, 15 øre Chr. X 60 år, 5 øre og 10 øre Bølgelinie på brev stemplet København 21 d. 27.10.1930 til Leipzig, Tyskland. Bølgelinie udg. med tydelige automatafskæringer i både top og bund.
Lot: 336521
1½d George V på Canadian Pacifics Steamships Ltd. Letter Card fra S/S "Montclare" annulleret med britisk skibsstempel London F.S. / "Paquebot posted at Sea" d. 17.10.1936 til Manchester, England.
Lot: 335388
30 c. Siddende Helvetia på brev fra Interlaken d. 24.7.1971 til London, England.
Lot: 338134
1869. Fortrykt kvittering fra Randers Postcontoir d. 30.6.1869 for indlevering af et brev med 200 rd. til Viborg.
Lot: 336597
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med UHE og sidestemplet Farre d. 10.5.1909 til Vejle.
Lot: 338450
5 øre (par) og 20 øre (3) Chr. X på anbefalet brev fra Nykjøbing Falster d. 15.3.1921 til Chemnitz, Tyskland.
Lot: 338137
30 øre Haakon på illustreret kuvert fra Sjusjöens Höifjellshotell stemplet Sjusøen d. 17.2.1953 til Göteborg, Sverige.
Lot: 336928
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel GJEDVED og sidestemplet Horsens d. 21.2.1918 til Ebberup.
Lot: 336783
30/25 øre provisorisk helsagskorrespondancekort (fabr. 96) fra Odense d. 10.6.1953 til København.
Lot: 336460
70 øre Bølgelinie på tryksag annulleret med TMS "giro 2004189 støt dansk epilepsiforening"/Rønne *** d. 31.8.1978 til Søborg.
Lot: 336453
5 ør helsagsbrevkort annulleret med brotype IIIb Faxe Ladeplads d. 25.7.1917 til København.
Lot: 336736
4 øre helsagsafklip på lokalt brevkort fra Hørsholm d. 22.10.1907 til Usserød pr. Hørsholm.
Lot: 338460
5 aur To Konger på brevkort (Islandsk Brud) annulleret med dansk stempel i Kjøbenhavn d. 6.3.1916 og sidestemplet med skibsstempel "Fra Island" til Næstved.
Lot: 338043
1803. Portobrev med indhold dateret i Hamburg d. 6.5.1803 med liniestempel R.4.HAMBURG til Bordeaux, Frankrig.
Lot: 336545
5 øre Våben på brevkort fra Nexø d. 8.4.1904 annulleret Kjøbenhavn d. 9.4.1904 til Tuborg i Hellerup. Vedr. retourgods afsendt med dampskibet S/S "Hammershus".
Lot: 336822