1937 - Danmark4250 - Brev - KK 1
10 øre lokal Fødselsanmeldelse helsagskorrespondancekort (Fabr. 79x) fra Fuglebjærg d. 12.4.1937 til Førslev pr. Fuglebjærg.
Lot: 338889
Lot: 338889
1874. Ufrankeret Avissag med fuldt indhold fra Løgstør d. 30.4.1874 til Kjøbenhavn. Returneret som kvittering.
Lot: 338873
1868. Norddeutscher Postbezirk. Ufrankeret pakkefølgebrev med rødt franco-stempel ERFURT F. d. 28.11.1868 for pakke til Sonderhausen. Ank.stemplet med rammestempel "Sonderhausen" d. 29.11.1868. På bagsiden pakke-etiket: "Aus Erfurt".
Lot: 338418
30 øre Landbohøjskole i parstykke på søndagsbrev annulleret med TMS "Besøg Århus Ungskuets By"/Århus ***4 d. 18.7.1959 til Virum.
Lot: 338664
Ufrankeret feltpostkort (Oulu, Kevät) fra borgerkrigen dateret d. 9.3.1918 på Kauhajoen fronten med liniestempel "Kenttäposti" til Oulu.
Lot: 338934
3 kop. Våben på brevkort (Sejlskib på Baikalsøen) dateret i Omsk og annulleret med ovalt jernbanestationsstempel Omsk Vokz. d. 18.11.1907 til dansker i Bernaul, Tomsk gub. i Sibirien. Ank.stemplet d. 22.11.1907.
Lot: 338114
1852. Ufrankeret brev med fuldt indhold fra Gignac (Heraults) i Frankrig d. 147.4.1852 befordret med fodpost i København med ovalt stempel F:P: d. 26.4.1852. Attest Møller.
Lot: 338883
2,80 kr. Livgardens Kaserne i fireblok på særlig Ballonpost flyvningskuvert annulleret med svagt stempel til Nørresundby. Fuldt indhold.
Lot: 338913
5 øre Bølgelinie på brevkort (parti fra Simmebølle) annulleret med stjernestempel SIMMEBØLLE og sidestemplet Rudkjøbing d. 19.1.1913 til Tryggelev.
Lot: 336870
100 mk. (6) Våben på Infla ekspresbrev fra Danzig d. 4.2.1923 til København, Danmark. På bagsiden noteret "Forsøgt afleveret kl. 8.54 FM" og stemplet København 1. OMB. d. 6.2.1923.
Lot: 338967
4 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 12 øre Tofarvet anvendt som pakkefølgekort og annulleret med lapidar Thisted d. 8.12.188x til Kjøbenhavn.
Lot: 338074
5 h. helsagskuvert opfrankeret med 2 h. og 3 h. Franz Joseph annulleret med 2-sproget stempel i Königgrätz Hradec Králové d. 12.11.1898 til Carlskrona, Sverige.
Lot: 336745
1803. Brev med indhold dateret i Danzig d. 13.5.1803 med liniestempel R.4.HAMBURG til Bordeaux, Frankrig.
Lot: 336413
1 eyr (2) og 3 aur Sigurdsson på brevkort (udsigt over Isafjordur) dateret ombord på krydseren "Heimdal" stemplet Reykjavik d. 31.7.1912 til Holte, Danmark. "Heimdal" var i sommeren 1912 kadetskib og besøgte i den forbindelse både Island og Færøerne.
Lot: 338038
1 sn. og 3 sn. på brevkort dateret Itsukushima d. 12.6.1909 annulleret med lokalt poststempel til Temesvar, Ungarn.
Lot: 338868
1 kr. (3), 5 kr. Isbjørn og 25 kr. Moskusokse på 33 kr. frankeret adressekort for luftpostpakke fra Godthåb d. 28.8.1973 via Sdr. Strømfjord til Marmorlik.
Lot: 338407
10 øre Bølgelinie tysk papir på brevkort annulleret med brotype Vc Ringsted B. d. 2.4.1934 til Skallerup pr. Hjørring.
Lot: 338620
1 øre Bølgelinie i parstykke og 3 øre helsagsafklip som frankering på brevkort fra Vejle d. 25.1.1911 til Aarhus.
Lot: 338637
5 øre fr. VIII i parstykke på brevkort (Det nye Christiansborg) fra Kjøbenhavn d. 8.4.1908 til Rappel, Estland, Rusland.
Lot: 336840
Blandingsfrankatur med Egypten og "Palestine" Provisorium på brev fra svensk FN-soldat stemplet Gaza d. 10.10.1964 til Solna, Sverige.
Lot: 338612
"Vejledning for Landpostbud" fra Generaldirektoratet for Postvæsenet. Vejledning på 11 sider + bagside fra skilling-perioden.
Lot: 338156