1923 - TysklandBrev
75 Tausend/1000 mk. Infla provisorium single på brev fra Aue d. 17.9.1923 til Bautzen.
Lot: 338422
Lot: 338422
8 øre helsagsbrevkort (fabr. 78-H) opfrankeret med 20 øre Frimærkejubilæum fra København d. 19.4.1926 til poste restante i Paris, Frankrig. 20 c. fransk portomærke stemplet med 3-kantet "T"-stempel.
Lot: 338070
Ufrankeret Befalet Indberetning fra "Nationalforeningens Sanatorium Skørping" stemplet d. 23.3.1908 til Distriktslægen i Odder. Udtakseret i 10 øre enkeltporto med påsat formular Nr. 6 a "For vedhæftede Brev er Portoen betalt med 10 Øre". Sjælden formular
Lot: 338969
10 øre 1. Zone udg. på brevkort fra Haderslev d. 6.7.1920 til Gjerrild.
Lot: 338642
20 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 182) opfrankeret med 1 kr. Rigsvåben og sendt som ekspres fra Virum d. 23.6.1954 til Oslo, Norge.
Lot: 336739
12 öre Våben på brev fra Söderhamn annulleret med særligt stempel Stockholms K:K: (= Kontrollkontor) d. 1.8.1866 til Stockholm.
Lot: 338588
3 øre Bølgelinie pg Julemærke 1918 på lokalt julekort annulleret med stjernestempel RINGEBY til Rønne.
Lot: 338107
3,50 kr. C. Hansteen på ekspeditionsbrev fra dansk ornitolog Claus Bech som deltog i den 7. norske Antarktis ekspedition 1984-85 med Kystvagtskibet "Andenes" til Dr. Mauds Land annulleret Oslo Lufthavn d. 14.3.1985 til Silkeborg, Danmark.
Lot: 338654
1 øre, 2 øre, 3 øre og 4 øre Bølgelinie på 4-farve frankeret brevkort fra Allinge d. 31.7.1912 til Lichtenberg b. Berlin, Tyskland.
Lot: 338911
½ anna Victoria helsagskuvert opfrankeret med 4 annas Victoria fra Bombay d. 8.6.1886 via SEA POST OFFICE E og Letterkenny til Fort Royal, Rathmullan, Ireland.
Lot: 338435
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort (Aarhus, Vinterdag i Mosgaard Skov med glimmer. H. A. Ebbesen no. 577) annulleret med stjernestempel GYLLING og sidestemplet bureau Horsens - Odder T.8 d. 20.5.1907 til Hundslund.
Lot: 336781
5 øre Tjenestemærke (4) på Befalet Indberetning med fødselsanmeldelse annulleret brotype IIIb Store Snøde d. 4.8.1920 til sognepræsten i Bøstrup pr. Tranekær på Langeland.
Lot: 338864
4 øre Tjenestemærke på "Bekendtgørelse angaaende Fejring af Aarhundredeskiftet" sendt som tryksag fra Brusk og Nørre-Tyrstrup Herreders Provsti i Kolding d. 22.12.1900 til sognepræsten i S. Stenderup pr. Kolding.
Lot: 338853
4 øre helsagsbrevkort med fortrykt bekendtgørelse sendt som tryksag og annulleret med nr.stempel "44" og sidestemplet lapidar Næstved d. 28.2.1878 via Kjøge til Storeheddinge. Lille skade i siden.
Lot: 338887
15 øre Chr. X på julekort med Julemærke 1943 annulleret med stjernestempel GUDBJERG til Ommel pr. Marstal på Ærø.
Lot: 336507
15 pfg. Fælles udg. på brevkort fra Sonderburg d. 10.2.1920 til Kjøbenhavn.
Lot: 338645
15 øre Karavel på brevkort annulleret med udslebet stjernestempel VANG og sidestemplet med turiststempel Hasle d. 22.6.1942 til Hellerup.
Lot: 338663
10 øre Bølgelinie i parstykke på brev fra Axel Flygenring i Rønne annulleret i Kjøbenhavn d. 1.7.1923 og sidestemplet "Fra Rønne" til København. Del af bagklap mangler.
Lot: 338900
Ca. 1875-1890. Sammenstilling af 19 indgående brev til Allinge på Bornholm fra nær og fjern. Bl.a. fra Kap det Gode Haab (1879), Aracaju, Brasilien (1879), Sydney, New South Wales (1882) og Fort Wayne, USA (1880'erne). Alle breve er svært defekte med bl.a. afklippede frimærker. Interessant lot til studiebrug.
Lot: 338906
1915. Ufrankeret brev mærket "N.P." (= Nedast Porto) fra 3. Udskrivningskreds i Svendborg d. 10.3.1915 til Eiby pr. Odense. Udtakseret i "10" øre enkeltporto. Indeholder lodtrækningsnummer som formentlig er fri for indkaldelse i fredstid.
Lot: 338878
1823. Francobrev med fuldt indhold dateret d. 3.10.1823 og liniestempel SUNDSVALL til Söderhamn.
Lot: 336546