50 øre Chr. X single på brev fra Kjøbenhavn d. 6.5.1926 til Paris, Frankrig.

1926 - Danmark1000 - Brev - 129

Lot: 336967

3 as. (2) og 3 As. 6p. George V på fortrykt kuvert Daniel Gelder around-the-world cruise fra Delhi d. 8.3.1938 yil Chicago, USA. Luftpostetiket annulleret med rødt stempel. Et mærke defekt.

1937 - IndienBrev

3 as. (2) og 3 As. 6p. George V på fortrykt kuvert "Daniel Gelder around-the-world cruise" fra Delhi d. 8.3.1938 yil Chicago, USA. Luftpostetiket annulleret med rødt stempel. Et mærke defekt.
Lot: 339129

8 øre Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel 93 og sidestemplet lapidar Storeheddinge d. 23.6.18xx til Enderslev pr. Vallø.

Danmark4660 - Brev - Tj 6

8 øre Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel "93" og sidestemplet lapidar Storeheddinge d. 23.6.18xx til Enderslev pr. Vallø.
Lot: 338855

1 kr. Rigsvåben med perfin FLS (Firma A/S F. L. Smidth & Co.) på luftpostbrev fra København Valby d. 25.2.1958 til New York, USA.

1958 - Danmark1000 - Brev - Perf. F31

1 kr. Rigsvåben med perfin "FLS" (Firma A/S F. L. Smidth & Co.) på luftpostbrev fra København Valby d. 25.2.1958 til New York, USA.
Lot: 338665

Ufrankeret feltpostbrev med indhold og stumt stempel d. 27.1.1945 til militæradresse i Tübingen - eftersendt. Briefstempel og afs.-angivelse fra Feldpost Nr. M00111 (= Undervandsbåden U 324).

1945 - TysklandBrev

Lot: 338978

10 øre Bølgelinie på brevkort fra Holbæk annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Kallundborg T.172 d. 1.3.1939 til Sdr. Hygum.

1939 - Danmark4300 - Brev - 248

Lot: 338638

Fransk Oceanien. 50 c. (4) på brev annulleret med stumt stempel fra New Zealandsk skib og på bagsiden transit stemplet Marine Post Office N.Z. RMS Maunganui i 1930'erne til Aalborg, Danmark. Bagklap mangler.

Franske Kolonier9000 - Brev

Lot: 338628

Slovakiet 1,20 kr. og 10 h. gebyr på brevkort fra Spisska Nova Ves d. 7.9.1941 til KLV-Lager i Klagenfurt, Kärnten. KLV = Kinderlandverschickung, børne evakuering fra de tyske storbyer til mere sikre områder i de tyskbesatte områder. Tysk censur fra Wien.

1941 - TjekkoslovakietBrev

Lot: 339128

Nordisk Front, 2. Aargang no. 12 (?) d. 19.11.1944. Illegalt blad udgivet af Frit Nordisk Forlag. Noget medtaget i bunden.

1944 - DanmarkBrev

"Nordisk Front", 2. Aargang no. 12 (?) d. 19.11.1944. Illegalt blad udgivet af Frit Nordisk Forlag. Noget medtaget i bunden.
Lot: 339180

Holbæk. Hæfte med køreplaner for tog, bus og færge gældende fra 29.9.1963-30.5.1964. Udgivet af Holbæks Erhvervsråd.

1963 - Danmark4300 - Diverse

Lot: 339201

8 øre helsagskuvert opfrankeret med 4 øre og 8 øre Tofarvet fra Svendborg d. 15.8.1902 til Oberschöneweide, Tyskland.

1902 - Danmark5700 - Brev - KV 22, 23B, 25B

Lot: 338389

37½ c. og 22½/25 c. 1933 provisorium på brev med tysk-sproget reklamestempel Venezuela produziert den besten kakao til København, Danmark.

1938 - VenezuelaBrev

37½ c. og 22½/25 c. "1933" provisorium på brev med tysk-sproget reklamestempel "Venezuela produziert den besten kakao" til København, Danmark.
Lot: 338949

4 sk. 1854 udg. på distrikstbrev med indhold dateret på Buderupholm ved Støvring d. 14.6.1856 annulleret med nr.stempel 4 (= Aalborg) til Hr. Overkrigskommissær Godsejer Branth på Klarupgaard pr. Aalborg.

1856 - Danmark9530 - Brev - 4

4 sk. 1854 udg. på distrikstbrev med indhold dateret på Buderupholm ved Støvring d. 14.6.1856 annulleret med nr.stempel "4" (= Aalborg) til Hr. Overkrigskommissær Godsejer Branth på Klarupgaard pr. Aalborg.
Lot: 338909

1 øre Våben  parstykke og 8 øre Tofarvet på brev fra Kjøbenhavn d. 24.11.1902 til Skørping.

1902 - Danmark1000 - Brev - 37, 25B

Lot: 338385

10 øre Våben på brevkort fra Kjøbenhavn d. 1.5.1905 til sømand ombord på krydseren Hekla via Brevpostkontoret i Kjøbenhavn. Kortet efter sendt til skibets station ved Island i lukket marinepostsæk.

1905 - Danmark1000 - Brev - 35C

10 øre Våben på brevkort fra Kjøbenhavn d. 1.5.1905 til sømand ombord på krydseren "Hekla" via Brevpostkontoret i Kjøbenhavn. Kortet efter sendt til skibets station ved Island i lukket marinepostsæk.
Lot: 339213

10 øre Våben på brevkort fra Kjøbenhavn d. 8.4.1905 til Vlissingen, Holland.

Lot: 336824

Hollandsk 5 c. på underfrankeret brevkort fra Utrech d. 28.7.1953 til Risskov, Danmark. Udtakseret i porto med 8 øre Portomærke i parstykke. Portomærkerne er ikke afstemplet.

1953 - Danmark8240 - Brev - P 34

Lot: 338639

1 kr., 2 kr. Isbjørn og 10 kr. Hvalrosser på adressekort for luftpostpakke fra Godthåb d. 20.8.1973 til Marmorilik.

1973 - Grønland3900 - Brev - 58, 59, 83

Lot: 338410

40 mk./20 pfg. Infla tjenestemærke provisorium single på brevkort fra Saulgau d. 18.6.1923 til Blönreid.

1923 - Tyske StaterBrev

Lot: 338933

1 Ngr. Johann I single på lokalt brev annulleret med nr.stempel 8 og sidestemplet Chemnitz d. 13.11.185x.

Tyske StaterBrev

1 Ngr. Johann I single på lokalt brev annulleret med nr.stempel "8" og sidestemplet Chemnitz d. 13.11.185x.
Lot: 338084

3 øre Bølgelinie og Julemærke 1910 på lokalt julekort annulleret med brotype Ia Kjøllergaard d. 23.12.1910 til Rønne.

1910 - Danmark3711 - Brev - 44

Lot: 338458