1926 - Denmark1000 - Cover - 129
50 øre Chr. X single på brev fra Kjøbenhavn d. 6.5.1926 til Paris, Frankrig.
Lot: 336967
Lot: 336967
3 as. (2) og 3 As. 6p. George V på fortrykt kuvert "Daniel Gelder around-the-world cruise" fra Delhi d. 8.3.1938 yil Chicago, USA. Luftpostetiket annulleret med rødt stempel. Et mærke defekt.
Lot: 339129
8 øre Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel "93" og sidestemplet lapidar Storeheddinge d. 23.6.18xx til Enderslev pr. Vallø.
Lot: 338855
1 kr. Rigsvåben med perfin "FLS" (Firma A/S F. L. Smidth & Co.) på luftpostbrev fra København Valby d. 25.2.1958 til New York, USA.
Lot: 338665
Ufrankeret feltpostbrev med indhold og stumt stempel d. 27.1.1945 til militæradresse i Tübingen - eftersendt. Briefstempel og afs.-angivelse fra Feldpost Nr. M00111 (= Undervandsbåden U 324).
Lot: 338978
10 øre Bølgelinie på brevkort fra Holbæk annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Kallundborg T.172 d. 1.3.1939 til Sdr. Hygum.
Lot: 338638
Fransk Oceanien. 50 c. (4) på brev annulleret med stumt stempel fra New Zealandsk skib og på bagsiden transit stemplet Marine Post Office N.Z. RMS Maunganui i 1930'erne til Aalborg, Danmark. Bagklap mangler.
Lot: 338628
Slovakiet 1,20 kr. og 10 h. gebyr på brevkort fra Spisska Nova Ves d. 7.9.1941 til KLV-Lager i Klagenfurt, Kärnten. KLV = Kinderlandverschickung, børne evakuering fra de tyske storbyer til mere sikre områder i de tyskbesatte områder. Tysk censur fra Wien.
Lot: 339128
"Nordisk Front", 2. Aargang no. 12 (?) d. 19.11.1944. Illegalt blad udgivet af Frit Nordisk Forlag. Noget medtaget i bunden.
Lot: 339180
Holbæk. Hæfte med køreplaner for tog, bus og færge gældende fra 29.9.1963-30.5.1964. Udgivet af Holbæks Erhvervsråd.
Lot: 339201
8 øre helsagskuvert opfrankeret med 4 øre og 8 øre Tofarvet fra Svendborg d. 15.8.1902 til Oberschöneweide, Tyskland.
Lot: 338389
37½ c. og 22½/25 c. "1933" provisorium på brev med tysk-sproget reklamestempel "Venezuela produziert den besten kakao" til København, Danmark.
Lot: 338949
4 sk. 1854 udg. på distrikstbrev med indhold dateret på Buderupholm ved Støvring d. 14.6.1856 annulleret med nr.stempel "4" (= Aalborg) til Hr. Overkrigskommissær Godsejer Branth på Klarupgaard pr. Aalborg.
Lot: 338909
1 øre Våben parstykke og 8 øre Tofarvet på brev fra Kjøbenhavn d. 24.11.1902 til Skørping.
Lot: 338385
10 øre Våben på brevkort fra Kjøbenhavn d. 1.5.1905 til sømand ombord på krydseren "Hekla" via Brevpostkontoret i Kjøbenhavn. Kortet efter sendt til skibets station ved Island i lukket marinepostsæk.
Lot: 339213
10 øre Våben på brevkort fra Kjøbenhavn d. 8.4.1905 til Vlissingen, Holland.
Lot: 336824
Hollandsk 5 c. på underfrankeret brevkort fra Utrech d. 28.7.1953 til Risskov, Danmark. Udtakseret i porto med 8 øre Portomærke i parstykke. Portomærkerne er ikke afstemplet.
Lot: 338639
1 kr., 2 kr. Isbjørn og 10 kr. Hvalrosser på adressekort for luftpostpakke fra Godthåb d. 20.8.1973 til Marmorilik.
Lot: 338410
40 mk./20 pfg. Infla tjenestemærke provisorium single på brevkort fra Saulgau d. 18.6.1923 til Blönreid.
Lot: 338933
1 Ngr. Johann I single på lokalt brev annulleret med nr.stempel "8" og sidestemplet Chemnitz d. 13.11.185x.
Lot: 338084
3 øre Bølgelinie og Julemærke 1910 på lokalt julekort annulleret med brotype Ia Kjøllergaard d. 23.12.1910 til Rønne.
Lot: 338458