5 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel RYSLINGE og sidestemplet bureau Nyborg - Faaborg T.2 d. 10.6.1903 til Ringe.

1903 - Danmark5856 - Brev - SK 1066

Lot: 345178

50 øre Ballet festival på brev annulleret med TMS Støt UNICEF - FN's børnefond/København OMK. d. 8.10.1966 til Randers.

1966 - Danmark1000 - Brev - TMS 283.6

50 øre Ballet festival på brev annulleret med TMS "Støt UNICEF - FN's børnefond"/København OMK. d. 8.10.1966 til Randers.
Lot: 345213

20 øre Chr. X i parstykke på brev fra København d. 12.3.1921 til Chemnitz, Tyskland.

1921 - Danmark1000 - Brev - 71

Lot: 340902

5 øre H. C. Andersen på del af forside af Jerseybladet sendt som tryksag fra Lundby d. 25.5.1936 til Lillinge.

1936 - Danmark4750 - Brev - 223

5 øre H. C. Andersen på del af forside af "Jerseybladet" sendt som tryksag fra Lundby d. 25.5.1936 til Lillinge.
Lot: 345096

Ufrankeret photo letter fra Godthåb d. 24.5.1978 til Ingelstad, Sverige. Påsat svensk Lösen 240 öre etiket.

1978 - Grønland3900 - Brev

Ufrankeret photo letter fra Godthåb d. 24.5.1978 til Ingelstad, Sverige. Påsat svensk "Lösen 240 öre" etiket.
Lot: 345142

20 øre Chr. X i parstykke på anbefalet brev fra Aalborg d. 13.12.1920 til Prag, Tjekkoslovakiet.

1920 - Danmark9000 - Brev - 71

Lot: 343137

20 øre Chr. X på sørgekuvert fra Roskilde d. 28.7.1914 til radiotelegrafisk ombord på ØK-skibet M/S Jutlandia, Deutsche Kohlen Depot, Port Said, Egypten. Ank.stemplet d. 4.8.1914.

1914 - Danmark4000 - Brev - 71

20 øre Chr. X på sørgekuvert fra Roskilde d. 28.7.1914 til radiotelegrafisk ombord på ØK-skibet M/S "Jutlandia", Deutsche Kohlen Depot, Port Said, Egypten. Ank.stemplet d. 4.8.1914.
Lot: 345095

Komplet sæt Winter Hilfswerk 1940 udg. på lokalbrev i Dresden d. 13.11.1940.

1940 - TysklandBrev

Lot: 343905

2 mk. Fosterlandet (3) på illustreret Olympia Helsinki 1940 kuvert fra Rovaniemi i Lapland d. 9.4.1940 til Malmö, Sverige. Åbnet af finsk censur.

1940 - FinlandBrev

Lot: 345158

1,40 Pts. blandingsfrankeret anbefalet brev fra det danske konsulat i Bilbao d. x.1.1939 til Sorø, Danmark. Lokal spansk censur fra Bilbao. Lukkeoblat på bagsiden mangler.

1939 - Spanien4180 - Brev

Lot: 343688

DSB 5 kr. 125 års Jubilæum fragtmærke på manila-mærke for gods annulleret med rammestempel Banepakke Haslev d. 13.12.1972 til Veksø.

1972 - Danmark4690 - Brev

Lot: 345109

5 øre Våben små hj.tal helsagsbrevkort dateret i Sædding og annulleret med lapidar Nørre-Nebel d. 22.7.1890 til N. Petersen, Klodsmager i Warde.

1890 - Danmark6830 - Brev - EB 17x

Lot: 345200

10 øre Bølgelinie i parstykke på søndagsbrevkort fra København d. 20.5.1934 til Hjørring..

1934 - Danmark1000 - Brev - 202

Lot: 343935