1903 - Denmark5856 - Cover - SK 1066
5 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel RYSLINGE og sidestemplet bureau Nyborg - Faaborg T.2 d. 10.6.1903 til Ringe.
Lot: 345178
Lot: 345178
50 øre Ballet festival på brev annulleret med TMS "Støt UNICEF - FN's børnefond"/København OMK. d. 8.10.1966 til Randers.
Lot: 345213
20 øre Chr. X i parstykke på brev fra København d. 12.3.1921 til Chemnitz, Tyskland.
Lot: 340902
5 øre H. C. Andersen på del af forside af "Jerseybladet" sendt som tryksag fra Lundby d. 25.5.1936 til Lillinge.
Lot: 345096
Ufrankeret photo letter fra Godthåb d. 24.5.1978 til Ingelstad, Sverige. Påsat svensk "Lösen 240 öre" etiket.
Lot: 345142
20 øre Chr. X i parstykke på anbefalet brev fra Aalborg d. 13.12.1920 til Prag, Tjekkoslovakiet.
Lot: 343137
20 øre Chr. X på sørgekuvert fra Roskilde d. 28.7.1914 til radiotelegrafisk ombord på ØK-skibet M/S "Jutlandia", Deutsche Kohlen Depot, Port Said, Egypten. Ank.stemplet d. 4.8.1914.
Lot: 345095
Komplet sæt Winter Hilfswerk 1940 udg. på lokalbrev i Dresden d. 13.11.1940.
Lot: 343905
2 mk. Fosterlandet (3) på illustreret Olympia Helsinki 1940 kuvert fra Rovaniemi i Lapland d. 9.4.1940 til Malmö, Sverige. Åbnet af finsk censur.
Lot: 345158
1,40 Pts. blandingsfrankeret anbefalet brev fra det danske konsulat i Bilbao d. x.1.1939 til Sorø, Danmark. Lokal spansk censur fra Bilbao. Lukkeoblat på bagsiden mangler.
Lot: 343688
DSB 5 kr. 125 års Jubilæum fragtmærke på manila-mærke for gods annulleret med rammestempel Banepakke Haslev d. 13.12.1972 til Veksø.
Lot: 345109
5 øre Våben små hj.tal helsagsbrevkort dateret i Sædding og annulleret med lapidar Nørre-Nebel d. 22.7.1890 til N. Petersen, Klodsmager i Warde.
Lot: 345200
10 øre Bølgelinie i parstykke på søndagsbrevkort fra København d. 20.5.1934 til Hjørring..
Lot: 343935