10 øre og 20 øre (2) Luftpost på luftpostbrev fra København d. 17.1.1938 til München, Tyskland.

1938 - Danmark1000 - Brev - 216, 218

Lot: 349983

5 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 44-H) opfrankeret med 2 øre Bølgelinie med perfin B.W.E. fra Kjøbenhavn d. 14.1.1919 til Helsingør. På bagsiden meddelelse fra firma Baadh & Winthers Efterfølger.

1919 - Danmark1000 - Brev - Perf. B50

5 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 44-H) opfrankeret med 2 øre Bølgelinie med perfin "B.W.E." fra Kjøbenhavn d. 14.1.1919 til Helsingør. På bagsiden meddelelse fra firma Baadh & Winthers Efterfølger.
Lot: 349312

15 øre H. C. Andersen på brev annulleret med udslebet stjernestempel VORLADEGAARD og sidestemplet Skanderborg d. 16.9.1936 til Skanderborg.

1936 - Danmark8660 - Brev - SK 1574

Lot: 342422

10 øre Chr. X på lokalbrev fra Charlottenlund d. 3.2.1943 til modstandsmand, Herluf Hofman Hansen, indsat i Vestre Fængsel (Postbox 264), København. Rødt fængsels-censurstempel. Fuldt indhold. Herluf Hofman Hansen (1902-1966) var tilknyttet De frie Danske og blev arresteret i efteråret 1942 og siden dømt 10 års fængsel for hjælp til Faldskærmsagenter (SOE-agenten Mogens Hammer) og for at være logivært for radiotelegrafist. Afsonede sin straf i Vestre Fængsel fra 21.10.1942-30.3.1943 og herefter i Vridsløselille Statsfængsel indtil flugt d. 23.3.1945.

1943 - Danmark2920 - Brev - 274

10 øre Chr. X på lokalbrev fra Charlottenlund d. 3.2.1943 til modstandsmand, Herluf Hofman Hansen, indsat i Vestre Fængsel (Postbox 264), København. Rødt fængsels-censurstempel. Fuldt indhold. Herluf Hofman Hansen (1902-1966) var tilknyttet "De frie Danske" og blev arresteret i efteråret 1942 og siden dømt 10 års fængsel for hjælp til Faldskærmsagenter (SOE-agenten Mogens Hammer) og for at være logivært for radiotelegrafist. Afsonede sin straf i Vestre Fængsel fra 21.10.1942-30.3.1943 og herefter i Vridsløselille Statsfængsel indtil flugt d. 23.3.1945.
Lot: 350137

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel AGGERSUND og sidestemplet Fjerritslev d. 25.7.1911 til Aalborg.

1911 - Danmark9683 - Brev - SK 0070

Lot: 350369

George VI anbefalet helsagskuvert opfrankeret med 4 as. George VI i parstykke sendt som luftpost fra indisk feldpostkontor F.P.O. 187 (= Cox's Bazar, India) d. 10.12.1944 til Bristol, England. Unit censur F790.

1944 - IndienBrev

Lot: 349595

5 øre og 10 øre (2) Chr. X på anbefalet brev fra Aalborg d. 29.7.1918 til København.

1918 - Danmark9000 - Brev - 68, 69

Lot: 349988

Brev med sort laksegl fra det Königl. Preussische Generalkonsulat im Polen og rødt stempel Warszawa d. 23.10.18?? via Strzałkowo d. 25.10.18?? til Berlin.

PolenBrev

Lot: 350388

8 cents Franklin single på brev fra New York d. 14.3.1917 til Zürich, Schweiz. Violet stempel By steamer sailing direct to ENGLAND og åbnet af fransk censur no. 202.

1917 - USABrev

8 cents Franklin single på brev fra New York d. 14.3.1917 til Zürich, Schweiz. Violet stempel "By steamer sailing direct to ENGLAND" og åbnet af fransk censur no. 202.
Lot: 350350

Bahrain 6 annas/6d George VI provisorium på luftpostbrev fra Bahrain d. 6.12.1953 til Totnes, England.

1953 - Bahrain1000 - Brev

Lot: 349717

2 cents Colombus Landing helsagskuvert sendt lokalt i New York d. 6.4.1899.

1899 - USABrev

Lot: 349695

8 øre Tofarvet på brev med indhold dateret i Helstrup d. 14.11.1875 annulleret med nr.stempel 215 og sidestemplet lapidar Jydske Tverb.P.B. d. 15.11.1875 til Middelsom Sønderlyng Herreders kontor i Viborg.

1875 - Danmark8900 - Brev - 25

8 øre Tofarvet på brev med indhold dateret i Helstrup d. 14.11.1875 annulleret med nr.stempel "215" og sidestemplet lapidar Jydske Tverb.P.B. d. 15.11.1875 til Middelsom Sønderlyng Herreders kontor i Viborg.
Lot: 350035

Natal ½d Victoria helsags korsbånd stemplet G.P.O. Natal d. 15.1.1898 til Thann, Alsace, Tyskland.

1898 - SydafrikaBrev

Lot: 349901

Triest Zone A. Blandingsfrankeret brevkort fra Triest d. 28.11.1949 til Zofingen, Schweiz.

1949 - TriestBrev

Lot: 350380

7 øre Bølgelinie og Julemærke 1929 på lokalt julekort annulleret med brotype IIIb Katterød d. 24.12.1929 til Mosehavegaard, Aastrup pr. Katterød St.

1929 - Danmark5600 - Brev - 167

Lot: 348907

7 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 50-I) fra Hjem for arbejdsføre blinde Kvinder sendt lokalt i Kjøbenhavn d. 17.10.1919.

1919 - Danmark1000 - Brev - EB 42

7 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 50-I) fra "Hjem for arbejdsføre blinde Kvinder" sendt lokalt i Kjøbenhavn d. 17.10.1919.
Lot: 350073

10 kr. helsags rørpost brevkort sendt lokalt i Wien d. 23.3.1888.

1888 - ØstrigBrev

Lot: 350089

10 øre 1. Zone helsagsbrevkort annulleret Apenrade **C d. 12.6.1920 til København.

1920 - Slesvig6200 - Brev - DAKA 01.20

Lot: 350337

45 kr. Europa udg. på skibsbrev annulleret med rammestempel Úr Islandi og sidestemplet Tórshavn d. 17.8.1976 til Bagsværd, Danmark. Privat skibsstempel fra M/S Smyril.

1976 - Færøerne3800 - Brev

45 kr. Europa udg. på skibsbrev annulleret med rammestempel "Úr Islandi" og sidestemplet Tórshavn d. 17.8.1976 til Bagsværd, Danmark. Privat skibsstempel fra M/S "Smyril".
Lot: 350022

15 öre Gustaf på brevkort annulleret med rammestempel Fra Sverige og sidestemplet bureau Kjøbenhavn - Helsingør d. 30.1.1926 til København.

1926 - Sverige1000 - Brev

15 öre Gustaf på brevkort annulleret med rammestempel "Fra Sverige" og sidestemplet bureau Kjøbenhavn - Helsingør d. 30.1.1926 til København.
Lot: 350345

15 øre Karavel på brev annulleret med TMS København *OMK* / Post-Pakkeporten nedsat i Nærtrafikken til 40 øre indtil 5 Kg d. 3.6.1933 til Veggeløse.

1933 - Danmark1000 - Brev - TMS 36.5

15 øre Karavel på brev annulleret med TMS København *OMK* / "Post-Pakkeporten nedsat i Nærtrafikken til 40 øre indtil 5 Kg" d. 3.6.1933 til Veggeløse.
Lot: 350024