1947 - Danmark1000 - Brev - 301
40+5 øre Frihedsfonden i fireblok på brev annulleret Det danske Brigade / 4 / * i Tyskland * d. 7.10.1947 til København. Sendt fra den danske forlægning i Varel, Tyskland.
Lot: 353847
Lot: 353847
4/25 øre Provisorium på lokalt tryksagskort fra Hellerup d. 20.6.1935 til København V.
Lot: 353843
30+5 øre provisorisk helsagskuvert (fabr. 81) opfrankeret med 60 øre Fr. IX sendt anbefalet fra København d. 25.11.1964 til Aagaard.
Lot: 353542
5 øre (4) og 10 øre Chr. IX på adressebrev for pakke fra Lemvig d. 23.7.1906 til rekrut ved 8. Batallion i Viborg.
Lot: 353824
5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel FJALTRING og sidestemplet bureau Vemb - Thyborøn T.7 d. 9.3.1907 til Esbjerg.
Lot: 353951
1 øre og 7 øre Bølgelinie sammentryk i fireblok på brev fra Nyborg d. 6.5.1930 til København.
Lot: 353666
Ufrankeret krigsfangebrevkort fra Hamburg d. 27.8.1919 til tysk krigsfange i PoW Camp Park Hall pr. Oswestry, England.
Lot: 353621
15 øre Karavel single på underfrankeret brevkort (Hoffmanns Hotel, Frederikshavn) fra Frederikshavn d. 20.6.1934 til Flensburg, Tyskland. Sort "T"-stempel og påskrevet "10 cts", samt udtakseret i "10" pfg. tysk porto.
Lot: 353841
5 øre Våben og Julemærke 1904 stukken kant på brevkort annulleret med stjernestempel BONNET og sidestemplet bureau Vemb - Thyborøn T.7 d. 23.12.1904 til Graven pr. Horsens.
Lot: 353169
40 øre Karavel (par) og 50 øre Chr. X (par) på adressebrev for pakke fra Randers d. 25.7.1932 til Magdeburg, Tyskland. Ovalt transit stempel fra Den Danske Pakkepostekspedition * Flensborg * d. 27.7.1937.
Lot: 353647
30 øre helsagskuvert (fabr. 80) opfrankeret med 20 øre og 90 øre Fr. IX sendt anbefalet fra København 21 (= Hovedbanegaarden) d. 23.10.1962 til Aagaard. Violet rammestempel "Gebyr 50 øre indbefattet (5)".
Lot: 353541
Tysk 6 pfg. Hindenburg på underfrankeret brevkort fra Bad Nauheim d. 17.6.1936 til Haderslev, Danmark. Udtakseret i porto med 2 øre, 5 øre Portomærke og 15/12 øre Portoprovisorium stemplet Haderslev d. 18.6.1936. To mærker yderligt placeret.
Lot: 353889
1$00 single på brevkort fra Lissabon d. 20.6.1942 til København, Danmark. tysk censur. Sendt fra dansker på rejse til New York.
Lot: 353633
30 øre Fr. IX på illustreret spejderkuvert "Landslejren 1962" fra KFUK-spejderne i Danmark stemplet København d. 12.12.1961 til "Store Bjørn" c/o Fr. Ellen Merete Blankholm, Aagaard. Skævt skåret i toppen.
Lot: 353527
30 øre Bølgelinie og 3 kr. Rigsvåben på anbefalet brevkort fra Overfredningsnævnet i København d. 24.10.1974 til Virum.
Lot: 353840
60 øre helsagsbrevkort (fabr. 213) annulleret med TMS "Jul i Sæby" / Sæby *** d. 19.12.1972 til Skjern.
Lot: 353881
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med svagt stjernestempel SEBBERSUND og sidestemplet bureau Aalborg - Aars T.55 d. 18.8.1907 til Holstebro.
Lot: 353546
5 øre Fr. VIII (5) på 25 øre frankeret værdibrev med 200 kr. fra Lemvig d. 25.2.1909 til København. Ulovlig frankering, da frimærker på værdibrev skulle placeres med minimum et halvt mærkes mellemrum.
Lot: 353820
100 øre Bølgelinie, 5 kr. og 50 kr. Rigsvåben på adressekort for eksprespakke fra Thyborøn Havn d. 22.6.1988 til Frederikshavn.
Lot: 353837
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 105-H) annulleret med brotype Ic Uglev d. 9.2.1933 til Tarm.
Lot: 353280
20 øre Vitus Bering (2) på brev fra København d. 18.2.1942 til Epe, Holland. Åbnet af tysk censur i Hamburg.
Lot: 353702