4 sk. Krone/Scepter på brev med indhold dateret d. 16.3.1869 annulleret med nr.stempel 235 og sidestemplet lapidar Dragør d. 21.3.1869 via Kiøbenhavns Fodp. og Kiøbenhavn KB til Frederikssund. Svært læseligt indhold som formodes at være ankommet til Dragør med skib.

1869 - Danmark2791 - Brev - 13

4 sk. Krone/Scepter på brev med indhold dateret d. 16.3.1869 annulleret med nr.stempel "235" og sidestemplet lapidar Dragør d. 21.3.1869 via Kiøbenhavns Fodp. og Kiøbenhavn KB til Frederikssund. Svært læseligt indhold som formodes at være ankommet til Dragør med skib.
Lot: 353665

5 øre Chr. IX i parstykke på brev annulleret med brotype Ia Nysted d. 22.3.1906 til Bøgeskovholm pr. Nr. Alslev St.

1906 - Danmark4880 - Brev - 52

Lot: 353937

5 øre Bølgelinie (5) på underfrankeret brev fra København d. 11.4.1928 til Helsingfors, Finland. Violet portostempel T 10 Øre og udtakseret i finsk porto med Lösen etiket og 1 mk. Løve udg. annulleret med kryds.

1928 - Danmark1000 - Brev - 122

5 øre Bølgelinie (5) på underfrankeret brev fra København d. 11.4.1928 til Helsingfors, Finland. Violet portostempel "T 10 Øre" og udtakseret i finsk porto med Lösen etiket og 1 mk. Løve udg. annulleret med kryds.
Lot: 354404

20 øre Fr. IX og Julemærke 1948 på brev annulleret med bureaustempel Horsens - Thyregod T.70 d. 21.12.1948 og sidestemplet med posthornstempel DORTHEASMINDE (ULDUM) til Dragør.

1948 - Danmark7171 - Brev - SK 26.2

Lot: 353139

10 øre Gebyr annulleret med kontorstempel København 16 Postkontor d. 22.10.1959 på Postkvittering for afsendelse af pakke til San Salvadore, El Salvadore i Mellemamerika.

1959 - Danmark1000 - Brev - Gebyr 5

Lot: 353883

5 øre posthusfranko på underfrankeret tryksagskort fra København OMK d. 17.4.1926 postalt opfrankeret med 2 øre Bølgelinie annulleret København OMK d. 19.4.1926 til Roskilde.

1926 - Danmark1000 - Brev - 78

Lot: 353913

Vemb-Lemvig Jærnbane - Formular nr. 4 - Regning for franko fragtgods til Odense og København udstedt i Lemvig d. 30.4.1910.

1910 - Danmark7620 - Brev

Lot: 353985

1865. Illustreret konnossement udfærdiget i Kjøbenhavn d. 20.4.1865 for gods forsendt med skibet Valdemar til Aarhus.

1865 - Danmark1000 - Brev

1865. Illustreret konnossement udfærdiget i Kjøbenhavn d. 20.4.1865 for gods forsendt med skibet "Valdemar" til Aarhus.
Lot: 353996

150 fils på fortrykt DANLOG/UNIKOM luftpostkuvert med langt indhold dateret oktober 1993 annulleret med svagt stempel til Charlottenlund, Danmark. Fra Major Kiplev, chef for Danlog/Unikom, Feltpost 15 / Kuwait.

1993 - Danmark2920 - Brev

Lot: 353979

10 øre og 20 øre Vitus Bering på søndagsbrev fra Odense d. 4.4.1942 til København.

1942 - Danmark5000 - Brev - 270, 271

Lot: 353846

50 øre Chr. X single på anbefalet brev fra Svendborg d. 12.6.1942 til Kerteminde.

1942 - Danmark5700 - Brev - 209

Lot: 354272

20/15 øre Provisorium på fortrykt kuvert fra KFUM's soldaterhjem sendt fra garder på Livgardens kaserne i København d. 4.9.1940 til Odense. Fuldt indhold, som bl.a. fortæller at afsenderen er ordonnans ved H. M. Kongens Adjudantskab.

1940 - Danmark1000 - Brev - 264

Lot: 354277

8 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 62-H) opfrankeret med 7 øre Chr. X og 10 øre Genforening fra Svendborg d. 2.8.1921 til poste restante i Berchtesgaden, Bayern. Retur som uanbringelig.

1921 - Danmark5700 - Brev - EB 53, 98, 115

Lot: 353874

5 øre Soldaterbrevkort annulleret med brotype IIIb Dragør d. 15.7.1916 til Aarhus.

1916 - Danmark2791 - Brev - EB 37a

Lot: 354291

Ufrankeret brevkort mærket Interneret Forsendelse fra interneret soldat ved 7. bataljons 5. kompagni på Gardehusarkasernen i Næstved d. 15.9.1943 til København.

1943 - Danmark4700 - Brev

Ufrankeret brevkort mærket "Interneret Forsendelse" fra interneret soldat ved 7. bataljons 5. kompagni på Gardehusarkasernen i Næstved d. 15.9.1943 til København.
Lot: 353903

5 øre Skole-Spare-Mærke (37 stk.) med perfin S opsat i Sparebog fra A/S Dansk Sparemærke Kasse.

DanmarkBrev - Perf. S04,5

5 øre Skole-Spare-Mærke (37 stk.) med perfin "S" opsat i Sparebog fra A/S Dansk Sparemærke Kasse.
Lot: 354038

10 øre helsagskuvert med firma-tiltryk Esbjerg Jernstøberi & Maskinfabrik fra Esbjerg d. 11.11.1904 til Odense.

1904 - Danmark6700 - Brev - KV 24

Lot: 354384

20 øre Portomærke i parstykke annulleret Kolding d. 23.11.1948 på Toldregning fra Kolding Toldsted.

1948 - Danmark6000 - Brev - P 29

Lot: 353965

7½ pfg. helsagsbrevkort opfrankeret med 2½ pfg. Germania dateret i Iller og stemplet Broacker *** d. 15.8.1915 til den tyske konsul i Esbjerg, Danmark.

1916 - Slesvig6310 - Brev - DAKA 28.03

Lot: 354031

2,80 kr. Margrethe (5) med perfin H (= Hjemmeværnet) og 6 kr. Sport (defekt) på adressekort for pakke fra Lemvig d. 5.4.1986 til LMD (= Luftmeldedistrikt) Viborg.

1986 - Danmark7620 - Brev - Perf. H03

2,80 kr. Margrethe (5) med perfin "H" (= Hjemmeværnet) og 6 kr. Sport (defekt) på adressekort for pakke fra Lemvig d. 5.4.1986 til LMD (= Luftmeldedistrikt) Viborg.
Lot: 353944

80 pfg. Germania på udlandsfrankeret brevkort fra Flensburg d. 20.5.1921 til Paddeborg, Danmark. Interessant brevkort sendt i den korte periode (17.6.1920-26.9.1921) hvor der ingen grænseporto aftale var mellem Danmark og Tyskland pga. grænseflytning.

1921 - Tyskland6330 - Brev

Lot: 354387