1957 - Danmark4720 - Brev - 326, 322
35 øre og 40 øre Fr. IX på luftpost brevkort fra Præstø d. 4.7.1957 til Tacoma, USA. Et mærke yderligt placeret.
Lot: 353851
Lot: 353851
4 mils "Palestine" provisorium på uadresseret aerogram annulleret Jerusalem d. 1.2.1951.
Lot: 353928
4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med svagt nr.stempel "32" og sidestemplet antiqua Kallundborg d. 1.2.1862 til Kammerherre Amtmand Pløyen, Ridder af Dannebrog og Dannebrogsmand i Holbæk. Christian Pløyen (1803-1867) var tidligere amtmand på Færøerne.
Lot: 353664
2 øre Bølgelinie og 10 øre Chr. X på 12 øre frankeret skærgårds skibsbrev fra Kjøbenhavn d. 11.5.1919 til Hasseludden via Vaxholmbåt, Stockholm, Sverige.
Lot: 354768
6 øre helsagsbrevkort fra Kjøbenhavn annulleret med svensk bureaustempel PKXP.No. 2 UPP d. 31.7.1879 til Stockholm, Sverige.
Lot: 354338
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype IIIb Arden d. 17.8.1916 til Vejle.
Lot: 354762
8 øre Tofarvet (rifter) på brev annulleret med nr.stempel "42" og sidestemplet lapidar Middelfart d. 2.12.18xx til Odense.
Lot: 354265
25 øre Chr. X på brevkort (København, Børsen) fra København d. 19.6.1924 til Napoli, Italien - eftersendt til Stonington, USA.
Lot: 354775
2 c. på officiel kuvert fra Bureau of Science i Manila d. 18.6.1912 til Professor O. Olufsen, Det kgl. danske Geografiske Selskab, København, Danmark. Ole Olufsen (1865-1929) var officer, geograf og opdagelsesrejsende i særligt Centralasien og Vestafrika. Fold.
Lot: 353980
1 mk. og 2 mk. Løve på fortrykt kuvert fra Stockholms Rederiaktiebolag Svea sendt som luftpost fra Turku d. 10.8.1938 til Tallinn, Estland.
Lot: 354799
10 c. helsagsbrevkort fra Hereford d. 27.10.1941 til København, Danmark. Tysk censur fra Berlin.
Lot: 353900
10 øre Bølgelinie og Julemærke 1931 på julekort annulleret med udslebet stjernestempel STIGE til Daugstrup pr. Lunde.
Lot: 354298
2d+2d George V anbefalet helsagskuvert opfrankeret med ½d George V fra London d. 7.9.1920 til København, Danmark. På bagsiden afs.-stempel fra "Friend Emergency & War Victims Relief Committee".
Lot: 353930
10 pen. Våben på brev (Joensuu ved nat) annulleret med liniestempel "Mulo." og sidestemplet med bureaustempel Postilj.k.J-J (= Joensuu-Jaakima) d. 23.12.1899 til Riihimäki.
Lot: 354801
6 øre helsagsafklip med privat udstillings-tiltryk fra Odense Filatelistklub på ill. udstillingsbrevkort annulleret med særstempel Odense Jubilæums-Frimærke-Udstilling d. 7.9.1940.
Lot: 354288
Ufrankeret "N.P." (Nedsat Porto) Befalet Indberetning fra Sognefogeden i Kissendrup Sogn med lapidar Hvalsø d. 6.6.187x til Leire Herredskontor i Roskilde. Udtakseret i "8" øre enkeltporto.
Lot: 353960
10 pfg. Germania på frankeret feltpostkort fra Warszawa annulleret med feltpoststempel Kais. Deutsche Feldpoststation nr. 158 d. 25.10.1916 til Malmö, Sverige. Blåt Briefstempel.
Lot: 354809
5 s. og 10 s. Tartu/Dorpat Universitet på brevkort dateret ombord på S/S "Viola" io Reval annulleret med finsk skibsstemepel og sidestemplet Helsingfors d. 11.8.1932 til Mörrum, Sverige.
Lot: 354810
10+5 øre (defekt) og 15+5 øre Røde Kors og 5 øre Hjælp Finland (10) på for- og bagside af søndagsbrev fra København d. 7.4.1940 til Randers. Påsat meddelelse - F.7 (8-36 A8) - fra Randers postkontor om at brevet er afsendt for sent til udbringning søndag.
Lot: 354745
2d+1d Edward VII anbefalet helsagskuvert fra Alexandra Docks Hull d. 8.1.1907 til Jarrow.
Lot: 353929
15+5 øre Røde Kors på Isluftpost brevkort annulleret Agersø d. 16.1.1947 til København.
Lot: 354348