1898 - Slesvig6300 - Brev - DAKA 56.13
5 pfg. Ciffer helsagsbrevkort dateret i Trasbüll og stemplet Gravenstein *a d. 28.11.1898 til Friedrichstadt.
Lot: 357694
Lot: 357694
20 øre Chr. X i parstykke fra Kolding annulleret med bureaustempel Kolding - Hejlsminde T.3 d. 16.11.1923 til Gera-Reuss, Tyskland.
Lot: 356084
10 cts. og 60 cts. på brev fra Tetuan d. 24.1.1938 til Zschopau, Tyskland. Lokal spansk censur fra Tetuan.
Lot: 357669
10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med brotype Ic Langaa d. 25.2.1935 til Aalborg. Folder.
Lot: 357894
5 øre Chr. IX (2) og Julemærke 1904 stukken kant (2) på brevkort (Koldinghus) fra Holsted d. 28.1.1906 til Einbeck, Tyskland. Sen anvendelse af 1904 julemærke.
Lot: 357687
10 pfg. og 15 pfg. Luftpost på indenrigs luftpostbrev fra Heidebring auf Wollin d. 13.8.1928 via Berlin C2 d. 13.8.1928 til Leipzig.
Lot: 357902
5 øre helsags korsbånd (fabr. 17) opfrankeret med 25 øre Chr. X fra København d. 4.10.1945 til danske konsulat i Hälsingborg, Sverige.
Lot: 357332
12 øre Bølgelinie på tryksag fra Mørke d. 18.7.1953 til Oberwinterthur, Schweiz. Ovalt violet kontorstempel "(posthorn)/Mørke Postkontor" benyttet som tryksagskontrol stempel. Bagklap mangler.
Lot: 357940
20 øre Chr. IX single på værdibrev fra Stubbekjøbing d. ?.3.1906 til Kjøbenhavn. Nusset.
Lot: 357481
7+3 øre provisorisk helsagskuvert (fabr. S-24) opfrankeret med 10 øre Chr. X fra København d. 23.2.1921 til Helsingør.
Lot: 357726