1864 - NorwayCover
1864. Portofri sag fra Politimesteren stemplet Christiansund d. 11.x.1864 til Fattigcommissionen i Thingvold.
Lot: 328778
Lot: 328778
5 øre Våben på brevkort annulleret med lapidar Lyngby d. 15.5.190x til Stockholm, Sverige.
Lot: 328565
5 øre og 10 øre (4) Chr. X på adressebrev for pakke med postopkrævning fra Kjøbenhavn d. 8.10.1918 til Skive. Rammestempel "Let".
Lot: 328700
15 øre Chr. X på brevkort annulleret med udslebet stjernestempel HJERTEBJÆRG og yderligt placeret sidestempel Stege d. 13.7.1943 til Osted pr. Roskilde.
Lot: 328588
20 øre Løve på brevkort (Radiostationen i Kings Bay) annulleret Ny-Ålesund d. 11.8.1935 og sidestemplet "Kings Bay Spitsbergen" til København, Danmark.
Lot: 328804
10 øre Bølgelinie og Julemærke 1933 på Konservativ Ungdoms julekort "Der er et yndigt land ..." annulleret med brotype Ic Skovlunde d. 22.12.1933 til Næstved.
Lot: 328580
4 øre Tofarvet på tryksagskort fra Holbæk Amts Andels-Svineslagteri annulleret med lapidar bureaustempel NV. SJ. JB.PK. d. 23.2.1893 til Kjøbenhavn.
Lot: 328550
15 øre Chr. IV Postjubilæum og 30 øre Chr. X på retur Indkasserings-Indbetalingskort fra København d. 31.1.1925 til Slagelse.
Lot: 328695
30 øre Chr. X single på brev fra København d. 8.3.1926 til Paris, Frankrig.
Lot: 328727
10 pfennig på postkort fra Berlin d. 3.5.1914 til København Rammestempel angående forsinkelse på grund af mangelfuld adresse.
Lot: 321440
10 øre Vitus Bering på illustreret lokalt FDC i Horsens d. 27.11.1941. På bagsiden reklamepåtryk fra Garagekompagniet og indeholder reklamebrev med bemærkning: "NB. Frimærket har Samlerværdi."
Lot: 326329
5 øre Chr. IX helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel STENSVED og sidestemplet bureau Masnedsund - Kallehave T.8 d. 25.9.1906 til Stege. Arkivhuller.
Lot: 326785
1d Victoria på brev annulleret med duplex Leith /"221" d. 27.9.1895 til Skien, Norge.
Lot: 328844
1 eyr og 4 aur Sigurdsson uafstemplet på brevkort (Fuglefangere på Vestmannaøerne) dateret ombord på inspektionsskibet "Islands Falk" d. 21.4.1912 til København. Skramme på billedsiden.
Lot: 326201
45 øre Luftpost single på luftpostbrev fra Frederikstad d. 8.4.1937 til København, Danmark. På bagsiden transit stemplet bureau København - Helsingborg T.406 d. 9.4.1937.
Lot: 328821
10 øre Bølgelinie på brevkort (Svinkløv Badehotel) annulleret med brotype IIIc Fjerritslev d. 9.7.1932 til Lyngby.
Lot: 328856
5 pfg. Ciffer og 10 pfg. Adler på 15 pfg. frankeret brev fra Lübeck d. 2.1.1878 til Fredericia, Danmark. Særtakst fra Hertugdømmerne til Danmark.
Lot: 328568
35 øre Chr. X single på adressebrev for pakke med postopkrævning fra Kjøbenhavn d. 21.5.1917 til Skive.
Lot: 328705
5 øre Chr. X i parstykke på brev fra Skive d. 27.10.1917 (lørdag) til København. Ank.stemplet Kjøbenhavn d. 28.10.1917 (søndag) 0.OMB. som angiver at brevet ikke er omdelt før næste dag.
Lot: 328726
10 øre Våben på brevkort fra Kjøbenhavn d. 19.1.1903 til poste restante i Sevilla, Spanien. Returneret med 2-sproget etiket "Estuvo en Lista / Non reclame" som ikke afhentet.
Lot: 328749
5 öre Oscar II på brevkort annulleret med skibsstempel "Fra Sverige" og sidestemplet Helsingør d. 24.8.1908 til København.
Lot: 326523