1945 - Danmark - 276 - 8700
20 øre Chr. X (defekt) på brev med indhold dateret "Møgelkiær" stemplet Horsens d. 29.4.1945 til Assens. Fuldt indhold fra dansk KZ-fange, K. Kjeldsen, under "de Hvide Bussers" ophold i Møgelkjær på vej til Sverige.
Lot: 295696
Sluttet | 05-05-2019 21:33:18 |
Vindende bud: | DKK 600,00 |
Bud historik: | 2 bud |
2. verdenskrig
Breve > Danmark posthistorie > Internerende Forsendelser