1945 - Danmark - EB 102 - 1000
15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 152) ustemplet dateret København d. 7.2.1945 til dansk indsat i KZ-lejr Neuengamme pr. Hamburg, Tyskland. Kortet er muligvis ikke afsendt - eller fremsendt i pakke. Uden postale eller censur påtegninger.
Lot: 333459
DKK 500,00 |
Helsager
Enkeltbrevkort
Breve > Danmark posthistorie > 2. verdenskrig
Breve > Danmark posthistorie > Internerende Forsendelser