1942 - Danmark - 258, 260 - 1000
20 øre og 40 øre (par) Karavel på luftpost ekspresbrev fra København d. 9.5.1942 via Turku til Karhula, Finland. Åbnet af dansk censur med stempel: "Forsinket paa Grund af manglende Afsenderangivelse" og passér stemplet ved den finske censur. Urent åbnet i venstre side og ekspresetiket mangler.
Lot: 280574
DKK 125,00 |
Breve > Danmark posthistorie > 2. verdenskrig
Breve > Danmark posthistorie > Luftpost