1942 - Denmark - 258, 260 - 1000
20 øre og 40 øre (par) Karavel på luftpost ekspresbrev fra København d. 9.5.1942 via Turku til Karhula, Finland. Åbnet af dansk censur med stempel: "Forsinket paa Grund af manglende Afsenderangivelse" og passér stemplet ved den finske censur. Urent åbnet i venstre side og ekspresetiket mangler.
Lot: 280574
DKK 125.00 |
Sold out
Engraved Issues
Covers > Denmark postal history > 2. World War
Covers > Denmark postal history > Airmail