1925 - Danmark1000 - Brev - 122, 125, 128
10 øre Bølgelinie, 20 øre og 40 øre Chr. X på anbefalet brev fra København d. 12.3.1925 til Selb, Tyskland.
Lot: 295967
Lot: 295967
10 øre (5) og 1 kr. Historiske skrifter på skibsbrev annulleret "Fra Færøerne" og sidestemplet København PTM d 2.3.1982 til Himmelev pr. Roskilde. Ank.stemplet Roskilde (Tune) d. 4.3.1982.
Lot: 295866
5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel RØDDING og sidestemplet Skive JB.P.E. d. 4.1.1912 til Vammen pr. Viborg.
Lot: 295746
15 øre Karavel på brev annulleret med bureaustempel Nykjøbing - Stubbekjøbing T.0 d. 5.9.1933 og sidestemplet posthornstempel IDESTRUP (SDR. ØRSLEV) til København.
Lot: 295055
Tryksag frankeret som brev med 40 øre posthusfranko fra Esbjerg d. 1.3.1947 til Hannover, Tyskland - eftersendt. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/684/Danmark.
Lot: 295943
5 øre Regentjubilæum og 10 øre Bølgelinie på brev annulleret med svagt bureaustempel Odense - Svendborg d. 25.1.1938 og sidestemplet med posthornstempel Fruens Bøge til København.
Lot: 295057
Kurierdienst mærke på tjenestebrev fra Schwerin d. 24.2.1958 til Wittenberge.
Lot: 295804
Ufrankeret interneret forsendelse med indhold fra Assens d. 14.8.1944 til dansk kaptajn indsat i Frøslevlejren pr. Faarhus. Revet i toppen.
Lot: 295378
30 øre Fr. IX på brev fra Tagpapfabriken "Dortheasminde" annulleret med svagt bureaustempel Horsens - Thyregod og sidestemplet med posthornstempel DORTHEASMINDE pr. ULDUM til Kalundborg.
Lot: 295056
1839. Francobrev med indhold dateret Nykjøbing d. 27.6.1839 til Kjøbenhavn. Påskrevet "Indlagt 5 Rbs.".
Lot: 295754
5 øre Fr. VIII på brevkort (Udsigt fra Vaalse kirketårn) annulleret med stjernestempel VAALSE og sidestemplet Nørre-Alslev d. 1.10.1909 til København.
Lot: 295082
20 øre Posthusfranko på rudekuvert fra København *OMK* d. 23.6.1924. På bagsiden ank.stemplet Otterup.
Lot: 295810
Ufrankeret krigsfangebrev fra Bolkhov via Moskva d. 18.11.1916 til Dansk Røde Kors i København, Danmark. Åbnet af russisk censur i Moskva.
Lot: 295775
10+10 pen provisorisk helsagsbrevkort dateret Urjala annulleret med udslebet bureaustempel K.P.X.P. no. 48 d. 3.1.1919 til Pori.
Lot: 295964
6 pfg. Hindenburg på brevkort (Christianswarf, Hallig Langeness) annulleret Ockholm über Bredstedt (Schl.) d. 6.3.1937 og sidestemplet "Hallig Langeness uber Bredstedt (Schlesw)" til Eckernförde. Hj. knæk.
Lot: 295924
5 øre Chr. X på brevkort (Gniben, Sjællands Odde) dateret d. 19.12.1917 og annulleret med stjernestempel OVERBY til Engmose pr. Nykjøbing Sj.
Lot: 295898
15 øre Chr. X og Julemærke 1922 på julekort annulleret med brotype Vb Vamdrup B. d. 23.12.1922 til Møens Fyr pr. Borre.
Lot: 295732
90 øre Postjubilæum (par) og Julemærke 1974 på brev fra Søborg d. 24.11.1974 til Roskilde. Retur med flere stempler.
Lot: 295850
5 øre Bølgelinie i parstykke på Befalet Indberetning stemplet Gravens d. 28.4.1927 til Sognepræsten i Alminde.
Lot: 295268
140 m. blandingsfrankeret brev stemplet Alexandria til Hamm, Tyskland. Sidestemplet med privat skibsstempel: "MS "Dana Sirena" / Ancona Patras Heraklion Alexandria".
Lot: 295965
2 mk. Posthusfranko (2) på anbefalet brev fra Jakobstad d. 20.12.1929 til Bremen, Tyskland.
Lot: 295936