10 øre Bølgelinie, 20 øre og 40 øre Chr. X på anbefalet brev fra København d. 12.3.1925 til Selb, Tyskland.

1925 - Denmark1000 - Cover - 122, 125, 128

Lot: 295967

10 øre (5) og 1 kr. Historiske skrifter på skibsbrev annulleret Fra Færøerne og sidestemplet København PTM d 2.3.1982 til Himmelev pr. Roskilde. Ank.stemplet Roskilde (Tune) d. 4.3.1982.

1982 - Faroe Islands4000 - Cover - 59, 60

10 øre (5) og 1 kr. Historiske skrifter på skibsbrev annulleret "Fra Færøerne" og sidestemplet København PTM d 2.3.1982 til Himmelev pr. Roskilde. Ank.stemplet Roskilde (Tune) d. 4.3.1982.
Lot: 295866

5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel RØDDING og sidestemplet Skive JB.P.E. d. 4.1.1912 til Vammen pr. Viborg.

1912 - Denmark7800 - Cover - SK 1069

Lot: 295746

15 øre Karavel på brev annulleret med bureaustempel Nykjøbing - Stubbekjøbing T.0 d. 5.9.1933 og sidestemplet posthornstempel IDESTRUP (SDR. ØRSLEV) til København.

1933 - Denmark4872 - Cover - SK 68.1

Lot: 295055

Tryksag frankeret som brev med 40 øre posthusfranko fra Esbjerg d. 1.3.1947 til Hannover, Tyskland - eftersendt. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/684/Danmark.

1947 - Denmark6700 - Cover

Lot: 295943

5 øre Regentjubilæum og 10 øre Bølgelinie på brev annulleret med svagt bureaustempel Odense - Svendborg d. 25.1.1938 og sidestemplet med posthornstempel Fruens Bøge til København.

1938 - Denmark5250 - Cover - SK 39.1

Lot: 295057

Kurierdienst mærke på tjenestebrev fra Schwerin d. 24.2.1958 til Wittenberge.

1958 - GermanyCover

Lot: 295804

Ufrankeret interneret forsendelse med indhold fra Assens d. 14.8.1944 til dansk kaptajn indsat i Frøslevlejren pr. Faarhus. Revet i toppen.

1944 - Denmark5610 - Cover

Lot: 295378

30 øre Fr. IX på brev fra Tagpapfabriken Dortheasminde annulleret med svagt bureaustempel Horsens - Thyregod og sidestemplet med posthornstempel DORTHEASMINDE pr. ULDUM til Kalundborg.

Denmark7171 - Cover - SK 26.3

30 øre Fr. IX på brev fra Tagpapfabriken "Dortheasminde" annulleret med svagt bureaustempel Horsens - Thyregod og sidestemplet med posthornstempel DORTHEASMINDE pr. ULDUM til Kalundborg.
Lot: 295056

1839. Francobrev med indhold dateret Nykjøbing d. 27.6.1839 til Kjøbenhavn. Påskrevet Indlagt 5 Rbs..

1839 - Denmark4800 - Cover

1839. Francobrev med indhold dateret Nykjøbing d. 27.6.1839 til Kjøbenhavn. Påskrevet "Indlagt 5 Rbs.".
Lot: 295754

5 øre Fr. VIII på brevkort (Udsigt fra Vaalse kirketårn) annulleret med stjernestempel VAALSE og sidestemplet Nørre-Alslev d. 1.10.1909 til København.

1909 - Denmark4840 - Cover - SK 1455

Lot: 295082

20 øre Posthusfranko på rudekuvert fra København *OMK* d. 23.6.1924. På bagsiden ank.stemplet Otterup.

1924 - Denmark1000 - Cover

Lot: 295810

Ufrankeret krigsfangebrev fra Bolkhov via Moskva d. 18.11.1916 til Dansk Røde Kors i København, Danmark. Åbnet af russisk censur i Moskva.

1916 - Russia1000 - Cover

Lot: 295775

10+10 pen provisorisk helsagsbrevkort dateret Urjala annulleret med udslebet bureaustempel K.P.X.P. no. 48 d. 3.1.1919 til Pori.

1919 - FinlandCover

Lot: 295964

6 pfg. Hindenburg på brevkort (Christianswarf, Hallig Langeness) annulleret Ockholm über Bredstedt (Schl.) d. 6.3.1937 og sidestemplet Hallig Langeness uber Bredstedt (Schlesw) til Eckernförde. Hj. knæk.

1937 - GermanyCover

6 pfg. Hindenburg på brevkort (Christianswarf, Hallig Langeness) annulleret Ockholm über Bredstedt (Schl.) d. 6.3.1937 og sidestemplet "Hallig Langeness uber Bredstedt (Schlesw)" til Eckernförde. Hj. knæk.
Lot: 295924

5 øre Chr. X på brevkort (Gniben, Sjællands Odde) dateret d. 19.12.1917 og annulleret med stjernestempel OVERBY til Engmose pr. Nykjøbing Sj.

1917 - Denmark4583 - Cover - SK 1001

Lot: 295898

15 øre Chr. X og Julemærke 1922 på julekort annulleret med brotype Vb Vamdrup B. d. 23.12.1922 til Møens Fyr pr. Borre.

1922 - Denmark6580 - Cover - 70

Lot: 295732

90 øre Postjubilæum (par) og Julemærke 1974 på brev fra Søborg d. 24.11.1974 til Roskilde. Retur med flere stempler.

1974 - Denmark2860 - Cover - 581

Lot: 295850

5 øre Bølgelinie i parstykke på Befalet Indberetning stemplet Gravens d. 28.4.1927 til Sognepræsten i Alminde.

1927 - Denmark6054 - Cover - 122

Lot: 295268

140 m. blandingsfrankeret brev stemplet Alexandria til Hamm, Tyskland. Sidestemplet med privat skibsstempel: MS Dana Sirena / Ancona Patras Heraklion Alexandria.

DenmarkCover

140 m. blandingsfrankeret brev stemplet Alexandria til Hamm, Tyskland. Sidestemplet med privat skibsstempel: "MS "Dana Sirena" / Ancona Patras Heraklion Alexandria".
Lot: 295965

2 mk. Posthusfranko (2) på anbefalet brev fra Jakobstad d. 20.12.1929 til Bremen, Tyskland.

1929 - FinlandCover

Lot: 295936