1940 - Danmark6792 - Brev - 203
15 øre Karavel på brev annulleret med brotype Ic Rømø d. 6.2.1940 til København.
Lot: 295836
Lot: 295836
5 øre Posthusfranko på lokal tryksag stemplet København * OMK * d. 9.3.1926.
Lot: 295808
1844. Portobrev med antiqua Kjøbenhavn d. 8.10.1844 til Skjelskjör. Påskrevet "13" sk. porto. Fuld indhold.
Lot: 295551
Ufrankeret krigsfangekort fra Ludwigshafen d. 7.12.1916 til tysk officer i Officers Camp Holyport near Maidenhead, England. Både tysk og britisk censur.
Lot: 295784
Komplet sæt Weimar udg. på lille luftpostbrev stemplet Weimar National Vers. Luftpost d. 23.7.1919 til Berlin.
Lot: 295507
Portobrev med fuldt indhold med antiqua K.D.O.P.A. Hamburg d. 28.9.18xx til Aalborg. Påskrevet "6" sk. porto.
Lot: 295484
10 øre og 15 øre (par) Chr. X på brev fra København d. 31.5.1943 via Ventimiglia til den italiensk besatte by Menton. Åbnet af italiensk censur. Menton i syd Frankrig var besat af Italien i perioden 10.6.1940 til 8.9.1943.
Lot: 295941
3 cents Washington på brevkort (S/S "Washington") annulleret med skibsstempel U.S. GER. SEA POST / "S.S. WASHINGTON" d. 23.6.1933 til Bremerhaven, Tyskland.
Lot: 295931
3 øre Bølgelinie på De danske Statsbaner adviskort stemplet Grenaa d. 18.6.1908 til Postfører Petersen, Havnen. Vedr. forsendelse til Anholt med liniestempel GRENAA.
Lot: 295799
1852. Tjenestebrev mærket "K.d.S." med fuldt indhold og rammestempel Kiel d. 21.9.1852 til Segeberg.
Lot: 295491
20/15 øre Provisorium på brev annulleret med bureaustempel Fredericia - Flensborg T.991 d. 20.11.1940 og sidestemplet med posthornstempel Tønder Øst (Tønder) til Aarhus.
Lot: 295067
Norddeutscher Postbezirk ½ gr. og 1 gr. på brev fra Altona d. 16.12.1869 til Kjøbenhavn, Danmark. Særtakst fra Hertugdømmerne til Danmark. Fold i et mærke.
Lot: 295768
60 øre Fr. IX og Julemærke 1970 på brev annulleret med brotype Id Fejø d. 20.12.1970 til København.
Lot: 295838
Komplet sæt Stockholmia 1955 udg. på FDC stemplet Stockholm d. 1.7.1955 til Hillerød, Danmark.
Lot: 295855
1847. Portobrev med indhold dateret i Ottensen med antiqua K.D.P.A. Altona d. 23.3.1847 til Carlshütte bei Rendsburg.
Lot: 295370
10 øre Grieg kpå brev fra Aalesund d. 15.7.1943 til Dienststelle Feldpostnummer 21568 (= 1. (Bau) Kompanie Festungs-Bau-Bataillon 22) stationeret i Norge.
Lot: 295968
5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel KIBÆK og sidestemplet bureau Skanderborg - Skjern T.996 d. 2.10.1906 til København.
Lot: 295886
5 pfg. illustreret firmafranko "Die 3 im LLOYD-EXPRESS "Bremen", "Europa", "Columbus" " på tryksag fra Bremen d. 20.8.1930 til Tavastehus, Finland.
Lot: 295956
7 pfg. på filatelistisk isluftpost brevkort fra Bad Reichenwall d. 25.2.1956 til poste restante på Hallig Hooge. Rammestempel "Mit Hubschrauberpost" og ank.stemplet Hallig Hooge über Husum d. 29.2.1956 (skuddag).
Lot: 295926
Ufrankeret SS-feltpost brevkort frra Lauenburg (Pom) d. 16.12.1940 til Dollerup i/ Angeln. Briefstempel "Der Reichsführer SS * 2 SS-Unterführerschule Lauenburg / Pom.".
Lot: 295792
6 øre Bølgelinie på filatelistisk tryksag annulleret Skive B. d. 17.5.1949 og sidestemplet med posthornstempel VEJBYVAD (Brodal) til København.
Lot: 295026