5 øre Våben på brevkort (Højerup Gamle Kirke på Stevns) annulleret med stjernestempel KLIPPINGE og sidestemplet bureau Haarlev - Rødvig T.17 d. 11.7.1905 til Kjøbenhavn.

1905 - Danmark4672 - Brev - SK 0720

Lot: 295266

5 øre Fr. VIII på brevkort (Bøjestræde, Faaborg) annulleret med stjernestempel KIRKEBY og sidestemplet med bureaustempel Odense - Svendborg T.13 d. 14.8.1907 til Korinth.

1907 - Danmark5700 - Brev - SK 0695

Lot: 295885

35 øre Fr. IX på brev fra Charlottenlund d. 16.12.1963 til Søllerød. Retur som fra Holte med stempel: Ubekendt efter adressen / Holte Postkontor.

1963 - Danmark2840 - Brev - 415

35 øre Fr. IX på brev fra Charlottenlund d. 16.12.1963 til Søllerød. Retur som fra Holte med stempel: "Ubekendt efter adressen / Holte Postkontor".
Lot: 295833

Bayern. Postzustellungsurkunde med 10 pfg. Portomærke (2) stemplet Deggendorf d. 28.7.18xx.

Tyske StaterBrev

Lot: 295770

5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel JUELSMINDE og sidestemplet bureau Horsens - Juelsminde T.7 d. 20.2.1906 til Bogense - eftersendt til Thisted.

1906 - Danmark7130 - Brev - SK 0652

Lot: 292661

10 øre Bølgelinie på brevkort (Birkevej, Solrød Strand) annulleret Taastrup d. 19.7.1939 og sidestemplet med posthornstempel Solrød Strand (Taastrup) til København.

1939 - Danmark2680 - Brev - SK 141.1

Lot: 295945

5 øre Våben på brevkort dateret d. 31.12.1905 annulleret med stjernestempel PJEDSTED til Horsens.

1905 - Danmark7070 - Brev - SK 1014

Lot: 295892

5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel LINDELSE og sidestemplet Rudkjøbing d. 22.3.1907 til Brejninge pr. Børkop St.

1907 - Danmark5931 - Brev - SK 0796

Lot: 295117

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 73-H) med fortrykt meddelelse fra Komitéen for Tyske Børns Ferieophold i Danmark fra København d. 11.2.1924 til Østbirk.

1924 - Danmark1000 - Brev - EB 54

Lot: 295748

60 øre Margrethe og 1,20 kr. Siriuspatruljen (par) på Telegrampostanvisning stemplet Holsteinsborg d. 3.12.1976 til Godthåb.

1976 - Grønland3911 - Brev - 85, 95

Lot: 293768

10 pfg. helsagskuvert opfrankeret med 10 pfg. Adler fra Berlin d. 26.4.1880 via New York til Washington, USA. Vandret fold.

1880 - TysklandBrev

Lot: 295510

Ufrankeret tryksag påskrevet indgået uden frimærke fra København d. 9.1.1984 til Thyborøn. Påsat etiket Ptm. (6-80) Frankotvang! / Retur afsenderen..

1984 - Danmark1000 - Brev

Ufrankeret tryksag påskrevet "indgået uden frimærke" fra København d. 9.1.1984 til Thyborøn. Påsat etiket Ptm. (6-80) "Frankotvang! / Retur afsenderen.".
Lot: 295530

15 öre Gustaf og 25 öre Gustaf II Adolf på luftpostbrev fra Stockholm d. 21.7.1933 til Berlin, Tyskland. Rødt stempel Mit Luftpost befördert Luftpostamt Berlin C2. Bagklap mgl.

1933 - SverigeBrev

15 öre Gustaf og 25 öre Gustaf II Adolf på luftpostbrev fra Stockholm d. 21.7.1933 til Berlin, Tyskland. Rødt stempel "Mit Luftpost befördert Luftpostamt Berlin C2". Bagklap mgl.
Lot: 295963

10 øre Bølgelinie og 15 øre Karavel på søndagsbrev fra soldat i Haderslev d. 25.11.1939 til København.

1939 - Danmark6100 - Brev - 203, 248

Lot: 295738

5 öre illustreret helsagsbrevkort opfrankeret med 20 öre Oscar annulleret med bureaustempel PKXP No. 34A d. 17.3.1898 via Trelleborg - Sassnitz *B* til Bremen, Tyskland.

1898 - SverigeBrev

Lot: 295933

2 kr. helsagsbrevkort stemplet Zara d. 24.8.1877 til Wien.

1877 - ØstrigBrev

Lot: 295960

1837. Portobrev stemplet Berlin d. 4.4.1837 til Cöln. Påskrevet 9.

1837 - Tyske StaterBrev

1837. Portobrev stemplet Berlin d. 4.4.1837 til Cöln. Påskrevet "9".
Lot: 295764

Ufrankeret tysk feltpostbrev stemplet Feldpost d. 12.8.1944 til Osnarbrück, Tyskland. Sendt fra soldat ved feldpost nr. 04740A (= Regimentsstab Reserve-Grenadier-Regiment 6) stationeret ved Thisted, Danmark.

1944 - Danmark7700 - Brev

Lot: 295474

2½d Victoria på brev fra Newcastle on Tyne d. 10.12.1885 til Sulsted, Danmark. Urent åbnet.

1885 - England9381 - Brev

Lot: 295771

10 øe Bølgelinie (4) og 3 kr. Margrethe med perfin H (Hjemmeværnet) på portoregning annulleret Porto at betale og kvitteret Odense Postomd. Center Nord d. 26.6.1989.

1989 - Danmark5210 - Brev - Perf. H01

10 øe Bølgelinie (4) og 3 kr. Margrethe med perfin "H" (Hjemmeværnet) på portoregning annulleret "Porto at betale" og kvitteret Odense Postomd. Center Nord d. 26.6.1989.
Lot: 295912

15 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 168) fra Vordingborg d. 7.7.1949 til spejder i Vordingborg K.F.U.K. Spejdertrup  på lejr i Allinge, Bornholm.

1949 - Danmark3770 - Brev - EB 108

Lot: 295824