1904 - Danmark3730 - Brev - 34C
5 øre Våben (par) på brevkort vedr. returgods sendt med dampskibet "Hammershus" dateret Nexø d. 8.7.1904 og annulleret Kjøbenhavn d. 9.7.1904 til Tuborgs Fabrikker i Hellerup.
Lot: 303863
Lot: 303863
5 øre Bølgelinie på brevkort (Nisse i automobil) annulleret med stjernestempel ØSTER-GJESTEN og sidestempel Lunderskov d. 21.12.1912 til Taps pr. Kolding.
Lot: 303080
5 øre Våben i parstykke på brevkort (Hilsen fra Kjøbenhavn med Langelinie) annulleret med bureaustempel Sjællandske Kystbane T.132 d. 29.6.1899 til Berlin, Tyskland.
Lot: 303932
10 aur Sild og 40 aur Geysir på adressekort for pakke med opkrævning annulleret med svagt håndrullestempel i Reykjavik til Gardi.
Lot: 303898
Ufrankeret fortrykt tjenestekuvert fra det Kongelige Hof stemplet 's Gravenhage d. 26.3.1946 til Den Bosch.
Lot: 303957
Ufrankeret fortrykt krigsfangekort fra "NORDKORS" i Kjøbenhavn d. 6.10.1919 til Berlin, Tyskland. Interessant sen forsendelse fra Røde Kors i København. (Fold)
Lot: 303867
5 øre og 10 øre Bølgelinie på underfrankeret brevkort fra Horsens d. 2.9.1935 til sømand ombord på M/S "Bretagne" i Emden, Tyskland. Dansk "T" stempel og udtakseret i "9" pfg. tysk porto.
Lot: 303936
180 øre Søfugl på brev annulleret med pr.-stempel Porkere pr. Vágur d. 3.8.1978 til Lütjenburg, Tyskland.
Lot: 303923
60 øre 1000 års udg. single på brev annulleret med særstempel Postkontoret Kbhvn's Frihavn København 8 d. 18.2.1956 til Saravejo, Jugoslavien.
Lot: 303933
15 øre Karavel på brev annulleret med brotype IIc Kølleregaard d. 15.4.1940 til København. Bagklap mgl.
Lot: 301969
Ufrankeret krigsfangebrev fra ca. 1970 til Generalmajor Walter Carganico, Sinsheim, Tyskland. Sendt fra Gaeta i Italien hvor den tyske major Walter Reder sad som krigsfange indtil 1985. Bagklap og afsender mangler, men antagelig sendt fra major Reder.
Lot: 303730
10 øre helsagskorrespondancekort fra København d. 5.7.1927 til Aarhus. Påskrevet "Kassebrev" og udtakseret i porto med 10 øre Portomærke stemplet AArhus d. 6.7.1927.
Lot: 303113
20+5 øre Børneforsorg i fireblok og single på ekspresbrev fra Nyborg d. 18.4.1947 til Hellerup.
Lot: 303761
5 øre Fr. VIII på brevkort (Krogaarden, Sønderho, Fanø) annulleret Nordby d. 12.9.1910 til sømand ombord på S/S "Garonne" via rederiet DFDS i København.
Lot: 301983
Ufrankeret "Militaria" brev stemplet Tondern *a d. 4.3.1896 til Westerland på Sylt.
Lot: 303703
10 øre helsagskuvert opfrankeret med 10 øre Chr. X fra Kjøbenhavn d. 1.12.1918 til Berlin, Tyskland - eftersendt. Åbnet af tysk censur i Berlin.
Lot: 303877
Postkvittering med liniestempel Tondern dateret d. 1.5.1896.
Lot: 303951
5 öre Geijer og 35 öre Bellman på luftpostbrev fra Hälsingborg d. 3.6.1947 til Budapest, Ungarn.
Lot: 303962
25 øre Karavel med perfin "C.S." på firmakuvert fra A/S Carl Stenders Kunstforlag i København d. 30.11.1931 til Leipzig, Tyskland.
Lot: 303944
8 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 62-H) opfrankeret med 7 øre Chr. X helsagsafklip og 10 øre Genforening fra København d. 29.6.1921 til Offenbach, Tyskland.
Lot: 303700
Østtysk 35 pfg. Karl Marx-Stadt på brevkort annulleret med skibsstempel "Fra * Warnemünde *" og sidestemplet Gedser d. 13.8.1980 til Tyskland.
Lot: 303892