5 øre Våben (par) på brevkort vedr. returgods sendt med dampskibet Hammershus dateret Nexø d. 8.7.1904 og annulleret Kjøbenhavn d. 9.7.1904 til Tuborgs Fabrikker i Hellerup.

1904 - Denmark3730 - Cover - 34C

5 øre Våben (par) på brevkort vedr. returgods sendt med dampskibet "Hammershus" dateret Nexø d. 8.7.1904 og annulleret Kjøbenhavn d. 9.7.1904 til Tuborgs Fabrikker i Hellerup.
Lot: 303863

5 øre Bølgelinie på brevkort (Nisse i automobil) annulleret med stjernestempel ØSTER-GJESTEN og sidestempel Lunderskov d. 21.12.1912 til Taps pr. Kolding.

1912 - Denmark6640 - Cover - SK 1623

Lot: 303080

5 øre Våben i parstykke på brevkort (Hilsen fra Kjøbenhavn med Langelinie) annulleret med bureaustempel Sjællandske Kystbane T.132 d. 29.6.1899 til Berlin, Tyskland.

1899 - Denmark1000 - Cover - 34B

Lot: 303932

10 aur Sild og 40 aur Geysir på adressekort for pakke med opkrævning annulleret med svagt håndrullestempel i Reykjavik til Gardi.

IcelandCover

Lot: 303898

Ufrankeret fortrykt tjenestekuvert fra det Kongelige Hof stemplet 's Gravenhage d. 26.3.1946 til Den Bosch.

1946 - NetherlandsCover

Lot: 303957

Ufrankeret fortrykt krigsfangekort fra NORDKORS i Kjøbenhavn d. 6.10.1919 til Berlin, Tyskland. Interessant sen forsendelse fra Røde Kors i København. (Fold)

1919 - Denmark1000 - Cover

Ufrankeret fortrykt krigsfangekort fra "NORDKORS" i Kjøbenhavn d. 6.10.1919 til Berlin, Tyskland. Interessant sen forsendelse fra Røde Kors i København. (Fold)
Lot: 303867

5 øre og 10 øre Bølgelinie på underfrankeret brevkort fra Horsens d. 2.9.1935 til sømand ombord på M/S Bretagne i Emden, Tyskland. Dansk T stempel og udtakseret i 9 pfg. tysk porto.

1935 - Denmark8700 - Cover - 199, 202

5 øre og 10 øre Bølgelinie på underfrankeret brevkort fra Horsens d. 2.9.1935 til sømand ombord på M/S "Bretagne" i Emden, Tyskland. Dansk "T" stempel og udtakseret i "9" pfg. tysk porto.
Lot: 303936

180 øre Søfugl på brev annulleret med pr.-stempel Porkere pr. Vágur d. 3.8.1978 til Lütjenburg, Tyskland.

1978 - Faroe Islands3890 - Cover - 31

Lot: 303923

60 øre 1000 års udg. single på brev annulleret med særstempel Postkontoret Kbhvn's Frihavn København 8 d. 18.2.1956 til Saravejo, Jugoslavien.

1956 - Denmark1000 - Cover - 355

Lot: 303933

15 øre Karavel på brev annulleret med brotype IIc Kølleregaard d. 15.4.1940 til København. Bagklap mgl.

1940 - Denmark3711 - Cover - 203

Lot: 301969

Ufrankeret krigsfangebrev fra ca. 1970 til Generalmajor Walter Carganico, Sinsheim, Tyskland. Sendt fra Gaeta i Italien hvor den tyske major Walter Reder sad som krigsfange indtil 1985. Bagklap og afsender mangler, men antagelig sendt fra major Reder.

ItalienCover

Lot: 303730

10 øre helsagskorrespondancekort fra København d. 5.7.1927 til Aarhus. Påskrevet Kassebrev og udtakseret i porto med 10 øre Portomærke stemplet AArhus d. 6.7.1927.

1927 - Denmark1000 - Cover - KK 37, P 12

10 øre helsagskorrespondancekort fra København d. 5.7.1927 til Aarhus. Påskrevet "Kassebrev" og udtakseret i porto med 10 øre Portomærke stemplet AArhus d. 6.7.1927.
Lot: 303113

20+5 øre Børneforsorg i fireblok og single på ekspresbrev fra Nyborg d. 18.4.1947 til Hellerup.

1947 - Denmark5800 - Cover - 281

Lot: 303761

5 øre Fr. VIII på brevkort (Krogaarden, Sønderho, Fanø) annulleret Nordby d. 12.9.1910 til sømand ombord på S/S Garonne via rederiet DFDS i København.

1910 - Denmark6270 - Cover - 54

5 øre Fr. VIII på brevkort (Krogaarden, Sønderho, Fanø) annulleret Nordby d. 12.9.1910 til sømand ombord på S/S "Garonne" via rederiet DFDS i København.
Lot: 301983

Ufrankeret Militaria brev stemplet Tondern *a d. 4.3.1896 til Westerland på Sylt.

1896 - Slesvig6270 - Cover - DAKA 189.13

Ufrankeret "Militaria" brev stemplet Tondern *a d. 4.3.1896 til Westerland på Sylt.
Lot: 303703

10 øre helsagskuvert opfrankeret med 10 øre Chr. X fra Kjøbenhavn d. 1.12.1918 til Berlin, Tyskland - eftersendt. Åbnet af tysk censur i Berlin.

1918 - Denmark1000 - Cover - KV 28, 69

Lot: 303877

Postkvittering med liniestempel Tondern dateret d. 1.5.1896.

1896 - Slesvig6270 - Cover

Lot: 303951

5 öre Geijer og 35 öre Bellman på luftpostbrev fra Hälsingborg d. 3.6.1947 til Budapest, Ungarn.

1947 - SwedenCover

Lot: 303962

25 øre Karavel med perfin C.S. på firmakuvert fra A/S Carl Stenders Kunstforlag i København d. 30.11.1931 til Leipzig, Tyskland.

1929 - Denmark1000 - Cover - Perf. C53

25 øre Karavel med perfin "C.S." på firmakuvert fra A/S Carl Stenders Kunstforlag i København d. 30.11.1931 til Leipzig, Tyskland.
Lot: 303944

8 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 62-H) opfrankeret med 7 øre Chr. X helsagsafklip og 10 øre Genforening fra København d. 29.6.1921 til Offenbach, Tyskland.

1921 - Denmark1000 - Cover - EB 53, 112

Lot: 303700

Østtysk 35 pfg. Karl Marx-Stadt på brevkort annulleret med skibsstempel Fra * Warnemünde * og sidestemplet Gedser d. 13.8.1980 til Tyskland.

1980 - Denmark4874 - Cover

Østtysk 35 pfg. Karl Marx-Stadt på brevkort annulleret med skibsstempel "Fra * Warnemünde *" og sidestemplet Gedser d. 13.8.1980 til Tyskland.
Lot: 303892