1965 - Danmark1000 - Brev
Fortrykt brevbundt vignet for A.O. til UNEF (danske FN-styrker i Gaza) - J17 (5-52 1/25 A2) stemplet København - Fredericia T.2008B d. 20.3.1965.
Lot: 311840
Lot: 311840
5 p. og 15 p. (par) utakket på brevkort fra Haapsalu d. 30.3.1920 til soldat ved militæradresse: Kalevlaste polk 4os rood, 1ne rühm. Påskrevet: "Tegevasse väkke" (= I aktiv tjeneste).
Lot: 313100
6 pfg. Reichsparteitag illustreret helsagsbrevkort annulleret med særstempel Nürnberg Reichsparteitag der NSDAP d. 9.9.1937 til Elberfeld. Hængselrester.
Lot: 311239
10 øre Bølgelinie på korsbånd fra Rigspolitichefen i København d. 16.10.1939 til Aabenraa.
Lot: 309929
10 øre Bølgelinie og 10+5 øre Røde Kors i sammentrykt fireblok, samt 6 øre helsagsafklip med udstillingstiltryk "Odense Filatelistklub 1940" på udstillingskuvert annulleret med særstempel i Odense d. 8.9.1940 til Svendborg.
Lot: 311871
Aarhus Amt østlige del. Flerfarve landkort 22x28½ cm fra Trap Danmark 2. udg. (1872-1879).
Lot: 311804
1,80 kr. Bogtryk 500 år og 1982/1978 Julemærke-provisorium på julekort fra Odense d. 24.12.1982 til Bergen, Norge.
Lot: 313094
1$75 på brev fra Lissabon d. 21.11.1942 til København, Danmark. Tysk censurbanderole affaldet. Interessant brev fra korrespondance mellem Island og Danmark. Antages at have indeholdt "undercover" forsendelse.
Lot: 313116
1 øre Våben (10) på brevkort fra Skjørping d. 6.10.1902 til St. Petersborg, Rusland.
Lot: 311103
3 kr. Hertug Friedrich helsagskuvert stemplet Karlsruhe d. 3.7. ca. 1870 til Lahr,
Lot: 311283
5 h. og 10 h. (par) Franz Joseph på sørgebrev fra Wien d. 7.9.1908 til Grenoble, Frankrig.
Lot: 313115
Fortrykt Telegram kuvert fra Marstal Telegraphstation mærket "Frit" til Marstal. Uden indhold.
Lot: 313034
10 øre Chr. X på brev annulleret med stjernestempel RØRBY og sidestemplet Kallundborg d. 1.6.1917 til soldat på Rekrutskolen i Slagelse.
Lot: 311157
1 mk. og 1½ mk. (4) Løve på adressekort for pakke annulleret med liniestempel "Säkinmäki" og sidestemplet Hankasalmi d. 8.4.1930 til Karihaara.
Lot: 311639
Håndskrevet Placat fra General Post Amt d. 30.11. 1782 med sort laksegl. 21x32½ cm.
Lot: 311000
Ufrankeret marinefeldpostkort dateret Kiel med stempel Kais. Deutsche Marine-Schiffspost No. 222 (= Hilfs-Streuminendampfer "Prinz Waldemar") d. 3.9.1917 til Berlin. "Prinz Waldemar" var før krigen postdamper på ruten Korsør-Kiel.
Lot: 311865
Komplet sæt Graf Zeppelin udg. på brev annulleret med skibsstempel Dansk Søpost Warnemünde-Gedser F.132 d. 13.7.1938 til Borås, Sverige.
Lot: 311890
4 kr. firmafranko "Langeland-Kiel / Langeland III" på brevkort (Færgen "Langeland III") fra Bagenkop d. 19.11.1997 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 311893
250 øre Bølgelinie med perfin "A.K." (Aalborg Kommune) på tryksagskort fra det nordjyske landsbibliotek sendt lokalt i Ålborg d. 15.4.1986.
Lot: 313050
1 øre (par og fireblok), 2 øre (par) Bølgelinie og 20 øre Chr. X på 30 øre frankeret brev fra Middelfart d. 19.11.1925 til Würzen, Tyskland.
Lot: 311993
"5 Centimes"/5 pfg. helsagskorsbånd annulleret med svagt stempel Jerusalem Deutsche Post 1911 til Künzelsau, Tyskland.
Lot: 311192