Fortrykt brevbundt vignet for A.O. til UNEF (danske FN-styrker i Gaza)  - J17 (5-52 1/25 A2) stemplet København - Fredericia T.2008B d. 20.3.1965.

1965 - Denmark1000 - Cover

Lot: 311840

5 p. og 15 p. (par) utakket på brevkort fra Haapsalu d. 30.3.1920 til soldat ved militæradresse: Kalevlaste polk 4os rood, 1ne rühm. Påskrevet: Tegevasse väkke (= I aktiv tjeneste).

1920 - EstoniaCover

5 p. og 15 p. (par) utakket på brevkort fra Haapsalu d. 30.3.1920 til soldat ved militæradresse: Kalevlaste polk 4os rood, 1ne rühm. Påskrevet: "Tegevasse väkke" (= I aktiv tjeneste).
Lot: 313100

6 pfg. Reichsparteitag illustreret helsagsbrevkort annulleret med særstempel Nürnberg Reichsparteitag der NSDAP d. 9.9.1937 til Elberfeld. Hængselrester.

1937 - GermanyCover

Lot: 311239

10 øre Bølgelinie på korsbånd fra Rigspolitichefen i København d. 16.10.1939 til Aabenraa.

1939 - Denmark1000 - Cover - 248

Lot: 309929

10 øre Bølgelinie og 10+5 øre Røde Kors i sammentrykt fireblok, samt 6 øre helsagsafklip med udstillingstiltryk Odense Filatelistklub 1940 på udstillingskuvert annulleret med særstempel i Odense d. 8.9.1940 til Svendborg.

1940 - Denmark5000 - Cover - 252, 266

10 øre Bølgelinie og 10+5 øre Røde Kors i sammentrykt fireblok, samt 6 øre helsagsafklip med udstillingstiltryk "Odense Filatelistklub 1940" på udstillingskuvert annulleret med særstempel i Odense d. 8.9.1940 til Svendborg.
Lot: 311871

Aarhus Amt østlige del. Flerfarve landkort 22x28½ cm fra Trap Danmark 2. udg. (1872-1879).

1875 - Denmark8000 - Misc

Lot: 311804

1,80 kr. Bogtryk 500 år og 1982/1978 Julemærke-provisorium på julekort fra Odense d. 24.12.1982 til Bergen, Norge.

1982 - Denmark5000 - Cover - 760

Lot: 313094

1$75 på brev fra Lissabon d. 21.11.1942 til København, Danmark. Tysk censurbanderole affaldet. Interessant brev fra korrespondance mellem Island og Danmark. Antages at have indeholdt undercover forsendelse.

1942 - Portugal1000 - Cover

1$75 på brev fra Lissabon d. 21.11.1942 til København, Danmark. Tysk censurbanderole affaldet. Interessant brev fra korrespondance mellem Island og Danmark. Antages at have indeholdt "undercover" forsendelse.
Lot: 313116

1 øre Våben (10) på brevkort fra Skjørping d. 6.10.1902 til St. Petersborg, Rusland.

1902 - Denmark9520 - Cover - 37

Lot: 311103

3 kr. Hertug Friedrich helsagskuvert stemplet Karlsruhe d. 3.7. ca. 1870 til Lahr,

German StatesCover

Lot: 311283

5 h. og 10 h. (par) Franz Joseph på sørgebrev fra Wien d. 7.9.1908 til Grenoble, Frankrig.

1908 - AustriaCover

Lot: 313115

Fortrykt Telegram kuvert fra Marstal Telegraphstation mærket Frit til Marstal. Uden indhold.

Denmark5960 - Cover

Fortrykt Telegram kuvert fra Marstal Telegraphstation mærket "Frit" til Marstal. Uden indhold.
Lot: 313034

10 øre Chr. X på brev annulleret med stjernestempel RØRBY og sidestemplet Kallundborg d. 1.6.1917 til soldat på Rekrutskolen i Slagelse.

1917 - Denmark4400 - Cover - SK 1079

Lot: 311157

1 mk. og 1½ mk. (4) Løve på adressekort for pakke annulleret med liniestempel Säkinmäki og sidestemplet Hankasalmi d. 8.4.1930 til Karihaara.

1930 - FinlandCover

1 mk. og 1½ mk. (4) Løve på adressekort for pakke annulleret med liniestempel "Säkinmäki" og sidestemplet Hankasalmi d. 8.4.1930 til Karihaara.
Lot: 311639

Håndskrevet Placat fra General Post Amt d. 30.11. 1782 med sort laksegl. 21x32½ cm.

1782 - Denmark1000 - Cover

Lot: 311000

Ufrankeret marinefeldpostkort dateret Kiel med stempel Kais. Deutsche Marine-Schiffspost No. 222 (= Hilfs-Streuminendampfer Prinz Waldemar) d. 3.9.1917 til Berlin. Prinz Waldemar var før krigen postdamper på ruten Korsør-Kiel.

1917 - GermanyCover

Ufrankeret marinefeldpostkort dateret Kiel med stempel Kais. Deutsche Marine-Schiffspost No. 222 (= Hilfs-Streuminendampfer "Prinz Waldemar") d. 3.9.1917 til Berlin. "Prinz Waldemar" var før krigen postdamper på ruten Korsør-Kiel.
Lot: 311865

Komplet sæt Graf Zeppelin udg. på brev annulleret med skibsstempel Dansk Søpost Warnemünde-Gedser F.132 d. 13.7.1938 til Borås, Sverige.

1938 - Denmark4874 - Cover

Lot: 311890

4 kr. firmafranko Langeland-Kiel / Langeland III på brevkort (Færgen Langeland III) fra Bagenkop d. 19.11.1997 til Hamburg, Tyskland.

1997 - Denmark5935 - Cover

4 kr. firmafranko "Langeland-Kiel / Langeland III" på brevkort (Færgen "Langeland III") fra Bagenkop d. 19.11.1997 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 311893

250 øre Bølgelinie med perfin A.K. (Aalborg Kommune) på tryksagskort fra det nordjyske landsbibliotek sendt lokalt i Ålborg d. 15.4.1986.

1986 - Denmark9000 - Cover - Perf. A32

250 øre Bølgelinie med perfin "A.K." (Aalborg Kommune) på tryksagskort fra det nordjyske landsbibliotek sendt lokalt i Ålborg d. 15.4.1986.
Lot: 313050

1 øre (par og fireblok), 2 øre (par) Bølgelinie og 20 øre Chr. X på 30 øre frankeret brev fra Middelfart d. 19.11.1925 til Würzen, Tyskland.

1925 - Denmark5500 - Cover - 77, 78, 125

Lot: 311993

5 Centimes/5 pfg. helsagskorsbånd annulleret med svagt stempel Jerusalem Deutsche Post 1911 til Künzelsau, Tyskland.

1911 - German ColoniesCover

"5 Centimes"/5 pfg. helsagskorsbånd annulleret med svagt stempel Jerusalem Deutsche Post 1911 til Künzelsau, Tyskland.
Lot: 311192