1914 - Tyske KolonierPostkort - Ubrugt
Passagerer ombord på S/S "Henny Woermann" i tysk Sydvestafrika 1914. Fotokort u/no.
Lot: 316074
Lot: 316074
Verdenskrig 2. Befrielsen med modstandsfolk og flag-smykket sporvogn i København. Fotokort u/no. Kvalitet 10
Lot: 317448
Silkeborg. Parti af Aaen. Stenders no. 5201.
Lot: 312742
En Officers Barak paa Dybbølbjerg. Julius Simonsen no. 10205.
Lot: 315499
Odder. Rathlousdals Have. Th. Calbergs Boghandel no. 1251.
Lot: 315468
2,50 fr. Luftpost på luftpostbrev fra Casablanca d. 16.11.1933 stemplet "Via Dakar" til Capitaine Noir, Croisiere aerienne Afrique 1933 Vuillemin Avion No. 5 i Bangui, Oubangui-Chad - eftersendt til 22. Escadre de Bombardement i Chartes, Frankrig. Transit stemplet Dakar og Bangui, samt ank.stemplet i Chartres d. 18.1.1934. På bagsiden flyvningsstempel fra det franske Croisiere aerienne Afrique 1933 Vuillemin. Sendt med den militære testflyvning i Centralafrika 1933 under General Joseph Vuillemin.
Lot: 316249
16 pen helsagsbrevkort stemplet Helsingfors Poststation d. 28.11.1878 til St. Petersborg, Rusland. Svag lodret fold.
Lot: 316395
Gold Coast. Native Village. Basel Mission no. 13.
Lot: 316037
Østermarie, N. N. Lunds Høkerforretning Godthaab. L. Poulsen u/no. Kvalitet 7
Lot: 317151
Ludwig Schrøder (1836-1908) forstander for Rødding Højskole 1862-64 og herefter forstander på Askov Højskole. Påskrevet "Dag og Daad er Kæmperim" (Grundtvig citat). Stenders no. 107.
Lot: 316707
1824. Tjenestebrev mærket "K.d.S.m.A." med fuldt indhold dateret Nordborg d. 30.3.1824 til Amtsforvalter Setzer i Arröeskiöping (Ærøskøbing på Ærø). Flere påtegninger og tydelig Fr. VII laksegl fra Königl. Sonderburger und Norburger Amtshaus.
Lot: 314597
Skovløberhus ved Bregentved. Aug. Olsens Boghandel no. 5784.
Lot: 312249
Bornholm. Gudhjem Havn. Karl H. Olsens Boghandel no. 58.
Lot: 315236
Warnemünde. Bismarckstrasse. Reinicke & Rubin no. 6477.
Lot: 315484
Vejle, Aaparti. Chr. Hansen no. 4344.
Lot: 316654
Ludvig Møgelgaard: Glædelig Jul. Nisse og kat sidder ved varm risengrød. Alex Vincents, serie 318 / 2.
Lot: 315284
1 sh. 3d blandingsfrankeret luftpostbrev fra firma Christani & Nielsen i Cape Town d. 3.10.1939 til København, Danmark. Åbnet af tidlig britisk censur PC66/290
Lot: 316202
1d (2) og 2d George V på anbefalet brev fra London d. 15.1.1918 til Moskva, Rusland. Åbnet af britisk censur no. 272 og returneret med violet rammestempel "Mail Service Suspended". Ank.stemplet i London d. 4.11.1918.
Lot: 316726
Tasmania, on Gordon River, W. Coast. Frankeret med ½d og 1d stemplet d. 31.1.1911 til Esbjerg, Danmark.
Lot: 316681
1 øre, 2 øre, 3 øre og 4 øre Bølgelinie på 4-farve frankeret brevkort stemplet Gudhjem d. 31.5.1909 til Dresden, Tyskland.
Lot: 314896
Norge. “Sørlandet”, skoleskib. Mittet & Co. no. 17/80. Kvalitet 8
Lot: 317065