Passagerer ombord på S/S Henny Woermann i tysk Sydvestafrika 1914. Fotokort u/no.

1914 - German ColoniesPostcard - Unused

Passagerer ombord på S/S "Henny Woermann" i tysk Sydvestafrika 1914. Fotokort u/no.
Lot: 316074

Verdenskrig 2. Befrielsen med modstandsfolk og flag-smykket sporvogn i København. Fotokort u/no. Kvalitet 10

1945 - DenmarkPostcard - Unused

Lot: 317448

Silkeborg. Parti af Aaen. Stenders no. 5201.

Denmark8600 - Postcard - Unused

Lot: 312742

En Officers Barak paa Dybbølbjerg. Julius Simonsen no. 10205.

Denmark6480 - Postcard - Unused

Lot: 315499

Odder. Rathlousdals Have. Th. Calbergs Boghandel no. 1251.

1905 - Denmark8300 - Postcard - Used with stamps

Lot: 315468

2,50 fr. Luftpost på luftpostbrev fra Casablanca d. 16.11.1933 stemplet Via Dakar til Capitaine Noir, Croisiere aerienne Afrique 1933 Vuillemin Avion No. 5  i Bangui, Oubangui-Chad - eftersendt til 22. Escadre de Bombardement i Chartes, Frankrig. Transit stemplet Dakar og Bangui, samt ank.stemplet i Chartres d. 18.1.1934. På bagsiden flyvningsstempel fra det franske Croisiere aerienne Afrique 1933 Vuillemin. Sendt med den militære testflyvning i Centralafrika 1933 under General Joseph Vuillemin.

1933 - MaroccoCover

2,50 fr. Luftpost på luftpostbrev fra Casablanca d. 16.11.1933 stemplet "Via Dakar" til Capitaine Noir, Croisiere aerienne Afrique 1933 Vuillemin Avion No. 5 i Bangui, Oubangui-Chad - eftersendt til 22. Escadre de Bombardement i Chartes, Frankrig. Transit stemplet Dakar og Bangui, samt ank.stemplet i Chartres d. 18.1.1934. På bagsiden flyvningsstempel fra det franske Croisiere aerienne Afrique 1933 Vuillemin. Sendt med den militære testflyvning i Centralafrika 1933 under General Joseph Vuillemin.
Lot: 316249

16 pen helsagsbrevkort stemplet Helsingfors Poststation d. 28.11.1878 til St. Petersborg, Rusland. Svag lodret fold.

1878 - FinlandCover

Lot: 316395

Gold Coast. Native Village. Basel Mission no. 13.

Gold CoastPostcard - Unused

Lot: 316037

Østermarie, N. N. Lunds Høkerforretning Godthaab. L. Poulsen u/no. Kvalitet 7

1915 - Denmark3751 - Postcard - Used with stamps

Lot: 317151

Ludwig Schrøder (1836-1908) forstander for Rødding Højskole 1862-64 og herefter forstander på Askov Højskole. Påskrevet Dag og Daad er Kæmperim (Grundtvig citat). Stenders no. 107.

DenmarkPostcard - Unused

Ludwig Schrøder (1836-1908) forstander for Rødding Højskole 1862-64 og herefter forstander på Askov Højskole. Påskrevet "Dag og Daad er Kæmperim" (Grundtvig citat). Stenders no. 107.
Lot: 316707

1824. Tjenestebrev mærket K.d.S.m.A. med fuldt indhold dateret Nordborg d. 30.3.1824 til Amtsforvalter Setzer i Arröeskiöping (Ærøskøbing på Ærø). Flere påtegninger og tydelig Fr. VII laksegl fra Königl. Sonderburger und Norburger Amtshaus.

1824 - Denmark6430 - Cover

1824. Tjenestebrev mærket "K.d.S.m.A." med fuldt indhold dateret Nordborg d. 30.3.1824 til Amtsforvalter Setzer i Arröeskiöping (Ærøskøbing på Ærø). Flere påtegninger og tydelig Fr. VII laksegl fra Königl. Sonderburger und Norburger Amtshaus.
Lot: 314597

Skovløberhus ved Bregentved. Aug. Olsens Boghandel no. 5784.

Denmark4690 - Postcard - Unused

Lot: 312249

Bornholm. Gudhjem Havn. Karl H. Olsens Boghandel no. 58.

1953 - Denmark3760 - Postcard - Used with stamps

Lot: 315236

Warnemünde. Bismarckstrasse. Reinicke & Rubin no. 6477.

1906 - GermanyPostcard - Used with stamps

Lot: 315484

Vejle, Aaparti. Chr. Hansen no. 4344.

1906 - Denmark7100 - Postcard - Used with stamps

Lot: 316654

Ludvig Møgelgaard: Glædelig Jul. Nisse og kat sidder ved varm risengrød. Alex Vincents, serie 318 / 2.

1911 - DenmarkPostcard - Used with stamps

Lot: 315284

1 sh. 3d blandingsfrankeret luftpostbrev fra firma Christani & Nielsen i Cape Town d. 3.10.1939 til København, Danmark. Åbnet af tidlig britisk censur PC66/290

1939 - South Africa1000 - Cover

Lot: 316202

1d (2) og 2d George V på anbefalet brev fra London d. 15.1.1918 til Moskva, Rusland. Åbnet af britisk censur no. 272 og returneret med violet rammestempel Mail Service Suspended. Ank.stemplet i London d. 4.11.1918.

1918 - Great BritainCover

1d (2) og 2d George V på anbefalet brev fra London d. 15.1.1918 til Moskva, Rusland. Åbnet af britisk censur no. 272 og returneret med violet rammestempel "Mail Service Suspended". Ank.stemplet i London d. 4.11.1918.
Lot: 316726

Tasmania, on Gordon River, W. Coast. Frankeret med ½d og 1d stemplet d. 31.1.1911 til Esbjerg, Danmark.

1911 - AustraliaPostcard - Used with stamps

Lot: 316681

1 øre, 2 øre, 3 øre og 4 øre Bølgelinie på 4-farve frankeret brevkort stemplet Gudhjem d. 31.5.1909 til Dresden, Tyskland.

1909 - Denmark3760 - Cover - 42, 43, 44, 45

Lot: 314896

Norge. “Sørlandet”, skoleskib. Mittet & Co. no. 17/80. Kvalitet 8

1950 - NorwayPostcard - Used with stamps

Lot: 317065