1947 - Danmark1000 - Brev - EB 104, 275
10 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 159) opfrankeret med 15 øre Chr. X fra København d. 29.1.1947 til Slesvig, Tyskland. Dansk efterkrigscensur (krone)/650/Danmark.
Lot: 335443
Lot: 335443
Send Juleposten til Oversøiske Lande pr. Luftpost. Lille hæfte fra 1950'erne.
Lot: 335453
40 øre Fr. IX og 80 øre UIT 100 år på luftpostbrev fra København d. 19.4.1966 til Buenos Aires, Argentina. Retur,
Lot: 335401
1 øre Våben (10) på brev fra Birkerød d. 2.10.1902 til Storehedinge. Nusset.
Lot: 335397
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel RUDME (type II) til soldat i Odense. Skilling: 1200,-
Lot: 335522
4 R.B.S. Thiele II på brev annulleret med nr.stempel "66" og sidestemplet med 1½-ringsstempel Schleswig. d. 22.8.1853 til København.
Lot: 335220
2 sk. Tofarvet på markedsberetning sendt som tryksag annulleret nr.stempel "1" og sidestemplet lapidar Kjøbenhavn d. 29.11.1872 til Nykjøbing Sjælland.
Lot: 335435
20 aur Gullfoss på skibsbrev fra Reykjavik annulleret med norsk stempel i Bergen d. 22.1.1937 og sidestemplet "Paquebot" til Aalborg, Danmark. Lodret fold.
Lot: 333390
2½d "Tangier" George VI provisorium på brevkort (Gadeparti fra Tangier) annulleret Tangier British Post Office d. 12.2.1953 til Silkeborg, Danmark.
Lot: 335627
Fortrykt postkvittering fra Briefsammlungsstelle anvendt i Pellworm d. 11.7.1861 for værdiforsendelse til Flensburg. Sjælden formular.
Lot: 335158
8 sk. stempelmærke annulleret med blæk "6/11 67" på 1/4 Lod til det 120de Kongelige Kjøbenhavnske Classe-Lotteri udstedt i Frederikssund 1867.
Lot: 335429
½ Anna og 4 Anna (defekt) Victoria på brev fra Simla d. 6.9.1884 Collone, Irland - eftersendt til London. På bagsiden transit stemplet Sea Post Office D d. 10.9.1884 benyttet ombord på S/S "Peshawur" som afgik fra Bombay d. 10.9.1884 og ankom til Suez d. 22.9.1884.
Lot: 335636
30 øre Fr. IX i parstykke på brev annulleret med TMS "Carl Nielsen Festival 31. Aug.-4.Sept."/København OMK. 4 d. 25.8.1953 til poste restante i Wien, Østrig. Udtakseret i 30 gr. porto - poste restante gebyr - og returneret som ikke afhentet.
Lot: 335426
1745. Franco brev med indhold dateret København d. 9.3.1745 med liniestempel "DALLEMAGNE" til Bordeaux, Frankrig.
Lot: 335635
35 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.-stempel Sumba pr. Vagúr d. 8.5.1963 til København.
Lot: 335497
10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med bureaustempel Sønderborg - Tønder T.405 d. 5.9.1938 og sidestemplet med posthornstempel Lundtoft (Kliplev) til Sønderborg.
Lot: 335519
10 øre Chr. X på brevkort fra København d. 5.3.1920 annulleret med islandsk stempel i Reykjavik d. 14.3.1920 og sidestemplet "Skipsbrjef" til Reykjavik, Island.
Lot: 332248
7 øre London udg. i vandret 5-stribe på brev fra Oslo d. 14.3.1958 til Skive, Danmark.
Lot: 335473
Ufrankeret lokalt postsags-brevkort i New York d. 10.3.1921. Svar på forespørgsel vedr. efterlyst postforsendelse fra Holte i Danmark.
Lot: 335658
4 øre helsagskuvert opfrankeret med 8 øre Tofarvet (2) annulleret lapidar Sjæll. JB.PKT. d. 15.5.18xx til Leipzig, Tyskland.
Lot: 335335
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort i Kjøbenhavn d. 15.2.1911. Ubekendt og påsat forespørgsels-etiket ved Kjøbenhavn Ø postkontor.
Lot: 335418