1918 - EnglandBrev
1½d George V på brev stemplet London d. 30.11.1918 til London. Åbnet af censur med banderole no. 105 stemplet "WAR * OFFICE * / POSTAL CENSOR".
Lot: 335643
Lot: 335643
Russisk 2 kop. Våben i parstykke på brevkort fra Finland annulleret med svensk stempel i Stockholm d. ?.10.1902 og sidestemplet "Från Finland" til Malmö, Sverige.
Lot: 335447
4 øre Bølgelinie og 8/12 døre Provisorium i parstykke på brev fra Nibe d. 28.7.1922 til Tranehuse.
Lot: 335377
Kjøbenhavns Telefon Kiosker. Lykønsknings Telegram dateret d. 27.5.1904. Tegnet af S. Clod-Svendsen 1903.
Lot: 335272
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel VESTER AABY og sidestemplet Vester - Skjerninge d. 3.3.1910 til København.
Lot: 335384
10 pfg. og 20 pfg. Germania på anbefalet brev fra Haderslev Slotsvandmølle annulleret Hadersleben *(Schlesw.)2a d. 5.9.1908 til Berlin.
Lot: 335295
5 öre Gustaf på brevkort annulleret med bureaustempel PLK 296C (= Falun - Kil) d. 16.2.1915 til Dalstorp.
Lot: 331613
15 øre Fr. IX på internationalt svar-brevkort annulleret med svensk stempel i Stockholm d. 14.4.1949 til København. På bagsiden oplysning vedr. reservation ombord på færgen "Regin" fra Stockholm til Åbo, Finland.
Lot: 335341
Ufrankeret feltpostkort (Irkutsk) 1915 med tjenestestempler fra 12. Sibiriske Skytte Reserve Battalion til Oberpahlen, Lifland.
Lot: 335639
20 øre Chr. X single på adressebrev for pakke fra Kjøbenhavn * IV.* d. 3.2.1916 til Varde.
Lot: 333885
5 øre Chr. X helsagsbrevkort fra Kolding d. 10.5.1918 til Østermarie, Bornholm. På bagsiden 2-liniestempel: "Julemærkesanatoriet ved Kolding Fjord".
Lot: 335525
2½d Elizabeth på brev annulleret med skibsstempel Liverpool / "Paquebot posted at sea" d. 4.6.1957 til Oxford.
Lot: 335347